Skip to content

Priduoti buteliai vilniečiui atnešė 24 mln.

Inga TARASOVIENĖ (Agentūros „Fabula“ projektų vadovė)

Rekordinis prizas Lietuvos ir Baltijos šalių loterijų istorijoje, daugiau negu 24 mln. eurų, šią savaitę atiteko vilniečiui, kuris laimingą bilietą įsigijo už taromato kvitą. Vyras teigė tiesiog norėjęs sutvarkyti automobilio bagažinę – surinko ir pridavė joje užsilikusius butelius. VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ duomenimis, visi užstato pakuotes grąžinantys Lietuvos gyventojai neseniai irgi pasiekė rekordą – per metus atgavo per 65,5 mln. eurų. Apklausa atskleidė, kaip žmonės linkę panaudoti atgautus pinigus.

Įspūdinga susigrąžinto užstato suma 2021 m. pasiekta dėl didžiausio istorijoje grąžintų užstato pakuočių skaičiaus – daugiau negu 655 mln. vienetų. Taromatus ir surinkimo vietas pasiekė per 341 mln. PET plastiko pakuočių, per 272 mln. aliuminio skardinių ir 41,7 mln. stiklo butelių.

„Šešerius metus veikianti pakuočių užstato sistema leidžia kasdien prisidėti prie bendrų laimėjimų – švaresnės aplinkos, tvaresnės ekonomikos ir mažesnių CO2 emisijų. Vis daugiau žmonių pastebi, kad priduota tara virsta naujomis pakuotėmis ar kitais mūsų buityje naudojamais daiktais. Taip tausojami gamtos ištekliai bei energija, be to, išsiskiria mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų, lyginant su gamyba iš pirminių žaliavų“, – sako USAD vadovas Gintaras Varnas.

Per apklausą praėjusių metų pabaigoje 4 iš 5 gyventojų nurodė, kad užstato sistema edukuoja ir ugdo žmonių sąmoningumą, skatina visuomenę rūšiuoti ir kitas atliekas. Be to, dalį žmonių tai įkvepia domėtis aplinkosauginėmis temomis.

USAD užsakymu atlikto tyrimo duomenimis, dažniausiai per mėnesį vieno gyventojo susigrąžinama suma neviršija 6 eurų. Už užstatą gautus pinigus žmonės dažniausiai panaudoja apsilankymo parduotuvėje išlaidoms padengti. Taip elgiasi 70 proc. apklaustųjų. 21 proc. teigė išsigryninantys kitiems poreikiams, 6 proc. – šiuos pinigus tikslingai taupantys.

Absoliuti dauguma (94 proc.) apklaustųjų nurodė, kad įvedus pakuotės užstato sistemą, parkuose, paežerėse ir kitose žmonių lankomose gamtos vietose sumažėjo paliekamų šiukšlių. 99 proc. gyventojų sutinka, kad užstato sistema yra reikalinga.

Iš viso per šešerius metus nuo užstato sistemos starto Lietuvoje jau grąžinta beveik 3,44 mlrd. užstato pakuočių.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here