Skip to content

Apie tigrus Tigro metais

Pranas ZUBRICKAS

Nuo vasario 1 d. Rytų Azijos šalys švenčia (sako, iki dviejų savaičių) savo Naujuosius Metus, prasidėjo Juodojo vandens Tigro metai. Kokias pranašystes skelbia įvairūs horoskopų sudarinėtojai gimusiems po šiuo Zodiako ženklu, nesiruošiu aptarinėti. Man mieliau skaitytojus supažindinti arba priminti, kokia šiandien tigrų situacija pasaulyje. 

Visi žinome, kad iš kačių šeimos patys stambiausi yra būtent tigrai, o ne liūtai. Patys didžiausi Amūro ir Bengalijos tigrai, kurių patinų svoris gali siekti iki 350 kg, atskirais atvejais – daugiau nei 380 kg. Tigrų yra 9 porūšiai (trys porūšiai išnaikinti dar istoriniais laikais), 4 porūšiai gyvena P. Kinijos ir Indonezijos didžiausiose salose. Smulkiausias porūšis – Sumatros tigrai, kurie praktiškai 3 kartus lengvesni už Amūro ir Bengalijos tigrus. Salose gyvenančios gyvūnų rūšys paprastai visuomet smulkesnės, nei tų pačių rūšių individų rūšys, gyvenančios žemyne. Įdomu, kad P. Kinijos tigro porūšis buvo išnaikintas apie 1977 m., o iš zoologijos soduose likusių 6 individų jau sulaukta 200 palikuonių. Trys porūšiai išnaikinti visai neseniai: Balio salos tigrai – 1937 m., Užkaukazės – 1968 m., Javos saloje – 1979 m. Salų gyvūnai yra ne tik smulkesni, bet ir labiau pažeidžiami. 

Dabar gamtoje likę tik apie 5 tūkst. tigrų (dar 1930 m. buvo iki 100 tūkst.), o nelaisvėje turima iki 20 tūkst., vien JAV zoologijos soduose ir pas privačius asmenis yra apie 12 tūkst., Europoje – apie 1600 tigrų. Mane labiausiai nustebino, kad Šiaurės rytų Kinijoje esančiame viename veislyne, galima sakyti aptvare, laikoma net apie 1 tūkst. tigrų (pas mus ne kiekvieno ūkininko fermoje rasi tiek vištų ar triušių), kai 1986 m. ten buvo tik 8 individai. Mintyse pabandžiau tą 1000 tigrų perkelti į mūsų kraštą ir paskirstyti po lygiai. Ignalinos rajonui tektų apie 25 plėšrūnus. Vienai patelei reikia apie 20 km2, o patinui – nuo 60 iki 100 km2 medžioklės plotų. Per metus tigras sumedžioja 50–70 vnt. kanopinių žvėrių ir šernų. Tigras geras sprinteris, išvysto iki 60 km/h greitį, bet grobį tokiu greičiu vejasi tik 100–150 metrų. Patelė subręsta 3–4 metais, kas 2–3 metai po vidutiniškai 103 dienų nėštumo atveda 2–4 jauniklius.

Kodėl buvo intensyviai naikinami tigrai, ypač salose? Pirmiausia, kad jie kėlė grėsmę naminiams gyvuliams ir neretai pačiam žmogui (pasitaikydavo ir tigrų žmogėdrų), o bene labiausiai tigrai nukentėjo, dėl jų atskirų kūno dalių (taip buvo ir yra) naudojimo kinų liaudies medicinoje. 1 kg tigro kaulų kainuoja 1700 eurų, kaip talismanai, paklausūs iltiniai dantys (siekia iki 8cm ilgio, o iš viso tigras turi 30 dantų), kailis irgi vertingas trofėjus. Kinų liaudies medicinoje naudojamos visos kūno dalys – nuo ūsų ir uodegos iki lytinių organų (kaip afrodiziakas). Rinkoje gyvas tigras kainuoja iki 22 000 eurų, o albinosai – dar brangiau. Pirmasis baltas Bengalijos tigro patinėlio jauniklis rastas 1951 m. Indijoje, šiandien turime daugiau nei 130 baltų tigrų. Yra ir kitų spalvinių mutacijų – nuo auksinės iki beveik juodos spalvos. 

Daugeliui įdomu, kas stipresnis – tigras ar liūtas. Mokslininkai įsitikinę, kad dvikovoje nugalėtų tigras, nes jis ženkliai sunkesnis, be to, tigro dantų sukandimas dvigubai stipresnis nei liūto. Kadaise Romoje gladiatoriai kaudavosi ir su bengaliniais tigrais. 

Dar reikėtų pažymėti galimus tigro hibridus su kitais stambiausiais kačių šeimos atstovais. Bene įdomiausi, tiesiog milžiniško dydžio, yra liūto patino ir tigrės hibridai, kurie auga visą gyvenimą ir gali sverti iki pusės tonos. Jie vadinami ligriais. Tigro patino ir liūtės hibridai ženkliai smulkesni, vadinami taigonais. Veisiant Amūro tigrus, didelių pasiekimų yra pasiekęs Kauno zoologijos sodas. 

Baigiant nereikėtų užmiršti, kad metuose yra pasaulinė atmintina diena, skirta tigrams, tai liepos 29-oji.

efoto.lt nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here