Skip to content

Atviras laiškas „Trauk stintelę 2022“ organizatoriams ir partneriams

Jurgita BARAVYKIENĖ (Ignalinos krašto gyventoja, ūkininkė)

Ar kada susimąstėte, kiek Jūsų pasirinktas šventės modelis yra Jūsų tikrasis, norimas? Kiek jis atspindi Jus ir Jūsų unikalumą? Kaip suprasti, pajausti, kad padarėte savo tikrąjį pasirinkimą, o ne aplinkos primestą variantą? Vis dažniau pastebima, kad žmones apima nepaaiškinamas liūdesys, slogi nuotaika ar jaučiasi prislėgti tada, kai praranda autorystę daromuose sprendimuose, pasirinkimuose. Ne retai reikia laiko, kad sąmoningai suvoktume, kad jau ne mes savo gyvenimo režisieriai, o gyvenimą režisuoja …

Šiemet prekybinės mugės organizavimui buvo pasitelkta įmonė „iš šalies“. Sąmoningai jos nereklamuosiu nemokamai savo laiške. Tampa labai populiaru dalį savo organizacinių reikalų permesti kitiems, tiksliau, dar ir sumokėti savo gyventojų sąskaita… Daugelis tokių panašių įmonių organizuoja muges Vilniuje, Klaipėdoje, o dabar ir Jonavoje, Kėdainiuose…, Utenoje ir Ignalinoje. Bet, kaip liaudies išmintis sako, tai, kas tinka vienam, mirtis yra kitam. Prekybinės vietos kaina yra 35–45 Eur. Ar mes savo krašto kultūrinėse šventėse norime matyti ir propaguoti masinę bei pramoninę prekybą? Ar norime miesto, rajono žmones kviesti pas save, edukuodami, reklamuodami savo paveldą? Sakykite, kuris vietinis amatininkas galės išpirkti prekybinę vietą už 40 Eur, kuri vietinė mezgėja ar vėlėja sugebės konkuruoti su masinės gamybos atvežtinės produkcijos pardavėjais? Kiek mezginių, pinikų esate patys pirkę mugėse? Manau, akims paganyti gražu, bet už megztas kojines 10 Eur mokėti neskubate. Savo pavyzdžiu pasakysiu, kiek sūrių privalėsiu parduoti, kad sumokėčiau drakonui duoklę? Net 6,5 kg. Ne, nesu gobši, tą kiekį galėčiau laisvai paaukoti šventės dvasiai, bet tikrai ne „pinigų iš oro darytojams“. Ar mielai pirktumėte tradicinį karvės pieno sūrį už10 Eur/kg, ožkos – 20 Eur/kg, ar verčiau po šventės užvažiuosite „pas bobutę“ ir „paimsite“ už 4 Eur?

 „Organizatorius“ už nieką neatsakingas – tik svarbu laiku, per tris dienas papildyti jo sąskaitą. Kadangi ne visi papildomai skaitysite taisykles, tai leisiu sau jas pacituoti su korekcija dėmesiui atkreipti.

Citata:

„Dalyvavimas galimas TIK su BALTOS SPALVOS PALAPINĖMIS.

Elektros organizatorius NESUTEIKIA.

Leidimas prekiauti yra suteikiamas tik tiems produktams, kuriuos nurodote registracijos formoje, atvykus su kitomis prekėmis, nei nurodyta registracijos formoje, privalėsite atlaisvinti prekybos vietą. Nusižengus šiai sąlygai, pinigai už dalyvavimą renginyje nėra grąžinami.

Sąskaita turi būti apmokėta ne vėliau, kaip per 3 kalendorines dienas, kitu atveju Organizatorius pasilieka teisę anuliuoti registraciją neinformavus. 

Renginio dalyvis privalo užimti tik jam skirtą plotą ir neturi teisės išeiti už jo ribų. Dalyviams skirtos prekybinės vietos pagrindas gali būti nelygus, šlapias, su sniegu.(šitas man labiausiai patiko). Dalyviui, neatvykus į renginio vietą pasiruošimui skirtu laiku, priskirta vieta gali būti perleista kitam mugės dalyviui. Atvykus pavėlavus, organizatorius turi teisę dalyvio nepriimti į renginį, kad netrikdyti viso renginio tvarkos arba skirti kitą vietą pagal susidariusią situaciją.

Dalyvis įsipareigoja atlyginti bet kokią žalą, kuri būtų padaryta renginio metu, pasiruošimo renginiui metu ar po jo.
REGISTRACIJOS FORMA yra dvišalis Organizatoriaus ir Dalyvio susitarimas su visomis juridinėmis pasekmėmis. Dalyvis, paspaudęs „Registruotis“ ir sutikęs su „dalyvavimo sąlygomis“, patvirtina savo įsipareigojimą jų laikytis.

Užsiregistravęs į mugę dalyvis sutinka su dalyvavimo sąlygose esančiais punktais bei prisiima visišką atsakomybę už įsipareigojimų vykdymą, bei galimas pasekmes.

DALYVIS įsipareigoja užtikrinti grindinio bei želdinių išsaugojimą.

DALYVIS patvirtina, kad yra atsakingas už bet kokią padarytą žalą suteiktai prekybos vietai, joje esančiai įrangai bei tinklams. Jei tokia žala atsirado dėl DALYVIO, ar su jo vykdoma veikla susijusių priežasčių, jo darbuotojų, klientų, lankytojų ar kitaip susijusių asmenų kaltės. Tokiu atveju DALYVIS privalo nedelsiant savo lėšomis pašalinti tokius gedimus ir/ar apmokėti ORGANIZATORIUI visas su tokių gedimų pasekmėmis susijusias išlaidas.
DALYVIUI pažeidus susitarimą prekiauti sutartyje nurodyto asortimento gaminiais, ORGANIZATORIUS turi teisę vienašališkai nutraukti bendradarbiavimą, bei uždrausti tolesnį prekybos vykdymą renginio metu, o DALYVIS privalo ne ginčo tvarka sumokėti ORGANIZATORIUI 200 Eur (du šimtus eurų) baudą ir negrąžinti sumokėtų mokesčių už prekybos vietą.“ Citatos pabaiga.

Užuot kažką kopijavę, šventę kurkime patys ir savitai. Nejau mūsų krašte, Jūsų įstaigose nebeliko sugebančių, o ir privalančių(pagal darbo pobūdį) tai daryti specialistų… Gal reikėtų daugiau pritraukti jaunimo, savanorių… Manau, kad rinkti pinigus, registruoti į penkiasdešimt vietų daug resursų nereikia.

Ir jeigu jau kopijuojate, tai pabandykite paieškoti teigiamų pavyzdžių ar labiau orientuotą mūsų kraštui stilių, pobūdį. Pvz.: Klaipėdos mugėje gali dalyvauti tik tautodailininkai, amatininkai, liaudies meistrai, ūkininkai, tautinio ir kulinarinio paveldo atstovai, prekiaujantys rankų darbo gaminiais, nemasinės gamybos amatininkų dirbiniais, dailiųjų amatų gaminiais, maisto produktais, tautodailės gaminiais. Organizatoriai pasilieka teisę anuliuoti registraciją dalyviams, prekiaujantiems masinės gamybos gaminiais.

Vis dažniau ir patys pastebite, kad tokios ir panašios šventės, mugės išsigimsta, susikomercilizuoja. Vis dažniau grįžtate iš mugės tuščiomis, vis dažniau piktinatės prekeivių godumu. Ir vos tik išsibėgėję savo krašto reklamai bei puoselėjimui, galite labai greitai nugrimzti istorijos pabaigon, jos taip ir nepradėję skaityti…

Pabaigai… Leiskite sau sustoti arba bent stabtelti visų darbų, planų sūkuryje. Be jokios kritikos, išskaičiavimo. Pradėkite pajausti dabarties pojūtį, tiksliau pažvelgti, kaip gali būti ateityje. Dabartis niekada neturės tokios didelės vertės ir prasmės, kaip praeities ir ateities miksas. Sustodami ir pajusdami esamą akimirką išmoksite matyti savąjį „aš“, lengviau darysite savo sprendimus ir unikaliai režisuosite „savąjį gyvenimą“. Nes, „kultūros objektas mums tampa prieinamas ne jį suvokiant, o suprantat simbolines jo prasmes.“ (Jūrgen Habermas).

P. S. Atviras laiškas skirtas Palūšės kaimo bendruomenei, Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcijai, Ignalinos rajono savivaldybei, Ignalinos seniūnijai, Ignalinos kultūros ir sporto centrui, UAB „Aukštaitijos verslo centras“ ir UAB „Trainiškis“.

L. Kovalevskienės nuotr. 

1 komentaras

  1. Puikus atviras laikas… Gal kiek liūdnokas, bet mes dabar taip ir gyvename…..


Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here