Skip to content

Šarlatanai – ne tik politikoje

Arminė NORKĖ (Mažulonys)

Ar druskos turite? Ne? Dietologai turėtų džiaugtis, jiems druska tarsi kažkoks baubas buvo. Bet kažkodėl tokių džiaugsmingų straipsnių nemačiau. Tik „medikai“ pergyvena, kad trūksta juoduotos druskos. Nors – kiti jau šneka, kad lietuviai jodo ir taip pakankamai gauna.

Beje, o degtukų ir žibalo prisipirkote? Kam žibalas? Nežinau, iš vaikystės prisimenu, kad tada visi, kokiai nors negandai atėjus, druską, degtukus ir žibalą pirkdavo.

Gal dabar žibalo nebereikia, bet juoduotos druskos turėti, anksčiau šarlatanai dietologai sakydavo, būtina. Ir prekybininkai jiems pritardavo. Kodėl? 

Paprastos druskos kaina dar neseniai buvo nuo 30 centų už kilogramą, o joduotos – nuo 55 centų. O prekybininkai savo antkainį skaičiuoja nuo prekės kainos. Sakysim, dešimt „paprastų“ vištų kiaušinių kainuoja, grubiai tariant, eurą, o „laimingų“ – jau du. Taigi ir pelnas, tą patį kiaušinį pardavus, jau dvigubai didesnis.

Tad argi reikia stebėtis, kad prekybininkai visada pritaria dietologų ir šiaip eko idiotų rekomendacijoms pirkti „sveikesnius“, savaime suprantama, brangesnius produktus. Tų pačių vištų, narvuose auginamų, kiaušiniai pigesni? Prekybos centrai imasi iniciatyvos neprekiauti tokiais nelaimingų vištų kiaušiniais. Jiems svarbu, kad gyvūnai būtų laimingi, ar ne?

Tad pirkite laimingų vištų kiaušinius. Nežinau, kaip vištos, bet prekybos centrų savininkai tikrai bus laimingesni.

Ir paskui nesistebėkite, kad viskas brangsta. Yra proga kainas pakelti – kainos bus pakeltos. Sakysim, žmonėms elektra centais pabrango, ūkininkai šaukia – kartais. Kuras – jiems, žinoma, dvigubai. Mūsų mieloji valdžia, jeigu nepadėsi mums, ūkininkams, mes bankrutuosim, o viskas ne tik pabrangs, bet ir parduotuvėse nieko nebeliks.

Na, gal ir liks, Lietuva atvira, čia atvežama lenkiška paukštiena ar kokie kiti kiaušiniai numuša kainas parduotuvėse, tai gerai pirkėjams, bet problema augintojams – jie negauna daugiau, nors savikaina išaugo. Todėl jeigu valdžia ūkininkų negelbės, ta pati vištiena iš parduotuvių nedings, esą gaila tik, kad bus įvežtinė.

Jums gaila, kad vištiena bus įvežtinė? Gal norėtumėt, kaip kai kurie „valstiečiai“ prašo, kad ją būtų uždrausta įvežti? Tegul būna brangesnė, bet sava, lietuviška. Visiems pelnas, ir augintojams, ir prekiautojams. Išskyrus valgytojus.

Pažiūrėjau, kiek mūsų „valstiečiai“ (čia tie, kurie ūkininkauja, ne tik žali, bet ir raudoni, švelniai tariant, kairieji) bulves ima – gauna. Sausio mėnesį (vėlesnių duomenų nėra) už kilogramą jiems supirkėjai mokėjo po 28 centus. Palyginimui Latvijoje – po 25 centus, o Vokietijoje – 17 centų. O praėjusių metų spalį, kai bulvytės ką tik nukastos buvo, lietuviams mokėjo po 26, o vokiečiams – po 13 centų už kilogramą.

Žinote, kuo „bulvių augintojai“ tokį kainų augimą tada aiškino? Ogi tuo (per radiją girdėjau), kad atlyginimai darbininkams „labai sukilo“. Išeitų, Vokietijoje bulvės pigesnės todėl, kad ten darbininkams mažiau moka, ar ne? 

Štai taip, ieško „durnių“ – ir randa. Reikalauja iš valstybės, tai yra, iš visų mūsų kišenės, paramos, ir gauna. O tokie kaip naujosios politinių prostitučių, atsiprašau, perbėgėlių partijos vedlys Skvernelis reikalauja kurti specialią komisiją, kuri nustatytų, kodėl kainos ir infliacija auga. Paklaustų parduotuvėje sutiktos močiutės – be komisijos paaiškintų. Bet komisija – tai skamba gražiau.

O bulves ir ar kokią mėsą iš kaimynų atsivežti – juk pigiau kainuotų, negu patiems užsiauginti. Dar ir nenorime, kad pas mus visa tai augtų. Prisimenu, kai dar Bronis Ropė Ignalinos meras buvo, tai jis Kazokinėje su „liaudimi“ susitikęs kalbėjo, kad danai siūlo pastatyti rajone kiaulidę, ir ar Kazokinės žmonės nesutiktų, kad kiaulidė kažkur prie Kazokinės atsirastų? Ir darbo vietų būtų. Bet ne, kiaulės, žinia, smirdi, visame rajone toms daniškoms kiaulėms vietos neatsirado (vis tik įsikūrė Rupinskų buvusiame kiaulių komplekse – red. past.).

Tokia jau pas mus tvarka, o gal, teisingiau pasakius, bėda, kad kiekvieno kaimo bendruomenė sprendžia, kas jai patinka, o kas ne, o ar šaliai to reikėtų – čia jau dešimtas reikalas. Ežerai aplinkui, nusiperka koks Vilniaus advokatėlis prie ežero sodybą, tai gali būti tikras, kad jis apgins „visuomenės interesą“, visokios kiaulės jam čia nesmirdės.

Kol „bendruomenių“ interesai svarbiau negu visos šalies, kol „bedarbiams“ neapsimoka dirbti, tol gyvename gerai. Žinoma, koks nors „išpindėjęs“ daininkėlis – Lietuvos Majakovskis – gali paverkti dėl kalafiorų kainos… O jūs seniai kalafiorų valgėte, a?.. Ir Skvernelis vis siūlo specialiąsias komisijas – dėl nepaprastosios padėties, dėl dujų, dėl malkų.. Ir sniegas baigia nutirpti – vadinasi, bus komisija: kur jis dėjosi?

Svarbiausia kovotojams už liaudies gerovę – pasiūlyti ką nors sumažinti. Sakysim, akcizus benzinui ir dyzelinui. Beje, toje pačioje Vokietijoje, kur bulvės gerokai pigesnės, kuras ar ne puse euro brangiau kainuoja. O juk mes vis su Vakarais lygiuojamės. Tiesa, tik lengvatomis. Kiek tai mums patiems atsieina – tai mums skaičiuoti labai nepatinka. 

Štai jeigu iki minimumo būtų sumažinti akcizai benzinui ir dyzelinui, kuras atpigtų tik 10 centų, o biudžetas netektų 127 mln. eurų. Bet gražiai skamba: sumažinkim, padėkim žmonėms, žinoma, iš jų pačių kišenės. 

Dar gražesnis yra Rimantės Šalaševičiūtės pasiūlymas. Čia tos pačios, kuri kadaise buvo raudona, tai yra, priklausė socdemams, o paskui pažaliavo – tapo „valstiete“. Tai štai, ji siūlo nei daug, nei mažai – pradėti mokėti „tryliktąją“ pensiją, ir kad tokia minimali pensija būtų apie 215 eurų. Tai ši ponia paskaičiavo, o iš kur tie pinigai būtų paimti ir kiek jų reikėtų – šito paskaičiuoti nepasivargino. Bet užtat matote, kaip „valstiečiai“ liaudimi rūpinasi – vėlgi ne iš savo kišenės, žinoma.

Čia būtų galima pakalbėti apie paprasčiausią padorumą, nes tokie pasiūlymai pasišvaistyti pinigais pasigirta, dar nežinant, kiek valstybei, tai yra, mums kainuos ukrainiečių pabėgėlių globa. Bet argi politikoje gražu kalbėti apie padorumą?

Štai buvęs banko klerkas iš pradžių siūlė nukentėjusiems nuo išaugusių šilumos kainų išmokėti po 100 eurų, paskui tą sumą sumažino iki 95 eurų. Gal suskaičiavo, kiek jis pats už šilumą permokėjo, gal tiesiog pagalvojo, kad reikia tuos 5 eurus biudžete kitiems dalykams palikti – argi žinosi, kas politikų ir „politikų“ galvose dedasi.

Beje, gal girdėjote, kiek Ukrainai paaukojo kokio nors prekybos centro savininkas? Na, bent vienas?

Jonavos žinių nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here