Skip to content

Patys geriausi laimės receptai – visada šalia

Lina RAGINYTĖ

Laikraščio priedas „Ignalinos kraštą kuriantys žmonės“ šįkart kviečia drauge ieškoti laimės. Žmogaus, kaip Visatos energijos generatoriaus, „papuošto“ žmogaus kūnu, užduotis – augti, tobulėti ir generuoti kuriančiąją energiją. Priemones tam mes, žinoma, pasirenkame kiekvienas savas. Esmė – judėti, ieškoti, domėtis, eksperimentuoti ir dalintis. Kad žmogus galėtų turėti tvirtą ir pagrįstą nuomonę, jis privalo sujungti ir mokslą, ir religiją, ir ezoteriką. Tik visų šių trijų dalykų darna padės rasti atsakymus, o tai reiškia – padės tobulėti ir įprasminti laiką šioje planetoje. Šaltinis ir ieškojimų pradžių pradžia – knyga. 

Vis daugiau žmonių iš naujo atranda skaitymo džiaugsmą. Ignalinos viešoji biblioteka šiuo metu vykdo kelis tarptautinius projektus, padedančius užmegzti ir palaikyti gražius santykius ir su knyga, ir su bendruomene. Apie veiklas ir galimybes kalbamės su projektų įgyvendintojomis Loreta Alekniene ir Vida Sekoniene. 

Loreta Alkenienė: „Istorijos gerina gyvenimą“

Pernai birželio pradžioje pradėtas projektas „Istorijos gerina gyvenimą“. Žinoma, jo pavadinimas daug ilgesnis, tačiau šis trumpinys taip pat oficialus. Šis projektas yra trijų šalių (Čekijos, Slovėnijos ir Lietuvos) trijų miestų bibliotekų idėja. 

Norėdami palengvinti žmonėms atskirtį po pandemijos, mes bandome prisikviesti žmones bendrystei. Pakalbėti apie savo kraštą, apie krašto legendas ir istorijas. Šio projekto rezultatas – išleista knygelė, kurioje bus sudėta trijų miestų, trijų bibliotekų po tris pačių išrinktas legendas. 

Šiuo metu mūsų skaitytojai kartu su bibliotekininkais yra parinkę tris Ignalinos kraštą atstovaujančias legendas. Jos neilgos, bet ypatingos. Viena atskleidžia Gilūtų karšto paslaptį, kita – Grybėnų, o trečioji – Ignalinos. 

Biblioteka jau paskelbė šių legendų vizualizavimo (iliustravimo) konkursą. Tai nebūtinai turi būti tapybos darbai. Tikrai ne. Technika – pati įvairiausia, bet svarbiausia, kad tuose darbuose atsispindėtų legendos. Pirmoji legenda – apie Trikalnę, antroji – apie Velnio pėdą akmenyje ir mūsų miesto legenda apie Igną ir Liną. 

Vyresnio amžiaus žmones (50+) kviečiame skaityti informaciją, sekti naujienas ir dalyvauti. Žinoma, visa informacija pirmiausia skleidžiama per bibliotekas mūsų rajone, tad kviečiame skaitytojus būti aktyviais. O visus norinčius, galinčius ir gebančius kurti ir pasidalinti savo gebėjimais, raginame prisijungti. Kviečiame iki gegužės 15 d. pateikti darbus į Ignalinos viešąją biblioteką arba į savo artimiausią biblioteką  šalia jūsų namų. Tada sudaryta komisija atrinks darbus. Trys geriausi darbai pateks į tarptautinę knygelę. Visi kūrinai bus eksponuojami čia, Ignalinoje, apdovanoti nugalėtojai, o paroda keliaus po visą rajoną tiek gyvai, tiek suskaitmeninta virtualiai. 

Labai norisi tiek vietos gyventojams, tiek rajono svečiams parodyti, kad mūsų krašte ne tik nuostabūs miškai ir gražūs ežerai, bet ir gausus ir įdomus literatūrinis lobynas. 

Tas projektas tęsis ilgai, veiklų taip pat turime daug, o jį baigsime tik 2023 m., tad laukiame visų prisijungsiančių. 

Vida Sekonienė: „Europa skaito ir kuria“

Aptartas projektas žmones kviečia piešti, o naujas mūsų projektas kviečia skaityti. Tai tarptautinis Erasmus + projektas, vienijantis net šešias Europos šalis ir septynis partnerius. Džiaugiamės, kad Ignalinos viešoji biblioteka yra šio projekto koordinatorė. Projekto partneriai iš Italijos, Graikijos, Slovėnijos, Vokietijos, Prancūzijos. 

Šio projekto tikslas – sukurti tarptautinę europinę knygų reklamos platformą. Žmonės mūsų rajone kviečiami į skaitymo klubus. Jie dabar gimsta visame pasaulyje ir tai atrodo paprasta ir įprasta. Tačiau klubuose mes kviečiame ne tik skaityti, bet įgyti daugiau IT žinių ir patiems perteikiant savo išgyvenimus ir jausmus skaitant knygą, kurti knygų anonsus. Tai meninė išraiška – vaizdais atspindėti patirtus jausmus skaitant knygas. 

Bibliotekininkai šiuo atveju yra tarsi suaugusiųjų švietėjai. Jie padės tai padaryti. Žinoma, filmukų kūrimas yra naujiena ir mums, todėl mes visi mokomės kurti. Juk ir šis projektas sutrumpintai vadinasi „Europa skaito ir kuria“. 

Mūsų rajone jau įsikūrę 12 skaitymo klubų, o kadangi turime net 20 bibliotekų filialų, visas bibliotekininkes ir skaitytojų bendruomenes kviečiame burtis ir tobulėti, augti kartu. 

Šis projektas žengia pirmuosius žingsnius. Žinoma, pradžiai yra pateiktas skaitytinų knygų sąrašas, iš kurio žmonės išsirenka jiems patinkančias knygas ir jas skaito, po to aptaria, o paskui kuria anonsus (treilerius), kurie talpinami visam pasauliui prieinamoje projekto partnerių italų sukurtoje platformoje – https://europeanbooktrailers.eu/

Už lango – skaitmeninis laikotarpis. Daugelis žmonių atitolo nuo skaitymo, nes skubėjimas, bėgimas ir užimtumas bei buitis atima darbingo amžiaus žmonių laiką, tad stokojame jo skaityti, prarasdami skaitymo įgūdžius. Rengiantis šiam projektui mes atradome dar negirdėtą terminą – funkcinis neraštingumas. Pasirodo, vidutinio mažiaus žmonės, besisukdami kasdienių veiklų rutinoje, praranda skaitymo įgūdžius ir tai skamba labai nesmagiai, bet, deja, ženkli visuomenės dalis patiria funkcinį neraštingumą. 

Projektas „ Europa skaito ir kuria“ iš esmės ir kviečia atkurti prarandamus skaitymo įgūdžius. Šie knygų anonsai – kūrybinių išraiškų galimybė. Mes norime, kad jie per kelias minutes padėtų pasirinkti įdomią knygą. Galbūt tai palengvins skaitymo įgūdžių atgavimą ir padės iš naujo atrasti mėgavimąsi skaitymu. 

Laikas būtų sustoti ir permąstyti daugelį vertybių, susidėlioti prioritetus. Knyga turėtų būti vienas iš prioritetų. Žinodami istoriją, galbūt mes nedarytume daugelio klaidų, išmanydami psichologiją – mes lengviau ir geriau bendrautume vieni su kitais, perskaitę įvairius grožinės literatūros kūrinius –  mes kitomis akimis pamatytume pasaulį. Kūryba galbūt atsvertų ir kai kuriuos agresijos dalykus. Šis pasaulis be galo platus, o pasirinkimo teisė labai didėlė. 

Ignalinos TV nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here