Skip to content

Vanduo vėl brangsta, korupcinės nuojautos gilėja, mokyklų reformos tęsiasi

Jonas BALTAKIS (Rajono savivaldybės tarybos narys)

Praėjusį ketvirtadienį įvyko savivaldybės rajono tarybos posėdis, kuriame priimta beveik trys dešimtys sprendimų. Šiose aktualijose – apie įdomiausius, daugiausia diskusijų sukėlusius ir aktualius sprendimus daugumai rajono gyventojų.

Vandens kainų pasiutpolkė

Eilinį kartą rajono valdantieji taryboje pakėlė rankas už kainų didinimą. Daugiabučių gyventojams, perkantiems šaltą vandenį ir nuotekų tvarkymo paslaugas iš UAB „Ignalinos vanduo“, kaina už kubinį metrą didinama 25 centais (brangsta 8 proc.), o individualių namų vartotojams – net 46 centais (brangsta 16 proc.). Gal į jų namus atbėgs pagerintas vanduo? Vandentiekio direktorius Rimantas Adomėnas visaip išsisukinėjo, bet paaiškinti, kodėl nuotekų valykloje tais pačiais vamzdžiais atbėgusių nuotekų kubo išvalymas skirtingai brangsta daugiabučių namų ir individualių namų gyventojams nesugebėjo. Per trejus socdemų valdymo metus vanduo ir nuotekos daugiabučio namo gyventojui pabrango 37 proc., o individualaus namo – net 48 proc. Įdomu, kam nors atlyginimas ar pensija nuo 2019 m. tiek taip pat padidėjo?

Taip pat pritarta projektams šilumos ir karšto vandens kainų kėlimui UAB „Didžiasalio komunalinių paslaugų įmonės“ aptarnavimo zonoje. Ten kainos kyla apie 6 proc.

Didinant investicijas, didės ir šilumos kainos?

Daug diskusijų sukėlė sprendimo projektas dėl UAB „Ignalinos šilumos tinklų“ investicijų plano derinimo 2022–2024 m. Realiai šis planas tik 2022 m. Pagaliau numatoma pakeisti Ignalinos katilinėje nusidėvėjusius katilus. Priminsiu, kad tai padaryti 2021 m. rudenį įmonę įpareigojo teismas. Žadama, kad darbai bus atlikti iki šio rudens. Tik iš kur bus paimti pinigai (apie 1,5 mln. Eur) šiam projektui įgyvendinti, nei l. e. p. įmonės direktorius Artūras Jatulis, nei rajono vadovai neatsakė, tik pripažino, kad investavus tiek lėšų į katilinę, kainos vis vien kils.

Kitu sprendimu šiai įmonei iš rajono biudžeto skirti 149 tūks. Eur. Posėdyje iškilo klausimas, kodėl visų mokesčių mokėtojų pinigais taip dosniai remiama ši įmonė ir kodėl neskiriama parama UAB „Didžiasalio komunalinių  paslaugų“ įmonei. Meras į tai atsakė, kad Didžiasalio katilinė pinigų turi pakankamai ir gyvena puikiai. Keista, tada kodėl pinigų visada neturi Ignalinos katilinė kai šilumos kaina Ignalinoje 10 proc. didesnė negu Didžiasalyje?

Korupcijos nuojauta tik paūmėjo

Dar vieną įdomybę pateikė „Ignalinos vanduo“ direktorius R. Adomėnas. Prieš mėnesį vykusiame tarybos posėdyje buvo atmestas sprendimas dėl 26 namų prijungimo prie nuotekų vamzdyno. Po karštų diskusijų ir viešumo (straipsnio MI), sukruto Ignalinos ir Strigailiškio gyventojai, atsirado dar 14 žmonių, kurie norėtų prisijungti prie centralizuoto nuotekų tvarkymo, tačiau iš jų, nežinia pagal kokią tvarką, atrinko vieną vienintelį pretendentą – tarybos narį Alfonsą Gasparavičių. Jį ir įtraukė į laimingųjų sąrašą. Priminsiu, kad vieno vartotojo prisijungimui skirta net 8000 Eur. Kitiems, jei bus leista papildomai teikti paraiškas, esą bus pasiūlyta prie nuotekyno vėliau prisijungti. Mūsų žiniomis, to niekada nebus. Už šį sprendimą balsavo 11 vien tik valdančiosios koalicijos narių, 1 buvo prieš, 7 susilaikė. 

Taigi, iš 27 laimingųjų, kurie pateko į sąrašą, težinoma tik viena – minėto sąrašo naujoko pavardė, kitos 26 taip ir nepaskelbtos, nors to reikalauja projekto sąlygos. Štai jums demokratija ir žadėtas socialdemokratinis skaidrumas. Tai – galima akivaizdi korupcija (jau vien todėl, kad išskirtine privilegija savo gyvenimo kokybę valstybės sąskaita gerins tarybos narys, priklausantis valdančiajai koalicijai, o viešo skelbimo apie galimybę prisijungti niekur nebuvo, tad pažeisti visi principiniai viešumo reikalavimai). Kad išsiaiškinti likusius 26, turbūt reikės sekti prijungimo darbus, jei jie prasidės (pinigai dar neskirti), tik tuomet paaiškės adresai ir pavardės.

Kai prieš mėnesį šis sprendimas rajono taryboje buvo atmestas, dar neaišku, ar savivaldybė laiku pateikė visus dokumentus (konkrečiai tarybos sprendimą) dalyvauti šiame Aplinkos ministerijos projekte. Nors vieša paslaptis, kaip daroma tokiais atvejais, jei nepataikoma į terminus. Į Vilnių nuvežamas fiktyvus dokumentas, o paskui priėmus tikrąjį, vežamas ir pakeičiamas. Už ačiū ar kitaip, čia kaip susitarsi, bet tokios galimybės kultivuojamos.  

Vėl reformuos mokyklas

Rajono valdantieji vėl grįžo prie ugdymo įstaigų pertvarkos. Šįkart esą dėl patogesnio administracinio valdymo. Tam Didžiasalyje „Šaltinėlio“ vaikų darželio skyrius prijungiamas prie Didžiasalio „Ryto“ gimnazijos. Kaip aiškino Švietimo skyriaus vedėja Gražina Mackonienė, prijungus bus lengviau organizuoti sujungtų įstaigų veiklą, vadovas bus toje pačioje teritorijoje. Vedėja neigė, kad tokį sprendimą priima dėl itin sumažėjusio mokinių skaičiaus pačioje gimnazijoje. Tačiau akivaizdu, kad „Ryto“ gimnazijoje dėl absurdiškos ankstesnės reformos žymiai sumažėjo moksleivių, nes prijungus Dūkšto ir N. Daugėliškio mokyklas, jų mokinukai išsilakstė į visas puses. Galimai prarasta apie šimtas mokinių, nors posėdyje buvo pateikta informacija, kad vien Dūkšto ir N. Daugėliškio seniūnijose kitų rajonų mokyklas pasirinko apie 50 mokinių, išvyko daugiausia į Visaginą. 50 moksleivių – tai maždaug 6 minimalios klasės. Taip ir mažėja pedagogų krūviai, atlyginimai, nors meras labai optimistiškas. Svajoja (sako), kad į Kaniūkus ateina dideli investuotojai iš Italijos, kurie prikurs darbo vietų, tad tėvams nereiks važinėti ir dirbti į kitas teritorijas, o savo vaikus tuomet leis į artimiausią rajono mokyklą. Bet gi pakeistame mokyklų reformos plane numatyta, kad bus vykdoma stebėsena ir tikriausiai tiek Dūkšte, tiek N. Daugėliškyje liks tik darželiai ir pradinės klasės. Galimai, jau nuo ateinančio rugsėjo. Pagyvensim – pamatysim.

Reformos plane numatyta, kad Ignalinos Č. Kudabos gimnazija sieks tapti ,,Tūkstantmečio mokykla“, tačiau rajone yra per mažas mokyklų skaičius, todėl pagalbos prašoma Visagino savivaldybės. Su ja bus pasirašyta sutartis, rengiamas bendras dviejų savivaldybių Švietimo pažangos planas. Kas pamiršo, priminsiu, kad iki 1995 m. (vaizdžiai tariant) Visaginas buvo Ignalinos rajono seniūnija, o dabar, matyt, einama prie to, kad visas rajonas taps Visagino savivaldybės seniūnija.

Kiti sprendimai

Jų iš viso priimta arti trisdešimties. Tarp jų – sprendimas 50 tūkst. Eur skirti Ignalinos ligoninei, vienašališkai nutraukta bendradarbiavimo sutartis su Baltarusijos Breslaujos rajonu. Tai padaryta dėl agresyvios Baltarusijos valdžios politikos Ukrainos atžvilgiu. Nors Baltarusija savo kariuomenės dar neįvedė į Ukrainą (tai gali atsitikti bet kurią dieną), bet ji Rusijai suteikė savo teritoriją agresorei pulti ir apšaudyti raketomis ukrainiečius. Todėl yra tokia pati agresorė. 

Kęstučio Pabijuto pieš. 

4 komantarai (-ų)

  1. Jonai, pamiršai parašyti, juk prieš mėnesį tarybos posėdį rajono direktorka Jūratė B. dievagojosi, kad gyventojų kiemuose nuotekynai bus pakloti už Europinius pinigus, o ketvirtadienį posėdy Adomėnas pasakė, kad prie 54 tūkstančių ES pinigų savivaldybė turės pridėti dar 27 fūkstančius į darbus privačių gyventojų sklypuose. Nu tokių melagių ir aferistų kaip svietas svietu stojo mūsų rajone nebuvo. Ir dar vieną dalyką pastebėjau, kad atrodo ir, mano galva, sąžinigi buvę valdžiažmogiai iš baimės, pataikūnininkavimo ar dar dėl ko nors, bando meluoti, bet po to pamiršta ką anksčiau sakė ir taip išlenda trumpos melo kojos. Tiesiog koktu klausytis ir ima pasiutėliškas pyktis. Bet ką tu žmogeli, mažas esi ir suprasti nieko negali.

    • Už tokius darbus iš darbų atleidinėja, o čia niekas niekas nieko nedaro. Ko Baltakį nieko nedarai tik rašai.

  2. Na bet povo mero išsilavinimo ir bendravimo kultūros spragos kiekviena posėdį tik ryškėja,patys nieko nesukūrė,nepastatė o kitus kaltina ,kad katilai blogi katilinėje,tai vandentekis blogai padarytas,visi kvaili tik mes raudoni razumni.

  3. Prisiminiau kaip mersas beveik prieš du metus Dūkšto žmonėms aiškino, kad į Dūkštą jau buvo atvežęs investuotojus, kurie sukurs 50-70 darbo vietų, kaip pagal projektą nuties pėsčiųjų taką į paplūdimį, kad… Praėjo beveik du metai ir jokių ženklų apie darbus nėra. Matyt tas pats bus ir su italų investicijom Kaniūkuose. Tiesa šiandien lyg tai rajono valdžia atlekia įjungti saulės batareikų ant mokyklos stogo. Pasifotkins feisbukui, tik ką tos batareikos darys kai toj mokykloj bus užimtos dvi ar trys klasės. Visiški begalviai. Visa dabartinė savivaldybė kaip durnių laivas iš akmenų.


Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here