Skip to content

Vienintelis pasirinkimas Lietuvos ūkininkams – kantriai dirbti

Sigita TELYČĖNAITĖ

Juozas Mikštas jau daug metų įvardijamas vienu progresyviausių Lietuvos ūkininkų. Gimęs ir augęs Švenčionėliuose, ūkininkavimo patirties pasisėmęs Vokietijoje, modernaus ūkio Rytų Lietuvoje savininkas – dėkingas likimui už teisingą pasirinkimą. Ir svajonė, ir verslo paskata išaugo į tikslingą ir sėkmingą veiklą.

UAB „Agrodemos“ vadovas daugiau save regi minėtos įmonės erdvėje, o savo „dešinąja“ ranka ūkyje įvardina vyr. agronomą Alfredą Lukšėną. Bet kiekvienam suprantama, kad darbai dideliame ūkyje visada reikalauja kontrolės ir esminių paties J. Mikšto sprendimų. Šeimininkaudamas kartu su dukra 1600 ha žemės plote, sudėtingu ekonominiu laikmečiu lieka ištikimas pasirinktoms nuostatoms ir tikslams.

Naujas pavasaris daugeliui atnešė nerimo ir ekonominio nestabilumo kupinų dienų, bet ūkininkai pasižymi ypatingu kantrumu, o ir metų laikų ciklas nestabdomas, todėl sėja tikrai bus – technika ruošiama.

Šiuo metu ryčiausiame Lietuvos ūkyje aktyviai vyksta grūdinių kultūrų pardavimai supirkėjams. Mašinos ūžia viena po kitos. Iki birželio sandėliai liks tuštutėliai, bus valomi ir dezinfekuojami, ruošiami naujam derliui – pasakoja svečiams ūkio vyr. agronomas A. Lukšėnas. 

Moderni ūkio technika, atnaujinama kas treji ar penkeri metai, garažuose dabar laukia pavasarinio starto. Ūkio darbuotojai jau atlieka būtiniausius pasirengimo darbus, nes greitai – į laukus, prasidės purškimas, kuris saikingai reikalingas ir būtinas – pasakoja vyr. agronomas. 

Ūkyje triūsia 12 žmonių, puikiai įvaldžiusių visą modernią techniką ir gebančių atlikti visus reikalingus darbus.

Paklaustas apie kylančias kainas ir ateitį, ūkio savininkas J. Mikštas ilgai negalvoja: „Mes ištikimai liksime prie grūdinių kultūrų, turime savo kryptį. Sėsime, kulsime, lauksime derliaus. Dėl energijos, dujų, kuro augančių kainų – aišku, kad rudenį duona bus neišvengiamai brangesnė. Mes auginame žaliavą, todėl kainas diktuoja pasaulio biržos. Pirkėjų turime visada. Ūkio plėtra pareikalavo didelių investicijų, todėl dabar tik vienas kelias – pirmyn, nepasiduodant ekonominėms negandoms – vertindamas laikmečio ypatumus, dalinasi mintimis J. Mikštas.

Didelė ūkio teritorija driekiasi pasienyje su Baltarusija. Jei pernai nelegalūs migrantai ėjo būreliais per pasėlius ir javų laukais, tai šiais metais turėtų būti saugiau – viliasi šeimininkas. Nutiesta koncertina teikia daugiau saugumo ir ramybės visam pasienio regionui.

Ryčiausiame Lietuvos kampelyje yra įvairaus derlingumo žemių, bet sumaniai valdant, naudojant naujausią techniką, sėjos technologijas bei žemės naudmenų apsaugos priemones – galima pasiekti labai gerų rezultatų. Tai jau įrodė J. Mikšto ūkininkavimo metodai, kuriuose naudojamos naujos ir modernios kultūrų auginimo technologijos. Kaip ir kasmet, šiais metais laukuose augs rapsai, kviečiai, pupos ir žirniai.

Rapsų derlius daug metų likdavo namie, Lietuvoje. Iš jų VIADA gamino biodyzeliną, kurį kurui naudodami automobiliai ir žemės ūkio technika, mažiau teršė unikalią Lietuvos gamtą. Dabar rapsai keliauja į Klaipėdos ir Rygos uostus, o iš ten – pas įvairius pirkėjus po visą pasaulį. Kitos kultūros irgi parduodamos eksporto rinkose.

Kaip dirbome, taip ir dirbsime, nes neturime kito pasirinkimo. Planus kartais koreguoja gamta, aplinkybės, ministerijų sprendimai. Tenka prisitaikyti, susitaikyti su esama situacija ir ieškoti racionalių žingsnių tolesniam ūkio gyvenimui, plėtrai, modernizavimui – sako ryčiausio Lietuvos ūkio savininkas J. Mikštas.

Nuotraukos autorės ir J. Mikšto archyvo.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here