Skip to content

Babeziozė – sunki augintinių liga

Ieva ADOMAVIČIŪTĖ (Veterinarijos gydytoja)

Pavasarį, žmonių ir gyvūnų organizmui reikia papildomų maistinių medžiagų, vitaminų, kurie stiprintų imunitetą ir saugotų nuo įvairiausių virusų bei bakterijų sukeliamų ligų. Svarbu nepamiršti laiku skiepyti savo augintinius, stebėti jų savijautą, tinkamai reaguoti į elgesio kitimus. 

Atšilus orams, bundant visai gamtai iš žiemos miego, aktyviomis tampa ir erkės. Lietuvoje viena iš dažniausiai šių parazitų pernešamų ligų – vadinama babezioze. Šią ligą sukelia plika akimi nematomi vienaląsčiai pirmuonys, kurie iš erkės – nešiotojos organizmo kraujo, siurbimo metu, per seiles patenka į augintinio organizmą ir pradeda jį žaloti. Labiausiai ši liga pavojinga šunims, serga lapės, kiti kailiniai žvėreliai. Be veterinarinio gydymo – pasveikimas augintiniui neįmanomas. Ligos inkubacinis laikotarpis tęsiasi iki 14 dienų. Šiuo metu gyvūnas gali jaustis visiškai įprastai arba galite pastebėti nežymų elgesio pakitimą. Retais atvejais liga pereina į lėtinę formą, tuomet tęsiasi kelis mėnesius ar net metus.

Simptomai

Dažniausia šeimininkai pastebi savo augintinio negalavimus, kurie pasireiškia įvairiomis formomis – sumažėjusi energija, apetito nebuvimas, blyškios dantenos ir kitos gleivinės, karščiavimas (>39,0C), pasikeitusi šlapimo spalva (tamsiai rudas arba raudonas), padidėjusi pilvo apimtis, pageltusi oda. 

Babezijos patekusios į šuns organizmą gyvena ir dauginasi eritrocituose. Kai ląstelėje susikaupia didelis kiekis babezijų, ji yra sudraskoma ir parazitai migruoja toliau. Tokiu principu yra sunaikinami dideli kiekiai eritrocitų, o tai sukelia hemolitinę anemiją ir palaipsnį savijautos blogėjimą. Sudraskyti eritrocitai į kraujotaką išleidžia didelius kiekius hemoglobino, dėl kurio staigaus kiekio padidėjimo organizme galite pastebėti, kad gyvūno šlapimas tapo tamsiai rudos arba raudonos spalvos. Galite pastebėti, kad pasikeičia gyvūno odos spalva, ji įgauna gelsvą spalvą. Tai vienas iš geltos požymių.

Gydymas

Veterinaras suleidžia vaistus, naikinančius babezijas. Jeigu gyvūnas silpnas ir liga pažengusi, tuomet atliekamas intensyvus gydymas lašinėmis infuzijomis, galimas kraujo perpylimas. Stengiamasi išvengti vidaus organų pažeidimo. Liga itin pavojinga vyresniems gyvūnams, turintiems lėtinių susirgimų. Pažengusi gyvūno organizme, babeziozė ne visada išgydoma.

Profilaktika

Babeziozę sukelia pirmuonys, todėl nuo šios ligos negalima sukurti efektyvių vakcinų ir organizmas nesudaro imuniteto, jei perserga šia liga vieną kartą. Siekiant išvengti pirminio arba pakartotinio užsikrėtimo – svarbiausia vartoti antiparazitines priemones, atbaidančias erkes.

Gamintojai siūlo įvairių priemonių, apsaugančių nuo erkių ir kitų išorės parazitų. Tai – lašai, antkakliai, tabletės. Svarbu – laiku ir tinkamai naudoti, nežinant ar abejojant, konsultuotis su veterinarijos gydytoju. 

Kruopščiausiai ir rūpestingiausiai turimus augintinius nuo erkių saugo tie asmenys, kurie jau susidūrė su babeziozės pavojais. Liga Europoje užfiksuota apie 2003 m., plitimas intensyvėja. Pasak mokslininkų, tai susiję su klimato kaita.

Gyvūnų augintojams svarbu prižiūrėti ne tik šunį, būtina prižiūrėti ir savo namų aplinką. Erkės žiemoja sausuose žolės stiebeliuose, todėl, jei norite turėti švarią nuo minėtų parazitų erdvę, tvarkykitės jau rudenį, kad aplink namus žiemai neliktų apleistų žolynų, įvairių šabakštynų. 

Rūpinkitės savo ir augintinių sveikata. 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here