Skip to content

Atimti ir padalinti 

Arminė NORKĖ (Mažulonys)

Karas vargina. Aš ne apie Ukrainą kalbu, o apie Lietuvą. Prisimenate, pirmosiomis karo dienomis ir net savaitėmis visose televizijose per žinias, ir ne tik, ekrano apačioje būdavo bėganti žinutė, pasakojanti apie įvykius Ukrainoje. Pamažu ji išnyko. Nieko nuostabaus, jau trečias karo mėnuo eina. Ir nors žiniose Ukraina tebeužima svarbiausią vietą, tai jau tampa rutina. Žmogus prie visko įpranta. 

Atskirai LRT radiją reikėtų paminėti. Prasidėjus karui, su nuostaba sužinojau, kad radijas ne tik lietuviškų dainų turi, bet ir ukrainietiškų. Būdavo, prieš žinias paleidžia kokią laisvės kovų dainą. Bet tai buvo seniai, radijas grįžo į senas vėžes, ir nesvarbu, apie ką būna laida, apie Lietuvą, Indiją ar Braziliją, kai, atrodo, prašyte prašosi dar ir tos šalies muzikinis pavyzdys, vis viena dainuojama angliškai. 

Tai kultūra vadinasi. Lietuviškai dainuoti mūsų radijui per žema.

Žiūrėk, jau ir iš Palangos ukrainiečius ketinama išprašyti. Matote, lietuviams ateina pasipelnymo metas, o tie ukrainiečiai šiaip jau atvykėliams nuomojamus kambariukus užima. Biznis pirmoje vietoje. 

Ir apskritai atostogos Lietuvos kurortuose tampa vis brangesnės. Mūsų „verslininkai“, tie, kurie vasarai į sandėliukus ar net šuns būdas, čia jau nuo godumo priklauso, persikelia, aiškina, kad jie per trumpus kelis mėnesius turi „uždirbti“ tiek, kad visiems metams užtektų, todėl Lietuvoje kurortai brangesni negu kur nors Ispanijoje.

Ne tik Ispanijoje atostogauti pigiau, bet ir Lenkijos ar net Latvijos, kur kurortinis sezonas dar trumpesnis, pajūryje. Ko gero, todėl, kad ten žmonės žiemą dirba, o ne gyvena iš per vasarą surinktų pinigų, kaip pas mus. Tiesa, mūsiškiai dar žiemą bedarbio pašalpą gauna, visai gyventi galima.

O kad gyvenimas tiems, kurie „priversti“ nedirbti, būtų saldesnis, stengiasi pasirūpinti neokomunistai, arba leftistai, arba socialdemokratai – kaip pavadinsi, taip nepagadinsi. Jų vedlė LSDP pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė, diriguojanti partiečiams iš tremties – Briuselio, labai rūpinasi lietuvių liaudies gerove. Naujausias (ką čia naujausias, jau ne kartą girdėtas) jos pasiūlymas – mažinti PVM maisto produktams. Girdi, tada kainos parduotuvėse sumažės.

Kaip Lietuvoje sumažėja kainos, sumažinus PVM, žinome. Vienu metu viešbučių vedlė Evalda Šiškauskienė iš radijo neišlįsdavo, nuolat aiškindama, kad jeigu PVM viešbučiams bus sumažintas, viešbučiai taps pigesni, taigi ir labiau prieinami liaudžiai. 

Beje, ar seniai Lietuvos viešbutyje buvote apsistoję? Aš tai tiksliai prisimenu – prieš 49 metus, kai iš darbo į komandiruotę važiavau. Manau, daugumai tokia laimė – Lietuvos viešbutis – apskritai gyvenime nenutiko.

Apie tai, kodėl, kas ir už ką kvietėsi ponią E. Šiškauskienę pašnekėti, nespėliosime. Kaip sakoma, nepagautas… nors ir pagautas šiais laikais nekaltas, jeigu pinigai degtinės dėžutėje ir dar paskola vadinasi.

PVM buvo sumažintas, viešbučiai pabrango. Toks gyvenimas, sakoma.

Kur nors Lenkijoje PVM sumažinimas gal ir paveikia, bet pas mus… Žmonės pas mus godesni, ar ką?..

Apie tai, iš kur reikės imti pinigų biudžetui papildyti, jeigu PVM bus sumažintas ar panaikintas, socialdemokratai nešneka, nors pinigų truks. Biudžetininkams – gydytojams, mokytojams, policininkams, galų gale, ir pensijoms. Tada bus galima vėl apkaltinti valdžią, kad ji liaudimi nesirūpina. 

Ne, pinigus biudžete skaičiuoti neokomunistams, matote, per žema. Nenori jie skaičiuoti ir to, kas labiausiai išloštų, jeigu kainos tikrai sumažėtų? Ogi visokios ponios blinkevičiūtės, kurios „geresnį“, „sveikesnį“, taigi ir brangesnį produktą perka. 

Labai paprastai pasakius: kai perki pigiausią dešrą, sakysim, “Daktarišką“, už kilogramą moki apie 3 eurus. Panaikinus PVM, sutaupytum 60 centų. Čia paprasto žmogaus meniu. Ponios gali nusipirkti japoniškos marmurinės jautienos, už kilogramą mokėdamos apie 500 eurų. Panaikinus PVM, ponios sutaupytų vieną šimtuką eurų. 

Ką reikėtų daryti paprastam žmogui, norinčiam daugiau sutaupyti? Taip, pirkti brangesnius produktus, kad ir tą pačią marmurinę jautieną. Kilogramą nusipirkai – šimtą eurų sutaupei. Skanu, sveika, kišenei naudinga, a ne?

Nepatinka Briuselio tremtinei ir tai, kad dabartinė valdžia pensijas kelia. Kai ji anais laikais, kadenciją baigdama ir esant tuščiam biudžetui, pensijas pakėlė, buvo gerai. Dabar, matote, blogai, nes keliama visiems proporcingai, kitaip tariant, daugiau gaus tie, kurie turi didesnį stažą, kurie daugiau dirbo. 

O komunistų šūkis visais laikais buvo: atimti ir padalinti po lygiai. Todėl ir dabar jie norėtų, kad „ilgalaikiai bedarbiai“, išėję į pensiją, gautų tiek pat, kiek tie, kurie dirbo. Na, arba bent nedaug mažiau.

Bet marmurinė jautiena vis tiek bus prieinama tik tiems, kurie „orią“ algą gauna. Sakysim, iš Briuselio.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here