Skip to content

Vėl kyla kainos, vėl lendam į skolas…

Jonas BALTAKIS (Rajono savivaldybės tarybos narys)

Praėjusį trečiadienį visą dieną posėdžiavo rajono taryba, kurioje vėl išvydome valdžios manipuliacijų skaičiais, nutylėjimų, išsisukinėjimų. Savo veiklos ataskaitas už 2021 m. pateikė dalis rajono savivaldybės įmonių. Spaudžiant opozicijai, dvi ataskaitas (Žiemos sporto centro ir Ignalinos sveikatinimo parko), kaip visiškai neparuoštas, meras iš darbotvarkės atsiėmė, nes jos buvo atmestos ir komitetų posėdžiuose, dar viena – UAB „Ignalinos vanduo“ – ataskaita balsų dauguma buvo atmesta (nepatvirtinta), nes įvairiose paslaugų kainose patys susipainiojo tiek, kad net paaiškinti nesugebėjo, kodėl reikia taip, kaip patys siūlo. Didžiausias diskusijas posėdyje sukėlė eilinis kainų didinimas. 

Mokėsime už kiekvieną skaitiklį

Prieš mėnesį, valdančiųjų pritarimu, UAB „Ignalinos vanduo“ vartotojams padidino mokestį už geriamojo vandens tiekimą, šįkart apsižiūrėjo, kad dar galima padidinti kainą už vandens apskaitos prietaisų priežiūrą. Iki šiol vandens naudotojai mokėjo taip vadinamą „pardavimo kainą“ (mes jį vadinome abonimentiniu mokesčiu), tai pagal naujai priimtą sprendimą, vandens vartotojai mokės už kiekvieną būste ar įmonėje esantį vandens skaitiklį.  

Per posėdį bendrovės direktorius Rimantas Adomėnas išaiškino, kad paprastai daugiabučio namo bute yra  įrengta po 2 šalto vandens skaitiklius, todėl įsiteisėjus tarybos sprendimui, tokio buto savininkas mokės ne 1,63 Eur per mėnesį, bet 2,06 Eur per mėnesį, tai yra po 1,03 Eur už kiekvieną skaitiklį. Individualių namų savininkai kas mėnesį mokėdavo 0,90 Eur „pardavimo kainą“, tai nuo šiol kas mėnesį mokės po 1,03 Eur už kiekvieną skaitiklį. Jei individualiame name įrengtas vienas skaitiklis, tai buvęs mokestis padidės 11 centų, jei 2 skaitikliai, mokestis padidės daugiau nei 2 kartus. Gal būt atrodo, kad tas mokestis ne toks jau didelis, tačiau pagal pateiktą informaciją, vandens vartotojai per metus bendrovei sumokėdavo apie 75 tūkst. eurų taip vadinamojo abonimentinio mokesčio, tai  mūsų skaičiavimu, įsigaliojus naujoms kainoms, vartotojai bendrovės pajamas papildys dar 50 tūkst. eurų.

Pinigų yra, bet vėl skolinamasi 

Kurioziškai sprendėsi klausimas dėl savivaldybės ketinimų skolintis. Paaiškėjo, kad šiemet, kaip niekad, gerai renkasi rajono biudžetas (per pirmąjį šių metų ketvirtį gauta net 111 proc. planuoto ketvirčio biudžeto), be to, savivaldybė 2021 m. užbaigė su įspūdingu beveik 3 milijonų biudžeto likučiu, tačiau savivaldybė vis tiek planuoja skolintis, nes esą neturi iš ko grąžinti ankstesnių skolų. Reikia 192 tūkst. eurų paskolos, kad galėtų grąžinti skolas, kurių grąžinimo terminas – 2022 m.  Finansininkai net negali prognozuoti, kokias palūkanas gali tekti mokėti. Savivaldybės kontrolieriui pavesta pateikti išvadas dėl galimybės skolintis savivaldybei ir dar savivaldybės kontrolierius iki gegužės 16 d. turės pateikti išvadą – ar savivaldybė gali suteikti garantiją dėl Ignalinos šilumos planuojamų 1,3 mln. eurų skolinosi. Paklausus, ar Ignalinos šilumos tinklai turi parengę skaičiavimais pagrįstą verslo planą, kažką žodžiu paaiškino, esą spręs skolos grąžinimą, bet labai panašu, kad ir ši skola po penkerių metų užguls savivaldybės pečius. Valdančioji dauguma patvirtino sprendimą, kad artimiausiu metu savivaldybė skolinsis dar 445,5 tūkst. eurų ale investiciniams projektams finansuoti ir paimtų skolų refinansavimui (skolų kitomis skolomis padengti). Kokius projektus įgyvendins, net nesiryžome klausti. Ir taip aišku, kad jų tiesiog kol kas nėra… 

„Kompatą“ „gydo“ triskart pakelti mokesčiai

Šiemet įdomią veiklos ataskaitą pateikė savivaldybės įmonė „Kompata“. Jei 2020 m. įmonės veikla davė 74,5 tūkst. eurų nuostolį, tai praėję 2021 m. įmonei buvo pelningi – pelnas sudarė 58,2 tūkst. eurų. Paanalizavus finansinius duomenis paaiškėjo, kad pagrindinis veiksnys, nulėmęs puikų įmonės rezultatą, yra keliskart didintas mokestis už įmonės teikiamas paslaugas. Tarkime, per pastaruosius dvejus metus mokesčiai už šiukšlių išvežimą didinti tris kartus. Jei prieš trejetą metų išvežti atliekų konteinerį kainavo apie 4 eurus, tai dabar jau kainuoja apie 14 eurų. Taigi, gyventojai ir įstaigos, kaip bitutės, 2021 m. dėl kainų padidinimo įmonei papildomai sunešė daugiau nei 135 tūkst. eurų. Primename, kai pernai buvo priimami sprendimai dėl kainų padidinimo, įmonė ir rajono valdžia tikino, kad tik kainų padidinimu įmonė gali išspręsti skolos sumažinimą Utenos regiono atliekų tvarkymo centrui. Tačiau pagal pateiktus duomenis, skola Utenai sumažinta vos 7 tūkstančiais. 

Ir dar vieną naujieną sužinojome – „Kompata“ vėl steigia buhalteriją pačioje įmonėje ir atsisako finansų tvarkytojų iš Panevėžio, nes tie tvarkytojai pridarė aibes klaidų. Buhalterijai tvarkyti buvo pasamdyta Panevėžio UAB „Modeita“, kurios istorija buvo labiau skandalinga, nei skaidri, nes bendrovė buvo teista už apskaitos klastojimą. Meras į klausimą – dėl kokių priežasčių reikėjo porai metų atsisakyti savo apskaitos darbuotojų, paaiškino, kad tuomet reikėjo įmonę gelbėti iš katastrofiškos padėties. Na, kažin ar galima patikėti tokiu paaiškinimu. 

Geri specialistai „neprigyja“

Per posėdį sužinojome ir dar vieną naujieną – savivaldybės gydytoja Jovita Gudelienė palieka (paliko penktadienį) savivaldybės administraciją. Meras apgailestavo, kad „išeina labai labai gera specialistė“ ir kad „jos galimybės yra didesnės, nei eitos pareigos“. Darbietis Manfredas Žymantas papildė, kad tokia specialistė darbo turėtų tik tuomet, jei į vieną savivaldybę būtų sujungti Ignalinos, Zarasų, ir dalis Švenčionių rajonų bei prijungta Visagino  savivaldybė. Mes linkime jai sėkmės ir tik apgailestaujame, kad mūsų rajone tokia specialistė neprigijo. Gal būt Karoliniškių poliklinikoje ji atras  savo svajonių darbą.

Opozicinė Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija taryboje jau ne pirmą kartą prašė pateikti informaciją apie sveikatos įstaigų reformą (juk sprendžiasi klausimas – liks ar neliks ligoninė), tačiau informacijos vėl nesulaukė. O savivaldybės gydytoja J. Gudelienė darbą paliko ne todėl, kad susirado geresnį, o galimai dėl darbinio ginčo su meru, kuris iš gydytojos reikalavo, kad ji į Vilnių dėl šios reformos rašytų neįmanomus dalykus. 

Šiomis dienomis iš savivaldybės traukiasi ir dar viena jauna darbuotoja, kuri taip pat išvyksta į Vilnių..

4 komantarai (-ų)

  1. Jonai rašydamas-jog savivaldybės gydytoja J. Gudelienė darbą paliko ne todėl, kad susirado geresnį, o galimai dėl darbinio ginčo su meru, kuris iš gydytojos reikalavo, kad ji į Vilnių dėl šios reformos rašytų neįmanomus dalykus-visai su galva susipykai.

  2. Kukū kukū visai valdžia nusišnekėjo.

  3. Jau apie šitos valdžios valdymą nėra ką kalbėti-ir durnam aišku ką jie darė ir daro.Greičiau jie išnyktų

  4. viskas laikina…postai, vadovai, ir ši valdžia laikina….kažką daro, bet proto nėr…šūds gaunasi….


Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here