Skip to content

Tartasi dėl Palūšės bažnyčios apšvietimo

Lina KOVALEVSKIENĖ (www.ignalina.lt)

Gegužės 3 d. rajono savivaldybėje aptarti planai dėl Palūšės šv. Juozapo bažnyčios meninio apšvietimo. Palūšės parapijos projektui ,,Medinės architektūros šedevras šviesos dizainerių akimis“ iš Nevyriausybinių organizacijų finansavimo programos skirtos biudžeto lėšos apšvietimo projektui parengti ir pasirašyta 5 tūkst. eurų sutartis su šiuos darbus įsipareigojusia atlikti UAB ,,Ablight production“. 

Lietuvoje savo puikiais kūrybiniais sumanymais  žinomas šviesos dailininkas Arvydas Buinauskas pristatė savo įgyvendintus projektus ir išklausė klebono kun. Vido Smagurausko, savivaldybės mero pavaduotojo Juozo Roko bei Švietimo ir kultūros skyriaus vyr. specialistės Rasos Juodagalvienės mintis bei pageidavimus. Siūlyta atsižvelgti į viso bažnyčios ansamblio unikalumą, išryškinant ir aplinkos detales bei sukuriant iš tolo dėmesį atkreipiantį meninį sprendimą. Per pora mėnesių bus sukurtas Palūšės bažnyčios 3D fasado modelis, 3D video vizualizacija, projekto techninė specifikacija ir pasiūlyti du apšvietimo variantai. ,,Tokiai unikaliai  bažnyčiai norėtųsi ir unikalaus apšvietimo, kuris padidintų šio objekto trauką, atkreiptų visų pravažiuojančių žvilgsnius…“, – kalbėjo klebonas V. Smagurauskas.

Kaip sakė vicemeras J. Rokas, nuo gegužės 15 iki rugsėjo 15 d. Palūšės bažnyčia ir vėl bus atverta turistams. Pernai ją per vasarą aplankė daugiau nei 5 tūkst. žmonių. Įdomiausia tai, kad šis unikalus, seniausią Lietuvoje medinių bažnyčių statybos laikotarpį atspindintis objektas dar turi atrastus bei kartu nuo mūsų akių  paslėptus sienų bei lubų tapybos pavyzdžius. Sienų tapyba nėra naujiena, tai rodo ir prieš kelis dešimtmečius darytos ekspertizės metu atvertas po keliais sluoksniais dažų buvęs tapybos lopinėlis. Didžiausias atradimas – lubų tapyba. Galvota, kad dabar matomos bažnyčios lubos yra originalios, tačiau pasirodo, kad jos iškaltos apie 1960-uosius metus ir slepia senųjų lubų rokoko tapybą. ,,Tai yra mūsų istorija, kultūra, neįkainojami dalykai, kuriuos norime atverti ir išsaugoti…“, – minėjo klebonas, pasakodamas apie birželio mėnesį laukiančią ekspertizę, o paskui – ilgą meninį restauravimo procesą…

Palūšės šv. Juozapo bažnyčia su varpine yra vienas vertingiausių bei seniausių medinių liaudies architektūros ansamblių. Tai liaudiškojo medinio baroko pavyzdys. Bažnyčia stovi išskirtinio grožio vietoje – ant aukštos kalvos prie Lūšių ežero. Apie 1747–1757 m. ją savo lėšomis pastatė kun. Juozapas Stockis-Bazilevskis. Statyta iš pušų kamienų, vien tik kirviu, o vietoje metalinių vinių naudoti mediniai kaiščiai. Bažnyčia ne kartą remontuota, todėl jos vidus labai skiriasi nuo pradinio suplanavimo bei dekoro. Vertingus tautodailės kūrinius sauganti senoji bažnytėlė, jos varpinė ir šventoriaus tvora pastaraisiais metais gražiai atnaujinta.  

Autorės nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here