Skip to content

Virš Daugėliškio krašto pakils oro balionas

Daugėliškio krašto bendruomenės inf.

Šiais metais sukanka 90 metų, kai netoli Pajurgiškės kaimo (N. Daugėliškio sen.) nusileido garsių Gordon Bennett oro balionų lenktynių dalyviai, amerikiečiai Thomas G. W. Settle ir Winfield Bushnell. 1932 m. rugsėjo 25 d. pakilę iš Baselio Šveicarijoje, jie per 41 val. 20 min. nuskrido 1550 km ir pasiekė pasaulio rekordą. 

Idėja paminėti ir įprasminti šį įvykį kilo Daugėliškio krašto bendruomenei ir Oreivystės centrui. Ji buvo aptarta rajono savivaldybėje dar 2020 m. kartu su Oreivystės centro vadovu Romualdu Bakanausku, oreiviais Aurimu Vengriu ir Giedriumi Leškevičiumi. Jie išreiškė susidomėjimą ir palaikymą. „Tai svarbus pasaulinės reikšmės įvykis, paženklinęs ir Lietuvos istoriją. Juk tuomet rugsėjo 27 d. Lietuvoje nusileidęs pirmasis dujinis oro balionas, atnešė sėkmę amerikiečių pilotams“, – akcentavo Romualdas Bakanauskas.

Šiuo metu Daugėliškio krašto bendruomenė įgyvendina savivaldybės biudžeto lėšomis finansuojamą projektą „Netikėta oro baliono istorija“, kurio tikslas – Daugėliškio krašto kultūrinio ir istorinio tapatumo išsaugojimas ir įprasminimas ateities kartoms.

Projekto metu, rugsėjo 24 d. (šeštadienį), bus paminėtas šio įvykio 90-metis. Organizuojant renginį, vyks teatralizuotas pasirodymas, atkursiantis šio įvykio seką. Bus organizuojamos įvairios veiklos, muzikiniai pasirodymai, ir, žinoma – stacionarus skraidymas oro balionu, kurį dovanos Oreivystės centras. Renginys vyks netoli Senojo Daugėliškio. Šiuo metu derinama konkreti vieta, kuri atitiktų planuojamų veiklų techninius reikalavimus.

Neseniai susirinkusiam Senojo Daugėliškio kaimo (anksčiau vadinamo miesteliu) aktyvui, buvo pristatytas Daugėliškio krašto bendruomenės projektas, numatomos jo veiklos. Projekto dėka taip pat bus atnaujintas kaimo informacinis stendas.

Šiuo metu bendruomenė surinko nemažai archyvinės medžiagos, liudininkų pasakojimų, kurie praturtins renginio scenarijų ir suguls į naują Daugėliškio krašto istorinio palikimo kraitį.

Žinoma, prieš tiek metų įvykęs ir primirštas įvykis, turės įvairių interpretacijų ir nuomonių, bet anot prof. Alfredo Bumblausko: „Kuo daugiau žinai, tuo didesnis nežinojimo laukas. Ypač kai atsiranda šiuolaikinis istorijos mokslas su naujais klausimais“. Todėl labai laukiame šio planuojamo renginio bendraminčių, partnerių, rėmėjų ir dalyvių. Renginio organizatoriai tikisi, kad atsiras kraštiečių, organizacijų ir verslininkų, kurie norės prisidėti prie šio renginio organizavimo ir garsinimo. Skambinkite tel. 8 652 87466 arba rašykite el. paštu daugeliskio.bendruomene@gmail.comJuk kiekvienas žinomas istorinis faktas ar liudijanti istorija bus svarbi, įprasminant šį Daugėliškio krašto istorinį įvykį.

Gordon Bennett lenktynės yra seniausios ir prestižiškiausios oro balionų lenktynės pasaulyje, prasidėjusios 1906 m. Paryžiuje ir besitęsiančios iki šiol.

Nuo redakcijos

Išsamus pasakojimas su nuotraukomis apie šį įvykį buvo išspausdintas „Mūsų Ignalinoje“ 2020 m. kovo 10 d. numeryje („Kas 1932-aisiais nusileido Pajurgiškėje?“, tokiu pavadinimu straipsnį galima surasti ir internete www.mignalina.lt). Išspausdinus straipsnį, gavome pastabų iš daugiau žinančių, kad straipsnyje yra netikslumų. Rugsėjį prieš šią šventę išspausdinsime tikslesnį ir dar informatyvesnį rašinį šia tema.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here