Skip to content

Keturkojui išminuotojui Patronui – valstybinis apdovanojimas 

MI informacija, lrytas.lt informacija ir news.zerkalo.io informacija

Pastarosiomis savaitėmis socialiniuose tinkluose didelio populiarumo sulaukė vienas mieliausių Ukrainos karo dalyvių – keturkojis išminuotojas Patronas. Ukrainos prezidentas Volodimiras Zelenskis jam įteikė valstybinį apdovanojimą – medalį „Už pasiaukojamą tarnybą“. 

Kas jis toks, iš kur kilęs? Patronas – tarnybinis Džeko Raselo terjero veislės šuo. Veislė buvo išvesta Anglijoje XIX a. lapių medžioklei. Tam, kad jie gerai atliktų savo darbą, šiems šunims prireikė ne tik puikios uoslės, bet ir labai stiprių letenų, kad būtų galima iškasti lapes, kurios slėpėsi savo olose po žeme. Būtent šios savybės leido Patronui tapti išminavimo žvaigžde. Visa tai, nepaisant to, kad šuo apskritai nebuvo ruošiamas būti išminuotoju. Šuo su kilmės dokumentais (toks gali kainuoti nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių dolerių) turėjo dalyvauti grynaveislių šunų parodose ir varžybose. Černigovo srities sprogmenų grupės vadovas terjerą įsigijo kaip dovaną savo sūnui.

Ir tada prasidėjo karas. Nuo pirmos rusų invazijos dienos šuo pradėtas ruošti „karinei karjerai“ – buvo mokoma atpažinti įvairių parako ir sprogmenų kvapus. Beje, karas neturi nieko bendra su karinga Patrono pravarde – taip jis buvo pavadintas dar gerokai prieš prasidedant karo veiksmams. Iš pradžių šeimininkas šunį pavadino Kulka, tačiau pravardė neprigijo. Vis tik artimas reikšme žodis Patronas puikiai tiko. 

Pirmą kartą apie drąsų Džeko Raselo terjerą pasaulis sužinojo kovo 15 d., kai apie jį facebooke parašė Ukrainos valstybinė pagalbos tarnyba. „Susipažinkite su Patronu. Jam dveji metai. Jis – Černigovo išminuotojų siela ir talismanas. Visuomet ir visur juos lydi. Beje, jis labai mėgsta sūrį, todėl mūsų vaikinai retkarčiais jį pavaišina skanėstais“, – rašoma pirmame įraše, nuo kurio ir prasidėjo Patrono šlovė. Tačiau patronas oficialiai netarnauja Ukrainos valstybinėje pagalbos tarnyboje, todėl jam nemokamas atlyginimas, jis dirba už maistą ir meilę. Gyvūnui specialiai buvo pagaminta apsauginė liemenė, kuri jau tapo neatsiejama garsiojo išminuotojo įvaizdžio dalis. 

Ukrainiečių šuo Patronas, kuris dievina sūrį, nuo Rusijos invazijos pradžios padėjo sunaikinti beveik 90 minų. Dažniausiai Patronas darbuojasi prie sugedusios Rusijos kariuomenės technikos arba užminuotose vietose (Rusijos kariuomenei traukiantis iš Černigovo, čia buvo palikta daug specialiai paslėptų arba tiesiog apleistų mirtinų „dovanų“). Vienintelis dalykas, kuriuo keturkojis išminuotojas nepasitiki – darbas miške, kur yra paliktų daug priešo pėdsakų, kurie jį sumaišo ir išblaško. Pastebėta, kad Patronui taip pat kyla uoslės problemų, kai šalia per daug apdegusios technikos, tada šuniukas pradeda čiaudėti. „Kai dirbame su prieštankinėmis minomis, jis supranta, kad kažkas turi būti kažkur užkasta ir tai reikia surasti, o radęs – duoda signalą“, – sako Černigovo srities sprogmenų darbo grupės vadovas ir Patrono šeimininkas. Auganti Patrono šlovė lėmė tai, kad apie jo žygdarbius buvo pradėtos kurti legendos – pavyzdžiui, kad jis visą savaitę valė užminuotą Bučą, Kijevo priemiestį. 

Šuo talismanas jau susitiko su vaikais ir net tapo menininkų įkvėpimo šaltiniu, o internete pilna memų apie jo darbus. Internete pasirodė informacijos, kad Patrono pranašumas – išskirtinai mažas svoris, todėl, tariamai, šuo negali susprogdinti tiek prieštankinių, tiek priešpėstinių minų ir be didesnės rizikos gali iškasti mirtinas „dovanas“. Tačiau tokia teorija kelia abejonių: pavyzdžiui, tarp garsių šunų išminuotojų buvo gana didelių veislių keturkojai – aviganiai ir koliai, o šuns dydis ir svoris, kiek žinoma, nėra tarp reikalavimų išminavimo darbams atlikti. Vienaip ar kitaip, šunelis Patronas sėkmingai atlieka savo darbą ir iki gegužės 27 d. jau buvo aptikęs daugiau nei 250 minų ir kitokių sprogmenų. 

Apdovanotas ir Prancūzijos Kanuose

Kasmet vykstančiame Kanų kino festivalyje „Palmės šakele“ apdovanojami ne tik aktoriai, bet ir kine geriausiai pasirodę šunys. Gegužės 27 d. vykusiame 21-ajame festivalyje pagrindinis apdovanojimas – raudonas odinis antkaklis – šiemet atiteko Brit, pūkuotai sidabrinio pudelio patelei, atlikusiai vaidmenį debiutuojančių režisierių Riley Keough ir Ginos Gammel juostoje „Karo ponis“.

Tačiau karo Europoje fone vykstančiame kino festivalyje, jo rengėjai atidavė pagarbą ir ukrainiečiams. Specialus prizas įteiktas keturkojui Ukrainos išminuotojui Džeko Raselo terjerui Patronui. Patronas ceremonijoje nedalyvavo, prizas įteiktas į festivalį atvykusiai Ukrainos delegacijai.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here