Skip to content

Situacija rajono ligoninėje balansuoja ant nusikaltimo ribos?

Jonas BALTAKIS (Rajono savivaldybės tarybos narys)

Gal jau prieš trejetą savaičių paskambinusi moteris nuo Tverečiaus teiravosi, ar tiesa, kad Ignalinos ligoninėje bus uždaromas Reanimacijos skyrius? Dar valdžios klausė – ką jie galvoja apie žmones, gyvenančius, kaip mes, toli nuo Ignalinos? Tuomet nieko negalėjau atsakyti, nes neturėjau apie tai jokios informacijos, mat mūsų rajono valdžia tokius klausimus visuomenei atskleidžia tik įvaryta į kampą, ar jų galimai visai nesprendžia arba kažką sprendžia „po kilimu“. Bent jau rajono tarybos opozicija apie tai neinformuojama, net jei prašoma tokios informacijos. Galvojau kreiptis į ligoninės valdžią, kad paaiškintų situaciją, tačiau iš patirties žinau, kad teisingos jos negausiu. Todėl pamaniau, kad geriau pakalbėti su to skyriaus medikais, kurie iki panagių žino situacija tokią, kokia ji išties yra. Pakalbėjus su vienu iš gydytojų, tai ką išgirdau, net per nugarą šaltukas prabėgo, nors tądien buvo apie 30 karščio. Štai gydytojo pasakojimas (papasakota situacija yra birželio 29 d.).

„Ignalinos ligoninėje Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyrius oficialiai nėra uždarytas (toliau RITS), tačiau nuo birželio 15 d. visas dirbantis kolektyvas be išankstinio įspėjimo buvo paprašytas išeiti kasmetinių atostogų, o tiems, kurie išnaudojo atostogas, tiesiog pasakyta neatvykti, o jų darbo laikas grafike buvo išbraukti. Nei vienas reanimatologas ar RITS slaugytoja kol kas negavo oficialaus rašto dėl RITS uždarymo, bet darbas ten buvo nutrauktas. RITS oficialiai nėra uždarytas, bet dėl nežinomų priežasčių (greičiausiai finansinių, nes mėginama taupyti) nevykdys veiklos iki rugpjūčio 15 d. (iš viso 2 mėn.), o po to spręs oficialaus RITS uždarymo klausimą.

Dėl šios priežasties gydymas ligoninėje tapo ypač pavojingas ir net nusikalstamas, nes Skubios pagalbos skyriuje (toliau SPS) negalima užtikrinti saugios terapijos darbo praktikos pacientams, kurių būklė staiga tapo nestabili ir reikalingas reanimacinis gydymas, siekiant stabilizuoti gydybines funkcijas.

Apie laikiną RITS veiklos stabdymą direktorės buvo informuotas VšĮ Ignalinos r. poliklinikos direktorius Arvydas Ramelis, kuriam pavaldi Ignalinos GMP (greitukė), kad nestabilūs ir sunkūs ligoniai būtų vežami į kitas ligonines, kas praktikoje nepasiteisino (GMP darbuotojai ir toliau veža nestabilius ir labai sunkios būklės pacientus į SPS. Remiantis SAM įsakymais, nestabilios būklės pacientus reikia transportuoti į artimiausią SPS, iš kur nukreipiamas į RITS būklei stabilizuoti. Esant poreikiui, iš RITS pacientas reanimobiliu (kuris, atrodo, yra tik vienas Utenos apskrityje ir visada užimtas, laukti jo tenka 5–12 val.), bet šie veiksmai neįmanomi be RITS. 

Dėl nesaugių paslaugų teikimo pacientams, blogėjančių darbo sąlygų, didėjančio neapmokamo darbo krūvio, viršijančio kompetencijas pagal galiojančias medicinos gydytojų normas, gydytojai rašo prašymus išeiti iš darbo (vienas jau parašė prašymą, dar 5 gydytojai planuoja rašyti (iš viso yra 10 gydytojų), jei nebus rimtai atsižvelgta į susidariusią situaciją (planuojama ateityje įrenginėti intensyvios terapijos palatas, bet ten dirbti gali arba gydytojas specialistas, baigęs specialius kursus, arba gydytojas reanimatologas, o tokių SPS medikų nėra, reikiamos RITS kvalifikacijos slaugytojų irgi nesiūloma skirti, tad visas krūvis kristų SPS gydytojui ir vienai slaugytojai).

Žinau atvejį, kai prieš kelias dienas buvo atvežtas kritinės būklės pacientas, kadangi iš dviejų GMP tą dieną dirbo viena. SPS dirbęs gydytojas, įvertinęs būklę, skubiai derino ligonio pervežimą į kitos ligoninės RITS, bet pervežimo teko laukti 5 valandas, nes GMP buvo užimta. Žmogus dėl vidinio kraujavimo mirė. Kiek reikės dar tokių atvejų? Direktorė paprašė Visagino ligoninės priimti RITS pacientus, tačiau ten pradėjo jų nebepriimti, nes patys neturi vietų, be to galvojo, kad tai laikina situacija, o ne pora mėnesių ir daugiau truksiantis reikalas. Utena irgi kratosi pacientų. Visose ligoninėse RITS vietos labai ribotos. Gavus labai sunkų ligonį, visų pirma sunkiausia rasti, kur jį pervežti, o ir nestabilūs pacientai turi vykti reanimobiliu, o ne GMP, tokiu atveju jie lauktų dar ilgiau, nei 5 val.

Trečiadienį ryte vyko ligoninės direktorės Daivos Vinogradovos ir gydytojų susitikimas. Buvo paprašyta laiko iki liepos 1 d. ryto, kad galėtų atsižvelgti į priekaištus ir susidariusią situaciją, nors ji seniai žinoma. Prašyta pakentėti ir kažko palaukti, gal gražesnio rytojaus, bet konkretaus veiksmų plano ir noro įsiklausyti į medikus nebuvo. Todėl iš liepos mėnesio grafiko išsibraukė labai daug gydytojų, dėl to grafike atsirado didžiulių skylių. Kyla labai didelės abejonės, ar liepą bus dirbančių Skubios pagalbos skyriuje, o gal reikės anksčiau laiko uždaryti visą ligoninę? 

Tai dar ne viskas apie situaciją ligoninėje, bet, manau, kol kas pakankamai informacijos apie susidariusią kuriozinę padėtį ligoninėje, kuria, tikriausiai, dėl vykdomų pažeidimų mielai susidomėtų ir kitos kontroliuojančios institucijos.“

Štai tokia dabar darbo atmosfera Ignalinos ligoninėje. Neseniai internete skaičiau straipsnį, kad kitų rajonų valdžios bando spręsti ligoninių išlikimo problemas. Tame straipsnyje be kita ko rašoma: „Yra laikas mėtyti akmenis, yra laikas juos rinkti. Matyt, šiandien visi kartu esame svarbiame etape. Kai kurios savivaldybės pareiškė norą tapti pirmosiomis, kurios steigs Sveikatos centrus. Tai būtų Molėtų, Šilalės, Kaišiadorių, Širvintų, Elektrėnų, Zarasų, Pakruojo, Akmenės, Klaipėdos ir Šiaulių rajonų savivaldybės“. Mūsų rajono čia nėra. Kužda nerami nuojauta, kad mūsų rajono valdžia šį gyvybiškai svarbų klausimą – išliks ar ne rajono ligoninė – palieka likimo valiai. Gal pagal logiką – ligoninę vis vien uždarys, tai kam čia prakaituoti. Arba – jau ne už kalnų rinkimai ir šią putrą galbūt teks srėbti ne jiems – kitiems. Pagaliau, merui, atrodo, kur kas svarbiau raliai, baliai ir festivaliai…

2 komantarai (-ų)

  1. Čia taip turi būti,opozicija kalta dėl visko kas vyksta blogai.Mes valdom gerai ,sumokėjom atvažiavo galiūnai,sumokėsim atvažiuos Šuklinas su drakonais pasiplaukiot,dar padainuosim per Galapgus ir žiūri kadencija baigės,ne dar reikia Žiemos sporto centrą privatizuoti ,juk kultūrą nuo sporto atskyrėm,tik kad po atskirtų įstaigų Darginas pencijos sulaukė čia tai nors tiek gerai.

  2. Viskas gerai, nuotraukos gražios, mūsų šypsenos iš švenčių iki ausų, laimingi veidai, algą vistiek gaunam nemažą, tai kam draskytis. Kas jums negerai, keliai blogi, nemeluokit niekas pėsčias nevaikštot, sergat, o kas jums liepia sirgti, mokyklos be mokinių irgi gerai, nėra jų ir bėdų nėra… Viskas čia gerai, mes pasruošę dar 4 metus pakiurksoti savo kėdėse. Pažiūrėkit kaip įmitom, Juozuko žandai išsipūtė…


Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here