Skip to content

Tapti kūrėju, intriguojančiu europiečius, gali kiekvienas 

Lina RAGINYTĖ

Žmonės žemėje gyvena tam, kad kurtų ir tobulėtų, kaip protingesnės planetos būtybės. Kiekviena žmogaus veikla, vykdoma su noru ir su džiaugsmu, ir yra kūryba, tik dažnai šiam žodžiui suteikiama ribota reikšmė, dalį nemėgstamų, priverstinų veiklų pavadinant darbu. Ignalinos viešosios bibliotekos Naujojo Daugėliškio filiale dirbanti bibliotekininkė Renata RASTENIENĖ pateikė puikų pavyzdį, kaip galima tapti kūrėju, intriguojančiu ne tik savo draugus, kaimynus, bet ir visai nepažįstamus žmones visoje Europoje. 

Bibliotekininko duona 

N. Daugėliškyje knygų pasaulio ir kraštotyros labirintų vadove daugelį metų buvo bibliotekininkė Zoja Boguško. Tačiau, matyt, nusprendusi keisti nusistovėjusį gyvenimo ritmą, moteris perdavė savo pradėtas veiklas kitam žmogui. Naujoji bibliotekininkė Daugėliškio filiale – R. Rastenienė. Moteris su šeima gyvenanti tame pačiame kaime, kur ir dirba, tačiau visai neseniai sugalvojusi dar ir semtis naujų žinių – trejus metus jau studijuoja psichologiją. 

Kaip viena aktyvesnių Daugėliškio bendruomenės narių, Renata dalyvauja visur, kur tik įmanoma ir stengiasi nuolat žinoti, kuo gyvena žmonės, kurie lankosi bibliotekoje bei kurie kol kas neranda laiko knygai. Štai ir šįkart moters vyras pasufleravo, kad atostogaujančios Renatos reikia ieškoti bendruomenės namuose, kur visi susirinkę prie arbatos atsisveikinti su parapiją paliekančiu kun. Bernardu Augaičiu. Tokia moters kasdienybė: veiklos bibliotekoje, bendruomenėje, studijos, namų ruoša ir kūryba daržuose. 

Skaitytojų klubas „Mintis“

Daugėliškio bibliotekoje jau kuris laikas veikia ir skaitytojų klubas „Mintis“. Renata pasidžiaugė, kad klubo veikla – viena mėgstamiausių jos veiklų. „Jau visi MI skaitytojai žino, kad Ignalinos viešosios bibliotekos drauge su partneriais įgyvendinamas projektas „Europa skaito ir kuria“, inicijavo skaitytojų klubų kūrimąsi. Tokį klubą turime ir mes. Jame 6 nariai: 4 tik skaito, o 2 ir skaito, ir atlieka techninių klubo specialistų pareigas. Gerai čia pavadinau, – juokiasi Renata. – Iš tikrųjų projektas „Europa skaito ir kuria“ labai „užkabino“. Labai džiaugiuosi, kad klubo narė yra buvusi bibliotekininkė Zoja. Nors buvusių bibliotekininkų, matyt, kaip ir mokytojų, pareigūnų ar gydytojų – nebūna. Ji labai daug įdomių minčių turi.“

„Europa skaito ir kuria“! Kas tai?

Tarptautinis Erasmus+ projektas, vienijantis net šešias Europos šalis ir septynis partnerius (Italijoje, Graikijoje, Slovėnijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje), kurį koordinuoja Ignalinos viešoji biblioteka. Šio projekto tikslas – sukurti tarptautinę europinę knygų reklamos platformą ir nuolat pildyti ją perskaitytų knygų anonsais (treileriais). 

Žmonės Ignalinos krašte bei išvykusieji svetur bendruomenės nariai, bet norintys vienu ritmu judėti į priekį su bendruomene,  kviečiami į skaitytojų klubus. Jie Ignalinos krašte yra visose aktyviai veikiančiose bibliotekose. Bet visa projekto intriga – ne tik perskaityti knygą, bet ir ją anonsuoti, sukuriant iki 2 min. informatyvų filmuką, atskleidžiantį knygos gelmę, skaitytojų jausmus bei anonso kūrėjų kūrybiškumą. 

Perskaitytos aštuonios knygos

„Per šį laikotarpį klube mes perskaitėme jau aštuonias knygas. Sukūrėme tris treilerius. Kadangi tų pačių knygų neturime kelių egzempliorių, tai mes skaitome blokais. Tai yra keturias knygas vienu metu ir visi ratu keičiamės, kol visi perskaitome tas keturias knygas. Taip daug patogiau, o tada aptariame visas, pasižymime svarbesnes ar įdomesnes detales. Iš tikrųjų būna, kad nuomonės dėl knygų labai skiriasi. Kai surenku visų mintis, idėjas apie knygą, tada dar kartą aptariame ir imuosi darbo. Mano pagalbininkai filmavimo ir fotografavimo paslapčių žino daugiau, tai jie ir imasi reikiamų vaizdelių paieškų. Man labai patinka maketuoti patį filmuką, nors dar nesu tobulai įvaldžiusi visko, bet sekasi vis geriau ir geriau“, – kuklinasi Renata. 

Iš tikrųjų skaitytojų klubo „Mintis“ perskaitytos Akvilinos Cicėnaitės knygos „Kad mane pamatytum“ anonsas (treileris) buvo vienas pirmųjų, palikusių gilų įspūdį knygų treilerių platformos sekėjams. Jam įspūdingų vaizdų naktiniame Vilniuje „prigaudė“ Renatos dukra, kadangi knygoje analizuojamas jauno žmogaus kelias nesvetingų ir savais reikalais gyvenančių suaugusiųjų apsuptyje. „Man labai įstrigo vienos skaitytojos mintis, perskaičius šią knygą: „Jeigu šita knyga būtų išleista prieš 30 metų, kai aš auginau vaikus, visai kitaip būčiau pasielgusi, nes mums tada atrodė, kad užtenka vaiką gražiai aprengti ir pavalgydinti, o kas vyksta jo mažame pasaulėlyje, kad jis turi begalę klausimų ir širdies virpulių, net nebandėme suprasti“. Mes visi pritarėme šiai minčiai. Iš tikrųjų ne tik toji knyga, bet ir jos treileris gilus, gal net sukrečiantis. Aš labai atsakingai renku knygų sąrašą skaitymui ir nenoriu banalių, paikų pasiskaitymų, nes tai tolygu tuščiam laiko leidimui, kaip ir visokių lėkštų filmų ar serialų žiūrėjimas. Branginu ir savo, ir skaitytojų klubo, ir knygų anonsų platformos sekėjų laiką“, – sako bibliotekininkė Renata. 

Kiekvienas gali tapti kūrėju, tereikia skaityti, išlaisvinti vaizduotę, išmokyti technikos ir leistis į nepakartojamą pažinimo kelionę su knyga. Užsukite į biblioteką, užsiregistruokite į skaitytojų klubą ir mėgaukitės ne tik žiema, bet vasara su knyga. O jei nenorite kurti, tai galite panardyti knygų anonsų jūroje, kurias jau perskaitė ir įvertino kiti pasaulinėje knygų platformoje adresu: https://europeanbooktrailers.eu

Autorės nuotr. 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here