Skip to content

Miesto paplūdimyje nemokama terapija – „maudynės su šuniukais“ 

Lina RAGINYTĖ

Ilgasis šventinis birželio savaitgalis išviliojo tautiečius prie vandens telkinių, o ten – kaip visada – staigmenos staigmenėlės! Jei vietos gyventojai jau įgiję imunitetą nusistovėjusiai tvarkai, tai kitiems mūsų staigmenėlės sujaukia visą poilsio džiaugsmą. Tarsi susitarę miesto svečiai ėmė stebėtis (stebėjimasis net redakciją pasiekė – autor. past.), kodėl toks išreklamuotas Ignalinos miesto paplūdimys nesusitvarko su elementariais dalykais – taisyklių pažeidinėjimu ir poilsiautojų teisių nepaisymu. O problema – paplūdimyje su visais poilsiautojais vedžiojami ir maudomi šunys. 

Problemos esmė

Šunys ir šuneliai yra nuostabūs padarėliai, draugiški ir džiuginantys širdį. Kažkas dar pridurs, kad nepaisant to, viskam yra ribos, o trečias užsispirs, kad nenorįs turėti jokių reikalų su šunimis. Ir visi jie bus teisūs! Kad visi jaustųsi gerai, turime paisyti bendrų taisyklių ir gerbti vienas kito teisę į ramų poilsį. Prie pat įėjimo į paplūdimio teritoriją pūpso ženklas, skelbiantis, kad vedžioti ir maudyti šunis šioje teritorijoje draudžiama. Ir tai turėtų būti visiems suprantama, deja, net ir didžiulio užrašo ir ženklo nepakanka ignaliniečiams, tarsi jų keturkojis draugas visai ne keturkojis, o princas su išskirtinėmis teisėmis. Stebėjome iš automobilių stovinėjimo aikštelės žmones, keliaujančius į miesto paplūdimį. Lengvu žingsneliu tarsi regėjimo dovaną praradę, žingsniavo pro pat draudžiamąjį ženklą piliečiai su šunimis ir šuneliais pro tą ženklą į paplūdimį. Kai žmonės tik praeina asfaltuotu keliuku ir susirenka savo šunelių paliktas „dovanėles“, kaip ir viskas gerai, bet kiek yra tokių? Vienas iš dešimties? Visi kiti ne tik nieko nesurenka, bet dar ir atveda juos į smėlį, kur žaidžia vaikai, guli besideginantys poilsiautojai, o paskui dar ir į vandenį paleidžia džiaugtis gyvenimu. 

Kodėl draudžiama vestis šunis į paplūdimį

Daugelis keturkojų šeimininkų draudimą ignoruoja – žmonės augintinius vedžioja, maudo paplūdimiuose. Šuo gali ne tik išgąsdinti poilsiautojus, vaikus, juos užpulti, bet ir savo išmatomis teršti aplinką, taip platindami pavojingą ligą toksokarozę, kurią sukelia Toxocara canis (apvalioji šunų kirmelė) ir rečiau Toxocara cati arba Toxocara myst.ax (apvalioji kačių kirmėlė) lervos.

Per smėlį su išmatomis į organizmą patenka parazitinių kirmėlių toksokarų kiaušinėliai arba lervos, kurios žaloja gyvybiškai svarbius žmogaus organus. Lervos gali apsigyventi plaučiuose, kepenyse, akyse, smegenyse, širdyje ir kituose žmogaus organuose, kuriuos pažeidžia ir sutrikdo jų funkciją.

Šiltuoju metų laiku padaugėja susirgimų toksokaroze. Šia liga galima užsikrėsti, kai šunų ekskrementais užkrėstas smėlis, vanduo, taip pat kontaktuojant su gyvūnais, kurie yra užsikrėtę ir ant kailio turi toksakarų kiaušinėlių, valgant neplautus vaisius, uogas arba daržoves, kurios yra užkrėstos apvaliųjų kirmėlių kiaušinėliais. Tai gali būti ypač 4–6, 10–14 metų amžiaus vaikų sveikatos sutrikimų priežastimi.

Užsikrėtus ligos simptomai ir organų pažeidimai priklauso nuo to, kiek sukėlėjų pateko į organizmą, ir nuo lervų migracijos įvairiuose organuose ir audiniuose. Susirgimui būdinga sunki, ilgai trunkanti pasikartojanti eiga, ypač vaikams, gali pasireikšti karščiavimas, kvėpavimo sutrikimas, skrandžio skausmas, regos sutrikimai, akių skausmas ar paraudimas. Atsiradus tokiems simptomams reikia kreiptis į šeimos gydytoją.

Specialisto komentaras

Ignalinos rajono savivaldybės administracijos ekologas Nedas Lukoševičius patvirtino, kad yra tvarka ir jos turi būti paisoma. Pasak N. Lukoševičiaus, gyvūnų laikytojas privalo užtikrinti, kad viešose vietose gyvūnai nebūtų paliekami be priežiūros; nedelsdamas turi surinkti gyvūnų ekskrementus ar kitus gyvūno paliktus teršalus, gyvūnui priteršus viešoje vietoje. Be to, būtina užtikrinti, kad laikomieji gyvūnai nekeltų grėsmės žmonių gyvybei, sveikatai ar turtui, kitų gyvūnų gyvybei ar sveikatai. Ekologas N. Lukoševičius gyventojus ragina laikytis taisyklių, nors buvo gyvūnų mylėtojų iniciatyva nuimti ženklai, draudžiantys lankymąsi keturkojams miesto paplūdimyje, jis pasirūpino, kad ženklai būtų sugrąžinti į vietą. Primename, kad asmenims draudžiama vedžioti arba leisti gyvūnams bėgioti masinio žmonių susibūrimo vietose, švietimo ikimokyklinių įstaigų teritorijose, sveikatos apsaugos įstaigų, sporto ir vaikų žaidimo aikštelėse, paplūdimiuose (yra patvirtintas Ignalinos rajono paplūdimių ir maudymosi vietų sąrašas), parkuose, skveruose (išskyrus tuos, kuriuose įrengtos vedžiojimo aikštelės) bei vietose, pažymėtose ženklu su užrašu „Šunis vedžioti draudžiama“ (apvalus 25 cm skersmens skritulys, kurio fone pavaizduotas baltas šuns siluetas, su įstriža raudona linija iš kairės ženklo viršutinės dalies žemyn į ženklo dešinę dalį) bei kitose teritorijose. Už tokius pažeidimus galima taikyti Lietuvos Respublikos Administracinių Nusižengimų Kodekso 346 str. 1 d., numatyta įspėjimas arba bauda nuo 30 iki 120 eurų. 

Rajono savivaldybės taisyklėse „Ignalinos rajono miestų ir kitų gyvenamųjų vietovių tvarkymo ir švaros bei statinių tinkamos priežiūros taisyklės“ bei „Saugaus elgesio paviršinių vandens telkinių vandenyje ir ant paviršinių vandens telkinių ledo taisyklės“ skelbiama, kad bendrojo naudojimo teritorijose draudžiama vedant šunis, kates bei kitus gyvūnus ir jiems priteršus kitas bendro naudojimo vietas, palikti ekskrementus. Gyvūnų savininkai ar atsakingi asmenys privalo nedelsdami surinkti bei išvalyti ekskrementus. Žmonių maudymosi vietose draudžiama maudyti gyvūnus. Tad už maudynes, pavyzdžiui, Ignalinos paplūdimyje, piliečiams pagal LR ANK 366 str. gresia įspėjimas arba bauda nuo 20 iki 140 eurų. 

Pažeidėjus drausmins reidais? 

„Sulaukiame skambučių ir mes dėl keturkojų. Kol kas mes neturime darbuotojo, kuris nuolat prižiūrėtų tvarką paplūdimiuose ar maudymosi vietose ir drausmintų keturkojų šeimininkus. Tačiau jei kitų gyventojų ar mūsų darbuotojų pastabos nepadės, gali tekti imtis kur kas griežtesnių priemonių tvarkai palaikyti ir pažeidėjams sudrausminti. Šiaip savo keturkojus gyventojai gali maudyti bet kuriame ežere, kur nėra nurodyta, kad tai yra oficiali maudymosi vieta“, – priminė N. Lukoševičius. 

Technologijų laikai turi ir pliusų, ir minusų. Ignalinos paplūdimio lankytojai fotografijose užfiksavo ir šuniukus, ir jų šeimininkus, leidžiančius laiką miesto paplūdimyje. Jei situacija nesikeis, ir šios, ir būsimos fotografijos bus perduotos pareigūnams. 

Autorės nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here