Skip to content

Naujieji mokslo metai jau čia pat – būkite atidūs

Lina RAGINYTĖ

Kiekvieno žmogaus organizme jau įsidirbęs vidinis laikrodis, pranešantis, kad baigiantis vasarai, prasideda kažkas naujo. Nauji projektai, darbai, net nauji TV laidų sezonai ir… Mokslo metai nauji. Visada būdavo jaudinanti mokykloje Rugsėjo pirmoji, nes sužinodavai mokyklos naujienas, pamatydavai naujus mokytojus, gaudavai naujų vadovėlių ir, žinoma, išbandydavai naują parkerį, flomasterius, o kur ta akimirka, kai kvapniais aplankalais aplenkdavai vadovėlius ir svajodavai apie pačias gražiausias akimirkas mokykloje. Bet tą jausmą labai greitai pakeisdavo kiti: nutrinti, monotoniški, paaugliškai ir beprasmiškai sureikšminti. Visada atrodė, kad viskas galėtų būti kitaip… tik tada dar buvo neaišku – kaip. Bet apie tai vėliau. 

Nežiopsok – apkvailins

Kai kurie mokyklai apsiperka jau prasidėjus mokslo metams, o kiti pradeda tai daryti iš anksčiau. Kainų, matyt, aptarinėti nėra prasmės ir, juolab, piktintis dėl to. Apskritai, dėl nieko nereikia piktintis ir švaistyti savo energijos. Jeigu kažkas nepatinka – keisk. Negali pakeisti – rinkis geriausia, ką gali tokioje situacijoje, tai yra, ieškok to, kas tau priimtina. 

Kuprinė. Bent mano vaikas turi nuo pernai metų. Kalbant apie kainas, kuprines patarčiau pirkti internetinėse parduotuvėse, nes jose ir pasirinkimas didesnis ir tikrai geros kainos, ypač pritaikius nuolaidas. Dėl sportinių aprangų ir batelių bei čežučių – taip pat internetinėse, nes Ignalinoje nelabai kur ir įsigysi tokių prekių. Na, o sąsiuviniai, parkeriai ir kitos rašymo ir kanceliarijos priemonės – prekybos centruose arba parduotuvėje „Liepa“. Akcija – dalykas šventas, tad gaudykite, bet ir čia būkite atidūs. Pirktas prekybos centre pundelis (14) sąsiuvinių, parkeris, flomasteriai, piešimo ir braižybos sąsiuviniai, spalvotas popierius, trintukas, rašalo kapsulės. Visai tai kainuotų 39,96 Eur, bet pritaikius nuolaidas (40 proc.) kai kurioms prekėms, sumokėta 26,84 Eur. 

Šių metų „arkliukai“ yra net du, todėl nemėgstantiems beprasmiškai išlaidauti, reikėtų atkreipti dėmesį į perkamos prekės apipavidalinimą. Jei ant sąsiuvinio Lietuvos Trispalvė, kokio nors kunigaikščio atvaizdas su vardu ar kita tautinė atributika – už prekę turėsite mokėti brangiau. Tarkim, sąsiuvinis su žvaigždėmis kainuoja 0,69 Eur, o toks pat sąsiuvinis tik su kunigaikščio Kęstučio atvaizdu – 0,89 Eur ir t. t. 

Antra beprasmė gudrybė – sąsiuviniai su taisyklėmis, o tiksliau su taisyklių „anonsu“ ir kai kurių firmų reklama, už kurią sumokėsite tris kartus daugiau. Ką tai reiškia? Yra fizikai, lietuvių k., matematikai, biologijai, chemijai skirti pusstoriai sąsiuviniai, kurių pradžioje ir pabaigoje surašyta keletas formulių ir žiupsnelis vieno ar kito dalyko taisyklių bei trečdalį lapo užimanti vienokios ar kitokios firmos reklama, ir už visa tai pirkėjas sumoka labai padoriai. Tarkim, už tokį pusstorį fizikai skirtą sąsiuvinį jūs sumokėsite 5,49 Eur. Jau net ir nebejuokinga… Taigi, tiesiog reikia būti atidiems.

Knygų mokslui Ignalinoje nenusipirksite. Tam geriausia paskirti dieną ir nuvykti pasivaikščioti po akademinius knygynus sostinės senamiestyje, mat, perkant internetu knygą mokslui, labai dažnai galima apsigauti. 

Geros pradžios ir nuostabių atradimų! 

Manipuliacijos tęsiasi

O dabar apie esamas ir galimas mokymo situacijas. Štai ir vėl rugpjūtis iriasi pirmyn, o kas laukia prieš akis? Zyzimas, kad visur ir viskam trūksta lėšų, mokyklinių prekių kainos glumina kaip niekada, bet maloniausias desertas – ugdymo programų turinio pokyčiai, kurie susiję ne su jauno žmogaus visuminiu ugdymu, o atskirų specifinių ideologijų brukimu ir jau nuo seniai planuojami ribojimai, karantinai. Dar prie viso to galime pridėti stiprėjančią agresiją visame pasaulyje. Atvejų buvo įvairių ir sunkiai paaiškinamų tiek, kad į tai pradėtas kreipti dėmesys: sutuoktinis sutuoktinį subado peiliu, motina išmeta vaiką pro langą, išpuoliai vaikų prieš vaikus mokyklose ir pan. Ir visa tai įvyksta tokiomis aplinkybėmis ir gan masiškai. Nesiplėsiu, bet užsiminsiu apie vieną akivaizdų įvykį Lietuvoje, kai iki tol be diagnozės senjorė išdaužė langą ir pasmaugė kaimynę tik todėl, kad tosios kieme iki vėlumos buvo šienaujama. Tai senjorei sukėlė tokį diskomfortą ir susierzinimą, kad išlaukusi nakties, kaimynę nužudė. O ar žinote, kokias išvadas visuomenei pateikė PSO (Pasaulinė sveikatos organizacija)? Nepaaiškinamus agresijos ir smurto priepuolius PSO „nurašė“ pasauliniam klimato atšilimui. Esą žmonės dėl to panikuoja, blogėja jų sveikata ir tai iššaukia tokias jų reakcijas į aplinkinių elgesį. Nežinau, kaip jus, bet manęs tokia versija neįtikino, veikiau sukėlė šypseną. 

Sako, kad čia dar tik pabaigos pradžia. Kuo toliau, tuo bus linksmiau, tad naujiems Mokslo ir žinių metams reikia ruoštis rimtai. Tiems, kas pasirinkę ugdymą namuose ar šeimoje, bus saugiau įvairiomis prasmėmis ir kai kuriais atvejais net pigiau (lėšas, skirtas mokslui, galės panaudoti tikslingiau), o štai tradicinis ugdymas mokykloje šiais metais „pašokdins“ dar smagiau. 

Visuminio ugdymo galimybės

Visuotinė žmogaus teisių deklaracija, Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos įstatymai užtikrina vaiko teisę į mokslą, taip pat ir tėvų teisę ugdyti vaikus pagal savo religinius, filosofinius ir pedagoginius įsitikinimus. Todėl kai kurie tėvai siekia pasinaudoti šia teise ir savo atžalas ugdyti patys šeimoje.

Ugdymas (-is) šeimose tėvų pageidavimu įteisintas 28-iose Europos šalių švietimo sistemose. Lietuvoje šis ugdymo(-si) būdas įteisintas 2020 m. birželio 1 d. Kiek šeimų pasirinko šiais metais sparčiai populiarėjantį ugdymą šeimoje, dar nežinia, bet pernai skaičiuota per 200 tokių šeimų. Ir nors pedagogai vis bando atrasti kuo daugiau trūkumų, patys vaikai ir tėvai skaičiuoja tik pliusus, nes daug laiko buvimo su vaiku ir mokymosi su juo drauge tėvai nelaiko trūkumu, o bendravimo su chuliganiško požiūrio į gyvenimą ir nemotyvuotais bendraamžiais jie nevertina, kaip privalumo.

Ugdymas namuose ir ugdymas šeimoje

Yra du skirtingi ugdymosi būdai, kai vaikas kasdien neina į mokyklą. 

Ugdymas namuose – suprantamas kaip mokymas, skiriamas besimokančiajam, kuriam dėl ligos ar patologinės būklės nėra galimybių lankytis ugdymo įstaigoje. Toks besimokantysis namuose yra lankomas švietimo darbuotojų, taip sudarant jam sąlygas mokytis pagal bendrojo ugdymo programą. Jei vaikui nustatyti specialieji ugdymosi poreikiai, ugdymas (-is) pritaikomas atsižvelgiant į mokinio poreikius ir pedagoginės psichologinės tarnybos rekomendacijas.

Ugdymasis šeimoje – mokinys nuolat individualiai ir nuosekliai mokosi visų dalykų pagal pradinio, pagrindinio, vidurinio ugdymo programas šeimos aplinkoje, mokomas tėvų (globėjų, rūpintojų) ir (ar) samdomo mokytojo (-ų) ir konsultuojamas mokyklos, su kuria sudaryta mokymo sutartis, mokytojo (-ų). 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here