Skip to content

Kraujo tyrimas – neišsenkantis informacijos šaltinis

Dažnas žmogus, pajutęs vienokius ar kitokius jam neįprastus ir nekomfortiškus simptomus susimąsto, kad reikia kažką daryti. Galima skambinti šeimos gydytojui, nors dažnas prieš tai pasiskambina kaimynei ar užklausia „žinovų“ socialiniuose tinkluose, galima pasinaudoti protėvių metodais, naudojantis asmenine vaistažolių ir mikstūrų vaistinėle, nesulaukus eilių pas specialistus, arba norint pagreitinti negalavimo priežasties nustatymą, galima pačiam užsukti į „Antėja laboratoriją“ Ignalinoje, įsikūrusią ligoninės patalpose.  

Kraujo išskirtinumas

Pajutus netikėtus simptomus, kurie priverčia sunerimti, net nepagalvojame, kad pirmiausia reikėtų pradėti nuo kraujo tyrimo. Tai yra neišsenkantis informacijos šaltinis, kuris apie žmogaus organizmo būklę atskleidžia visas žinias. 

„Žmogaus organizmas nuolat dirba ir nesustoja, nepaisant mūsų atliekamos veiklos: ar mes miegame, valgome, ar sportuojame, organizme nuolat vyksta biocheminės reakcijos, kurių metu išskiriamos  įvairios medžiagos, tokios kaip hormonai ir fermentai. Jos yra atsakingos ne tik už organizme atliekamas funkcijas, bet ir už normalų jo funkcionavimą, –teigia Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos prezidentė, „Antėja laboratorija“ laboratorinės diagnostikos gydytoja Dangira Babenskienė. – Kai mus veikia įvairūs aplinkos veiksniai: stresas, nervinė įtampa, greitas gyvenimo tempas, poilsio trūkumas, mažas fizinis aktyvumas, išbalansuotas darbo ir poilsio, mitybos režimas arba kai susergame, kūne sutrinka normali organų veikla, tačiau dažniausiai tai pastebime ne iš karto.  Šiuo atveju kraujas yra ta terpė, kuri į visus veiksnius reaguoja greičiausiai. Rodikliams nukrypus nuo kraujo tyrimų normų, jau galime įtarti ligą ar kitus susirgimus.“

Klaidingi žingsniai

Suskaudus skrandį, nugarą, galvą, skubame belstis į gydytojų specialistų duris, reikalaujame kuo greičiau atlikti echoskopiją ar kompiuterinę tomografiją, ieškodami priežasčių kuo giliau, tačiau ne veltui sakoma, jog kartais priežastis slepiasi daug arčiau, nei galvojame. 

„Būtent iš kraujo tyrimo galima susidaryti bendrą organizmo vaizdą. Matomi arba jaučiami pokyčiai atsiranda tik ligai pažengus į priekį, kada jau yra būtinas tinkamas gydymo planas bei nuolatinė priežiūra.

Kiekvieno iš mūsų organizmas yra labai protingas, nes jis bando kompensuoti ir maskuoti signalus apie atsirandančius veiklos sutrikimus. Pirmasis žingsnis, kurį turėtume žengti – yra profilaktiniai kraujo tyrimai bent jau kartą per metus, nes tada matome savo organizmo rodiklių normas. Kraujas išduoda visas patologijas mūsų viduje, kurias galime stebėti ir lyginti su senesniais ligos istorijų duomenimis“, – paaiškina D. Babenskienė. 

Lėtinės ligos 

Širdies ir kraujagyslių ligomis sergantys asmenys Lietuvoje vis jaunėja, o mirtingumas dėl šių ligų yra žymiai aukštesnis nei Europos vidurkis. Žmonės vis dar vangiai atlieka profilaktinius kraujo tyrimus, kurie yra pirmoji pagalba pastebint ankstyviausius pakitimus, kurių mes patys net nejaučiame.

Svarbu pabrėžti, jog onkologiniai susirgimai, kepenų ar virškinamojo trakto ligos yra lėtinės ir jų simptomai pasireiškia tik jau ligai pažengus, kada yra aiškūs pažeidimai mūsų organizme. Mes ignoruojame organizmo siunčiamus signalus, galvodami, jog tiesiog esame pavargę nuo greito gyvenimo tempo, o tai gali būti artėjanti liga, kuri mums stengiasi pranešti apie save.

„Antėja laboratorija“ – čia pat

Apsilankyti „Antėja“ padalinyje gali absoliučiai bet kuris tyrimą atlikti norintis asmuo (nepilnamečius turėtų atlydėti tėvai/globėjai). Atliekami pavieniai kraujo tyrimai (https://anteja.lt/tyrimai/kraujo-tyrimai) bei pagal specialiai sukurtas programas (pavyzdžiui, moters ar vyro sveikatos, skydliaukės, mažakraujystės ir pan.: https://anteja.lt/tyrimai/tyrimu-programos). Visą išsamią informaciją norintys gali rasti internete. Jei kompiuteriu nesinaudojama namuose, galima prie kompiuterio prisėsti užsukus į Ignalinos viešąją biblioteką ar jos filialus kaimuose. 

Ir be gydytojo siuntimo

„Kraujo tyrimai yra greičiausias ir efektyviausias būdas įvertinti organizmo būklę. Tai mūsų organizme vykstančių procesų veidrodis, kuris atspindi mažiausius sutrikimus, infekcijas, virusus ar net itin rimtus vėžinius susirgimus, genetines ligas. Kasmet atliekami profilaktiniai kraujo tyrimai leidžia iš anksto užkirsti kelią lėtinėms ligoms, laiku ir tiksliai diagnozuoti sveikatos problemas.

„Antėja“ laboratorijose Ignalinoje bei kituose Lietuvos miestuose atliekami profilaktiniai ir diagnostiniai kraujo tyrimai, kuriems galite užsiregistruoti Jums patogiu laiku be gydytojo siuntimo! 

Kraujo analizė atliekama vienais moderniausių robotų ir analizatorių Baltijos šalyse. Pirmiausia kraujo mėginiai automatizuota linija nukeliauja į reikiamus analizatorius, o vėliau yra perkeliami į specializuotus šaldytuvus. Prireikus atlikti kitus diagnozę tikslinančius tyrimus, mes galime sutaupyti Jūsų laiko ir pasinaudoti mėginių archyvu, t. y. atlikti papildomus tyrimus iš jau turimo mėginio“, – teigia komunikacijos projektų koordinatorė Ieva Pūkienė. 

Tyrimai pagal simptomus

Žmogaus organizmas dažnam pasako, kas gi jam negerai, tačiau ne kiekvienas geba ir stengiasi jį išgirsti, todėl labiau pasikliauja gydytojais, o šie – konkrečiais, daug informacijos apie organizmo būklę suteikiančiais kraujo tyrimais. 

„Taupydami žmonių brangų laiką rekomenduojame, kokius medicininius laboratorinius tyrimus jiems reikėtų atlikti, atsižvelgiant į jų organizmo siunčiamus signalus:

Bendras kraujo ir šlapimo tyrimas skiriamas kai yra karščiavimas, pykinimas, pilvo ar nugaros skausmai, nuovargis.

Skydliaukės tyrimas skiriamas, kai sutrikęs širdies ritmas, staigus svorio netekimas ar priaugimas (antsvoris), nuolatos šalta ar nuolatos per karšta, nereguliarus menstruacijų ciklas, dažnai jaučiate silpnumą, nerimą.

Kepenų funkcijos tyrimas rekomenduojamas, kai yra pilvo srities skausmai, gausus receptinių vaistų ar alkoholio vartojimas, antsvoris, padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje, pageltę akys ir diskomfortas po dešiniuoju šonkaulių lanku – hepatito A, B ar C simptomai.

Profilaktiniai diabeto tyrimai. Susilpnėjęs regėjimas, labai ilgai gyjančios žaizdos, neįprastas troškulys, dažnas šlapinimasis, dažnai jaučiamas dilgčiojimas ar nutirpimas rankose ar pėdose, staigus svorio netekimas.

Prostatos tyrimai reikalingas, kai vargina dažnas skausmingas šlapinimasis, kraujas šlapime, pilvo skausmai, staigus svorio netekimas (vyrams).

Hormonų tyrimai rekomenduojami jaučiant  nuovargį, depresiją, pyktį, dirglumą, vargina gausus prakaitavimas, galvos skausmai, karščio bangos, padidėjęs kūno plaukuotumas, antsvoris, kalcio trūkumas, sutrikęs menstruacijų ciklas (moterims).

Lytiškai plintančių ligų tyrimai atliekami kai yra deginantis pojūtis šlapinantis, neįprastas kraujavimas, niežulys, sudirgimas, dažni pilvo skausmai, kankina įvairūs bėrimai.

Vėžio žymenų tyrimai atsiradus ilgai nepraeinančiam kosuliui, nepaaiškinamas staigiam svorio netekimui, nuovargiui, kankina lėtiniai skausmai, tuštinimosi pokyčiai, negyjančios žaizdos, neįprastas kraujavimas, keičiantys spalvą apgamai.

Širdies ir cholesterolio tyrimai rekomenduojami jaučiant dažnus krūtinės skausmus, dusulį, galvos svaigimą, pasitaiko alpimas, nepastovus širdies plakimas, silpnumas.

Vitaminų kiekio organizme tyrimai atliekami susilpnėjus regėjimui, esant akių jautrumui ir paraudimui, pajuodus paakiams, esant plaukų slinkimui, lūžinėjant nagams, įvairiems odos bėrimams.

Mikroelementų kiekio organizme tyrimai. Kai jaučiamas metalo skonis burnoje, nepaaiškinamas svorio netekimas, lėtinis skausmas, nuovargis, užmaršumas, galvos svaigimas, regos sutrikimai, nuotaikų svyravimai, akių vokų traukuliai.

Tuberkuliozės tyrimas atliekamas esant kosuliui, besitęsiančiam 2 ir daugiau savaičių, dusuliui, karščiavimui, naktiniam prakaitavimui, nuolatiniam skrepliavimui, apetito stokai, svorio netekimui, skausmui krūtinėje, atsikosėjant krauju“ – paaiškino atstovė I. Pūkienė. 

Kaip užsiregistruoti?

Greitu metu padalinyje bus galima ir pasiskiepyti. Siuntimas tyrimams nėra reikalingas. 

Tyrimų rezultatus nuotoliniu būdu NEMOKAMAI komentuoja „Antėja“ gydytojai – gavus tyrimo rezultatus, reikėtų skambinti į mūsų klientų aptarnavimo centrą tokiu telefono numeriu – 8 700 55511. Skambučio metu paprašius užregistruoti nemokamai konsultacijai po tyrimo, reikės pasidalinti savo tyrimo numeriu, tuomet bus sutarta klientui tinkama data bei laikas. Šiai datai atėjus, klientui mūsų gydytojas paskambins pats.

Registracija apsilankymui rekomenduojama (http://bit.ly/registracija_vizitui, telefonu: 8 700 55 511 arba el. paštu: pagalba@anteja.lt), tačiau nėra būtina – tyrimams prieiti galima ir darbo metu atėjus į gyvą eilę. 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje