Skip to content

Kol statomi nauji kryžiai, gyva Lietuva

Trapūs prisilietimai prie mūsų istorinės atminties žadina kelių kartų prisiminimus, nepastebimai keičia santykį su aplinka, įrėždami ir palikdami žmogaus buvimo ženklus. Tai – nematoma, bet juntama jungtis, besidriekianti nuo protėvių iki mūsų dienų. 

Spalio 9-ąją, netoli Linkmenų, prie vieškelio į Kirdeikius pašventintas naujas kryžius, visiems praeiviams menantis vieno iš daugelio kovotojų už Lietuvos laisvę, partizano – Juozo Jurgelevičiaus žūties vietą. Kaip ir šimtai pokario laikmečio jaunuolių, jis žuvo pačiame jėgų žydėjime nuo priešo kulkos. Žvelgiant iš prabėgusių metų prizmės, tame kare nebuvo mažesnių ar didesnių didvyrių, prasmingesnių ar atsitiktinių mirčių, nes jokiais matais mūsų širdis neapskaičiuos gyvybės kainos, sudėtos ant Lietuvos laisvės aukuro ir nenusakoma jėga lydinčios visas ateinančias kartas.

Daugelį metų partizano Juozo Jurgelevičiaus žūties vietą ženklinęs medinis kryžius buvo statytas jo brolio Vinco. Bet laikas išsiveda į užmarštį ne tik žmonių likimus… Neliktų nei ženklo jokio būties prisiminimo, jei ne tradicijas puoselėjanti kartų atmintis.

Naujo kryžiaus statytojas Vinco sūnus Vaidantas Jurgelevičius viliasi, kad tęsdamas tėvo misiją, išsaugos pagarbą praeičiai ir įskiepys kilnią tradiciją ateinančioms giminės kartoms. 

„Apie dėdę Juozą turimos žinios labai kuklios. Po tragiškos žūties, jo kūnas palaidotas Saldutiškio miestelyje esančiame bendrame partizanų kape. Buvo labai jaunas, neliko didelių pasakojimų, bet  mano tėvo atminime brolio žūtis įsirėžė giliu, neužgyjančiu randu… Kryžius mena gyvenimus, mena aukas, skatina mus pačius dažniau kilstelti savo žvilgsnius į dangų“, – sako V. Jurgelevičius.

Naują kryžių šventino Saldutiškio Šv. Pranciško Asyžiečio parapijos kunigas Jurgis Kazlauskas. 

„Nėra nieko kilnesnio žmogaus gyvenime, prasmingesnio, kaip savo gyvybę paaukoti už Tėvynės laisvę. Mes, gyvieji, niekada nepamirškime tos didelės pokario kartų aukos, įpareigojančios branginti ir vertinti iškovotą Valstybės nepriklausomybę, tautos laisvę. Tegul Jurgelevičių giminės tradicija bus tęsiama vaikų“, – linkėjo susirinkusiems giminės atstovams dvasininkas. 

Prie naujo kryžiaus padėkota Aukščiausiam už visas suteiktas gyvenimo malones, sugiedota Tautiška giesmė. 

Kryžių sukūrė meistrai iš Pelenių kaimo –  Deimantas ir Irmantas Čeberakai (apie juos rašėme penktadienį). Lentelės autorius – Raimondas Žievys. 

Autorės nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje