Skip to content

Provokuojantys ir intriguojantys ignaliniečių itališki patyrimai Soverato miestelyje 

Lina RAGINYTĖ

Įspūdžiai, kurie žmones lydi po vienos ar kitos kelionės, dažnai nugula į prisiminimų skyrius, o štai įgytos žinios ir patirtis, kurias galima panaudoti ir auginti toliau kasdienėje savo veikoje, yra pačios vertingiausios. Spalio mėnesį Ignalinos viešosios bibliotekos kūrėjų grupė pagal tarptautinį ERASMUS + projektą „Europa skaito ir kuria“ (EU Read & Art) dalyvavo penkių dienų mokymuose, nustebinusiuose net ir labai daug mačiusius mūsų kraštiečius. 

Kalabrijoje, Catanzaro regione, mažame Soverato miestelyje susitiko projekto dalyviai iš pačios Kalabrijos, Apulijos, Prancūzijos, Slovėnijos, Lietuvos, Vokietijos ir Graikijos. Visi jie susitiko semtis patirties iš profesionalų, idant padėtų savo bendruomenėms augti, tobulėti ir plėsti akiratį. Žinoma, tai labai abstrakčiai skamba, tačiau žingsnelis po žingsnelio ir atsivers didžiulės galimybės, kiekvienam, siekiančiam išeiti iš ribų. Nors šio projekto idėja skamba labai paprastai –  kurti perskaitytų įvairių žanrų knygų anonsus ir įkelti juos į bendrą svetainę europeanbooktrailers.eu, tačiau visas smagumas atsiskleidžia proceso metu. 

Jonijos jūros pakrantėje apgyvendina 43 žmonių grupė buvo paskirstyta į 7 komandas, kuriose buvo ir edukatoriai, ir suaugusiųjų švietimo mokytojai. Lietuvai atstovavo Loreta Aleknienė, Vida Sekonienė, Laima Andriauskienė, Lina Jakubsevičienė, Virginija Mesropian, ir Audronė Filipavičienė. 

„Tik atvykę gavome užduotį, kuri pakirto kojas ne vienam. Sumesti į mišrias grupes, turėjo susipažinti, o pažintis vyko visai ne taip, kaip esame įpratę. Mes turėjome per 2 val. su savo naujais draugais apkeliauti apylinkes ir iš vietinių sužinoti 3 svarbiausius dalykus apie šį miestą: istoriją ir miesto legendą, tradicinį patiekalą ir gamybos ypatumus bei sužinoti, koks vertingiausias Soverto daiktas (meno kūrinys). Patikėkite, plušėjome iš peties, bet… iš tikrųjų buvo daug lengviau, nei atrodė. Žmonės tame krašte labai draugiški ir kalbūs…“, – prisimena L. Aleknienė. 

Išties įdomi ir neįprasta, pasak mokymo dalyvių, pasirodė garsioji žvejų bažnyčia. Netradicinės išorinės freskos ir atskleidė garsųjį stebuklą – išsigelbėjimą nuo baisios audros (prie jos net įsiamžino ignaliniečiai). Žvejų atsidėkojimas už tai –  savo pačių jėgomis pastatyta bažnyčia.

Tiesa, kelionėms ir ekskursijoms savo smalsumui patenkinti nebuvo laiko, nes intensyvūs mokymai nuo ankstaus ryto iki vėlaus vakaro su profesionalių aktorių iš Prancūzijos komanda, išvargindavo dalyvius. O kur dar namų darbai!

Projekto dalyviai mokėsi vaidinti, filmuoti, interpretuoti, sisteminti čia ir dabar, stebėti veiksmą ir jį apdoroti, perskaityti knygą ir ją maksimaliai bei koncentruotai „suspausti“ į dviejų minučių trukmės žadą atimantį anonsą. Naujiena buvo ir veiklose panaudoti architektūros bei istorijos žinias, faktus realiuoju laiku. 

„Mes labai daug visko turime aplinkui, bet ne viską sugebame priimti, kaip priemonę tobulėjimui, kūrybai, akiračio plėtimui. Manau, labai svarbus yra visuminis pasaulio suvokimas ir vaizdas. Šie mokymai vienu metu ir išmušė kėdę iš po tavęs ir suteikė sparnus. Mes net nežinojome, kad tiek daug galime ir turime. Atrodo, kas patikėtų, kada anonso kūrimas gali sutalpinti savyje tiek daug“, – įspūdžiais dalijosi Vida Sekonienė. 

Per šiuos mokymus buvo perskaityta ir sukurta 10 naujų knygų anonsų, išsiugdytos naujos kompetencijos, o seminarų, mokymosi akimirkų ir neformalios veiklos, apimančios projekto temas, sukurtas Graikijos kultūros instituto komandos, įgyvendintos padedant teatro profesionalams. 

Pasisėmę žinių ir patirties ignaliniečiai jau spėjo pasidalinti žiniomis ir savo bendruomenėje. Pirmiausia naujomis žiniomis savo bagažą papildė Ignalinos viešosios bibliotekos visų Skaitytojų klubų vadovai ir anonsų kūrėjai. Vėliau Laima Andrijauskienė pirmoji suskubo įdomia veikla visuminiu akiračio ir žinių plėtimu sudominti ir Vidiškių gimnazijos atstovus. 

Tad Severto mieste įgytas mūsų bibliotekininkų žinias neturkus pamatysite praktiškai pritaikytas Vidiškių gimnazijos mokinių ir jų tėvelių sukurtuose anonsuose. 

„Jaunimas ne tik džiugiai skaitys knygas, bet tuo pat metu gilins informacinių technologijų, anglų kalbos bei įvairiapusės meninės raiškos žinias bei daugiau laiko praleis kurdami ir dalindamiesi. Žinoma, galės ir truputį užriesti nosytes, nes jų sukurti vardiniai knygų anonsai bus matomi ir skaitomi visoje Europoje“, – sakė L. Andrijauskienė. 

Sukaupti daug žinių yra gerai, bet jei jos kaupiamos, o nenaudojamos, ima slėgti žmogų, kaip ir neištesėti pažadai, tad dalinkimės ir mėgaukimės ne tik perskaitytomis knygomis ir sukauptomis žiniomis, bet išgyventomis akimirkomis! 

EU Read & Art nuotr. 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here