Skip to content

Akcija „Saugokime vyrus“ rajone praėjo sėkmingai, bet iš valdžios neišvengta ir šaukšto deguto

Akcijos „Saugokime vyrus“ mobili diagnostinė laboratorija, nemokamai atliekanti PSA ir kitus kraujo tyrimus vyrams, tris dienas (lapkričio 14–16 d.) lankė rajono seniūnijas. Šio projekto pagrindinis tikslas – skatinti vyrus nuo 45 m. pasitikrinti sveikatą ir atlikti prostatos specifinio antigeno (PSA) kraujo tyrimą, nes ankstyvoje stadijoje aptikta ir laiku gydoma liga garantuoja pasveikimą. Nors projektas skirtas vyrų prostatos vėžio prevencijai, mobiliojoje laboratorijoje įvairūs kraujo tyrimai atliekami ir moterims, todėl projekto metu profilaktiškai galėjo pasitikrinti ir jos, savo pavyzdžiu drąsindamos kartu atvykti ir vyrus. 

Akcijos organizatorius – privati ​​„Medicina practica“ laboratorija, viena iš projekto partnerių – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (bet ne organizatorė, kaip buvo rašyta antradienį). Laboratorinius tyrimus atlikti galėjo visi vyrai be išankstinės registracijos. Atsakymai per keletą dienų atkeliaus į bendruomenes užklijuotuose vokuose. 

Atlikti kraujo tyrimus galėjo ir moterys. Dėl to Ignalinoje kilo nesklandumų. Kadangi ši akcija skirta pirmiausia vyrams, tai jiems buvo ir pirmenybė tikrintis. Tarkim, Dūkšte vyrų atėjo keli, o moterų didelis būrys, todėl ten spėta patikrinti ir visas moteris. Ignalinoje susirinko daug ir vyrų, ir moterų, todėl jas, deja, nespėta visas patikrinti. Jos priekaištavo, kad reikėjo jau skelbimuose parašyti, jog pirmenybė bus vyrams. Reikėjo, bet viską sunku numatyti, kai nežinai iš anksto, kaip klostysis situacija, kiek žmonių ateis. Akcijos organizatoriai atsiprašo tų, kurių negalėjo patikrinti. Ir gera žinia – ši laboratorija į rajoną dar atvyks. Apie tai pranešime ir darbas bus organizuotas taip, kad būtų išvengta bet kokių nesklandumų. 

Mobilioji diagnostinė laboratorija aplankė Didžiasalio, N. Daugėliškio, Mielagėnų, Vidiškių, Dūkšto ir Ignalinos m. seniūnijų gyventojus. Kokie patikrinimo rezultatai – skelbsime vėliau, kai jie bus suvesti.

„Akcijos „Saugokime vyrus” mobiliosios diagnostinės laboratorijos apsilankymas rajone, o ypatingai kaimiškose vietovėse, parodė, kad tokia akcija reikalinga ir laukiama. Gyventojai galėjo daugiau sužinoti apie prostatos vėžį, ankstyvosios diagnostikos būtinumą, o svarbiausia – nemokamai vyrams atlikti prostatos specifinio antigeno (PSA), o moterims kiti būtini kraujo tyrimai. Svarbu, kad akcija sulaukė žmonių dėmesio, todėl tikikėtina, kad tai paskatins vyrus, o taip pat ir moteris, rūpinti savo sveikata. Kiekviename miestelyje, kur lankėsi laboratorija, atėjo tikrintis nuo 20 iki 60 žmonių.

Lietuvos sveikatos rodiklių sistemos duomenimis, Lietuvos vyrų ligotumas priešinės liaukos piktybiniais navikais (prostatos vėžiu) nuolatos didėja, todėl mobili prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos laboratorija nuolat ir keliauja po visus Lietuvos regionus, siekiant atkreipti visuomenės dėmesį į šį onkologinį susirgimą bei ankstyvosios diagnostikos svarbą, paskatinti vyrus atlikti PSA kraujo tyrimą. Higienos instituto duomenimis, pernai priešinės liaukos navikais šalyje sirgo 22 038 vyrai. Tai yra 269 vyrais daugiau nei užpernai. Dėl šios ligos pernai mirė 526 vyrai. Prostatos vėžio prevencinė programa skirta vyrams nuo 50 iki 69 metų (imtinai), o jei prostatos vėžiu sirgo tėvas ar broliai – nuo 45 metų. Įgyvendinant šią programą siekiama kuo anksčiau nustatyti pakitimus ir nedelsiant pradėti gydymą.

Jei nustatoma, kad PSA kiekis viršija normą, šeimos gydytojas siunčia pacientą konsultuotis pas urologą, o šis, jeigu reikia, atlieka priešinės liaukos biopsiją ligos diagnozei patvirtinti arba paneigti. Specialistai pabrėžia, kad pacientams, kuriems atliekami kraujo tyrimai ir prostatos biopsija, nereikia mokėti ir pirkti jokių priemonių ar medikamentų, viskuo pasirūpina gydymo įstaiga. Už pacientui suteiktą paslaugą įstaigai sumoka ligonių kasa

Pirmoji Lietuvoje privati ​​„Medicina practica“ laboratorija buvo įsteigta 2000 m. Vilniuje gydytojo S. Barakausko. Sukurta viena pažangiausių medicinos laboratorinių tinklų Baltijos regione. Aukščiausių standartų naujausios tyrimų technologijos ir atidumas, inovatyvumas ir profesionalumas, dėmesys kiekvienam pacientui ir sveikatos profilaktikos akcijai – taip dirba atestuotų medicininių tyrimų laboratorijų tinklas „Medicina practica“. Laboratorijos 33 padaliniai veikia didžiojoje Lietuvos dalyje. Čia dirba virš 200 aukštos kvalifikacijos darbuotojų.

Antradienį rašėme, kad projekto koordinatoriai prieš akciją kreipėsi į Ignalinos poliklinikos direktorių A. Ramelį, kad mobiliajai laboratorijai leistų tikrinimus atlikti prie rajono ambulatorijų ir medicinos punktų (arba juose, kaip kituose rajonuose), kad žmonėms būtų patogiau. Neleido. Girdi ir poliklinika teikia tokias paslaugas, tegul pas juos tikrinasi. Savivaldybės tinklalapyje iš karto atsirado skelbimas, kviečiantis tikrintis poliklinikoje, žmonėms net pradėta skambinti asmeniškai ir kviesti tikrintis (taip buvo Dūkšte). O kur buvote iki šiol, visus dešimt šių metų mėnesių, nes patikrintų vyrų procentas rajone mažas, o apie 40 proc. kasmet PSA tyrimams skiriamų lėšų lieka nepanaudotų. Džiaugiamės, kad ši akcija pabudino rajono valdžią ir merą (nuolankus ačiū) domėtis šiuo klausimu. Valdžia ėmė gintis, teisintis, net kaltinti akcijos koordinatorius, kad šie esą su valdžia akcijos eigos nederino. Visa tai rajono savivaldybės interneto tinklalapyje išliejo beveik asmeninė mero propagandininkė. O ir žmonių skambučiai valdžiai jos sąžinę pabudino. Kadangi antradienį ir trečiadienį dienos buvo šaltos, žmonės po atviru dangumi šalo ir tuo skundėsi. Iš Mielagėnų paskambinusi moteris (pavardė redakcijai žinoma) emocingai pasakojo: „Antradienį autobusėlis lankėsi Mielagėnuose prie globos namų. Žmonės, globos namų gyventojai valandą lauke šalo, laukdami patikrinimo. Mūsų ambulatorijos patalpos pustuštės, tai kodėl valdžia neleido ten žmonių? Dabar sako, kad jie eitų tikrintis į polikliniką. Bet pamėginkit ten pakliūti, reikia laukti savaitėmis, o čia atvažiavo į namus ir tyrimus atlieka nemokamai. Kažkoks valdžios nužmogėjimas…“

Panašių kalbų ir replikų prisiklausiau ir Ignalinoje, aikštelėje prie „Danaltos“ prekybos centro.

Autoriaus ir „Medicina practica“ nuotr.

2 komantarai (-ų)

  1. Rajono valdžia sako, kad ta kraujo ėmimo labaratorija į merą nesikreipė, tai matyt dėl to poliklinika ir neleido į savo ambulatijas. Tik kažkaip keista, kad poliklininkos viršininkas be mero žinios negali pats priimti organizavimo sprendimo. Ir man vakar skambino kažkokia motriška, kad ateičiau pasitikrinti ir priduočiau kraują. Paklausiau kur nueiti, tai pasakė, kad reikia nueiti pas savo gydytoją ir jis nukreips. Ačiū, bet pasakykit kaip pas tą daktarą pakliūti. Į mokamą laboratoriją kelią žinau be valdžios pagalbos.

  2. Tai va toks valdžios požiūris į žmogų. Graudu.


Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje