Skip to content

Nuo kitų metų keičiasi pensinis amžius ir stažas pensijai: teks dirbti ilgiau 

SODRA informacija

Pagal galiojantį įstatymą, iki pat 2026 m. Lietuvoje kasmet ilginamas laikas, kada žmonės gali išeiti į pensiją, taip pat būtinojo stažo, nuo kurio priklauso ir pensijos dydis, laikas. Šie terminai tiek vyrams, tiek ir moterims Lietuvoje nuo kelių mėnesių iki pusmečio bus ilginami ir nuo 2023 m. Nors Lietuvoje palaipsniui ilginamas pensinis amžius ir būtinasis pensijų stažas, šie reikalavimai kai kuriose šalyse jau dabar yra gerokai didesni. 

Dirbti teks pusmečiu ilgiau 

Pagal įstatymą, būtinasis pensijų socialinio draudimo stažas – tai konkrečiai socialinio draudimo pensijos rūšiai nustatyto pensijų socialinio draudimo stažo trukmė pensijos bendrosios dalies dydžiui apskaičiuoti. Dabar būtinasis pensijų stažas tiek vyrams, tiek moterims yra 32 metai ir 6 mėnesiai. Būtent tiek laiko reikia oficialiai išdirbti ir mokėti įmokas „Sodrai“, kad žmogus gautų visą pensijos bendrąją dalį. Nuo 2023 m. šis terminas ilgėja iki 33 metų. Kitaip tariant, nuo kitų metų reikės būti pradirbus pusmečiu ilgiau, nei reikalaujama dabar. Apskritai stažo reikalavimas bus ilginamas dar bent ketverius metus, kol vyrams ir moterims jis bus 35 metai. Taigi, norint gauti visą pensiją 2027 m. reikės būti pradirbus 35 metus.

Prisijungęs prie asmeninės „Sodros“ paskyros, kiekvienas žmogus gali pasitikrinti, kokį pensijų socialinio draudimą jis yra sukaupęs. Kada bus galima išeiti į pensiją Be kita ko, senatvės pensijos amžius Lietuvoje taip pat ilginamas kiekvienais metais. Šiuo metu vyrų pensinis amžius yra 64 metai ir 4 mėnesiai, o moterų – 63 metai ir 8 mėnesiai. Nuo 2023 m. pradžios vyrų pensinis amžius bus 64 metai 6 mėnesiai, o moterų – 64 metai. Taigi, kaip numato įstatymas, norintiems gauti pensiją vyrams teks dirbti bent 2 mėnesiais ilgiau, o moterims – 4 mėnesiais ilgiau. Ir toliau norėdami išeiti į pensiją vyrai dirbs ilgiau nei moterys. Abiejų lyčių pensinis amžius bus lygus tik 2026 m. Tada jis pasieks 65 metus. 

Kartu su pensiniu amžiumi ilgėja pensijos išankstinio skyrimo laikas, nes išankstinė pensija gali būti skiriama likus ne daugiau kaip 5 metams iki pensinio amžiaus ir turint sukaupus būtinąjį stažą. Kaip skelbia „Sodra“, išankstinė pensija gali būti mokama, jeigu negaunate kitų periodinių išmokų ir pajamų: nedirbate, negaunate jokių darbinių ar kitų draudžiamųjų pajamų; nesate ūkininkas ar jo partneris. Išimtis taikoma, jei turite bent pusę būtinojo stažo senatvės pensijai ir atitinkate bent vieną iš šių sąlygų:  esate motina, pagimdžiusi ir išauginusi iki 8-erių metų 5 ir daugiau vaikų. Ne mažiau kaip 15 metų slaugėte namuose savo neįgalius vaikus ar vaikus, netekusius 60 proc. ir daugiau darbingumo. Ne mažiau kaip 15 metų slaugėte namuose neįgaliuosius, kuriems nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis. 

Beje, Jungtinės Karalystės žiniasklaida neseniai skelbė, kad šioje šalyje pensinį amžių didinti iki 68 metų planuojama ne nuo 2044 m., kaip dabar numatyta, o septyneriais metais anksčiau. Kitoje Lietuvos emigrantų pamėgtoje šalyje Norvegijoje į pensiją paprastai išeinama 67 metų (tam tikrai atvejais galima ir anksčiau), o reikalaujamas draudimo stažas yra 40 metų. „Sodros“ duomenimis, šiuo metu Lietuvoje vidutinė senatvės pensija yra 483,2 euro. Vidutinė pensija turint būtinąjį stažą yra 512,7 euro, o tokio stažo neturint – 308,9 euro. Kiek pensijos didės kitais metais Socialinės apsaugos ir darbo ministerija skaičiuoja, kad vidutinė senatvės pensija kitąmet didės nuo 482 eurų iki 542 eurų.  Vidutinė senatvės pensija su būtinuoju stažu 2023 m. didės nuo 510 iki 575 eurų. Bendroji pensijos dalis 2023 m. didės apie 9 proc., o individualioji – beveik 15 proc. Nuo kitų metų sausio mėnesio vidutinė pensija turint būtinąjį stažą vidutiniškai ūgtels daugiau nei 12 proc. arba 65 eurais.  

Pareigūnų ir karių bei teisėjų valstybinės pensijos nuo 2023 m. sausio 1 d. bus indeksuojamos 4,6 proc.  Mažiausių pensijų gavėjams, kurių pensija nesiekia minimalių vartojimo poreikių dydžio, prie pensijų mokamos priemokos. Nuo 2023 metų minimalių vartojimo poreikių dydis bus 354 eurai per mėnesį, t. y. 87 eurais arba 32,5 proc. didesnis, nei yra šiemet. Atsižvelgiant į šį dydį, nuo kitų metų pradžios mažiausių pensijų gavėjai vidutiniškai gaus 31,17 eurų priemoką prie pensijos. Minimalių vartojimo poreikių dydį pagal nustatytą metodiką kiekvienais metais iš naujo apskaičiuoja ir tvirtina Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Šiemet šis dydis yra 267 eurai.

DELFI (Rimo Pociaus) pieš.

1 komentaras

  1. Na, tokia jau ta realybė. Gimstamumas nedidelis, todėl neišvengiamai reikės dirbti vis ilgiau, kadangi elementariai trūks darbuotojų visose sferose.


Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje