Skip to content

Migrantų dramos pasienyje tęsiasi

Parengė Jonas BALTAKIS

Pirma istorija

Pirmoje nuotraukoje užfiksuota 13-os neteisėtų migrantų neįleidimas į Lietuvą. 12 vyrų bei moteris sekmadienį neleistinai pateko iš Baltarusijos ir buvo sulaikyti VSAT pareigūnų. Kai kurie užsieniečiai turėjo Irano piliečių pasus, kai kurie buvo be dokumentų, bet irgi prisistatė iraniečiais.

Atgabenę juos į užkardą, VSAT pareigūnai įvertino migrantų aprangą. Keletui, kuriems reikėjo, pasieniečiai davė ir naujus drabužius, ir avalynę, kad apranga atitiktų metų laiką. Taip pat užkardoje migrantai per kelias valandas sušilo, buvo pagirdyti arbata. Be to, situacijai įvertinti pasieniečiai į užkardą buvo iškvietę greitosios pagalbos medikus. Šie apžiūrėjo iraniečius ir konstatavo, kad jokio pavojaus sveikatai nė vienas nepatyrė.

Tai yra tipinis atvejis, kaip elgiamasi su neteisėtai į Lietuvą patenkančiais migrantais. Užsieniečiams buvo įteikti vadinamieji humanitariniai paketai su maistu, vandeniu ir kitais gamtoje praversiančiais dalykais. Tuomet vadovaujantis galiojančiais teisės aktais jie buvo neįleisti į Lietuvą.

Beje, Baltarusijos pasieniečiai antradienį apie šią migrantų grupę parengė eilinį filmuotą propagandinį siužetą, esą Lietuvos pareigūnų elgesys su užsieniečiais yra ciniškas. Tokius „reportažus“ apie Lenkijos, Lietuvos ir Latvijos pasieniečius jie kurpia nuolat, jėga prigrasintiems migrantams liepę pasakoti absurdiškus dalykus. Beje, panašią retoriką naudoja ir kai kurie Lietuvoje savanoriais pasivadinę abejotinų tikslų turintys asmenys, slepiantys faktus apie neteisėtus sienos kirtimus ir taip esą „gelbstintys“ migrantus. Neseniai Baltarusijos pareigūnai savo propagandinėje erdvėje sužibėjo nauju „atradimu“ – esą Lietuva prieš Lenkiją surengė hibridinę ataką ir specialiai į kaimyninę šalį siunčia neteisėtus migrantus.

Antra istorija

Dar vieną nežmoniško Baltarusijos pareigūnų elgesio su migrantais faktą ketvirtadienį vakare fiksavo mūsų pasieniečiai. Į Lietuvą gadinant fizinį barjerą iš Baltarusijos buvo įstumti 4 afganistaniečiai, du – su nušalusiomis kojomis. Jei VSAT pareigūnai nebūtų fiksavę šio fakto, staigiai aptikę migrantų bei iškvietę jiems greitąją pagalbą, pasekmės būtų buvę tragiškos.

Šį įvykį per vaizdo stebėjimo sistemą ketvirtadienį vakare (2 nuotr.) užfiksavo VSAT Vilniaus pasienio rinktinės pareigūnai. Iš Baltarusijos pusės pribėgę trys veidus pridengę asmenys, neabejojama, šios šalies pareigūnai, kirto sieną. Tada jie priartėjo prie Lietuvos pusėje įrengto fizinio barjero – metalinės tvoros su viršuje pritaisyta koncertina. Dar vienas koncertinos ritinys ten yra prie tvoros ant žemės link Baltarusijos pusės.

Specialiais įrankiais trijulė perkirpo tvoros segmentą ir koncertiną. Tada iš Baltarusijos gilumos buvo pakviesti 4 vyrai bei nurodyta jiems neteisėtai kirsti Lietuvos sieną bei patekti į šalį. Patys baltarusiai spruko į savo teritoriją. 

Neteisėti migrantai į Lietuvos gilumą spėjo paėjėti keliasdešimt metrų ir po kelių minučių miške buvo sulaikyti atskubėjusių Lavoriškių pasieniečių. Paaiškėjo, kad tai buvo 4 pilnamečiai vyrai, turintys Afganistano piliečių dokumentus. Trys iš jų skundėsi sveikatos būkle – du dėl kojų problemų, vienas – dėl vidaus organų skausmų. Ketveriukė kalbėjo ir apie galvų, rankų ir kitus skausmus dėl Baltarusijos pareigūnų prieš juos panaudoto fizinio smurto. Vienam vyrui kraujavo nosis, nes, kaip teigė užsienietis, Baltarusijos pareigūnas prieš tai jam smogė į veidą. Afganistaniečiams pasieniečiai nedelsiant iškvietė greitąją pagalbą. Atvykę medikai po pirminės apžiūros tris neteisėtus migrantus su VSAT palyda nugabeno į Respublikinę Vilniaus universitetinę ligoninę Lazdynuose.

Pradėjo aiškėti, kad Baltarusijos pasieniečiai į Lietuvą įstūmė du afganistaniečius, kuriems, įtariama, buvo nušalusios kojos. Vienas migrantas dėl to buvo paguldytas į ligoninę. Kitam buvo suteikta skubi pagalba, jis išleistas ir pasieniečių pervežtas į VSAT užkardą. Pirminiais duomenimis, jo būklė bus stebima, kojos periodiškai medikų perrišamos. Į užkardą kartu pasieniečiai parsivežė ir vidaus organų skausmais besiskundusį migrantą, kuriam, pirminiais duomenimis, gydytojai nenustatė rimtesnių sveikatos sutrikimų.

Dėl neteisėto valstybės sienos perėjimo VSAT Vilniaus pasienio rinktinėje pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Tai dar vienas pavyzdys, kaip Baltarusijos pareigūnai ne tik nuolat gadina Lietuvos pusėje įrengtą fizinį barjerą, bet ir elgiasi su būriais prie sienos pačių atgabentų migrantų.  Tuo pat metu jie nuolat kurpia propagandinius siužetus apie esą cinišką Lenkijos, Lietuvos ir Latvijos pasieniečių elgesį su užsieniečiais ir esą naudojamą smurtą prieš juos. Jėga prigrasintiems migrantams liepiama pasakoti absurdiškus dalykus. Patys Baltarusijos pasieniečiai didžiuodamiesi skelbiasi juos „gelbstintys“ nuo beširdžių Lenkijos, Lietuvos ir Latvijos pasieniečių.

Pagal VSAT pranešimus parengė Jonas BALTAKIS

VSAT nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here