Skip to content

Ignaliniečiai Europą džiugina „gydančiais“ įpročiais

Lina RAGINYTĖ

Europą sužavėjusi knygų anonsų platforma, kurios kūrimą inicijavo Ignalinos viešoji biblioteka su partneriais, jau įpusėjo. Kuo gi sudomino europiečius ignaliniečių projektas?

Tarptautinis Erasmus + projektas, vienija net šešias Europos šalis: Italiją, Graikiją, Slovėniją, Vokietiją, Prancūziją ir septynis partnerius. Projektą koordinuoja Ignalinos viešoji biblioteka.

Šio projekto tikslas – sukurti ir palaikyti tarptautinę europinę knygų reklamos platformą. Projekto vadovė – Ignalinos viešosios bibliotekos direktorė Loreta Aleknienė pristato sėkmės istorijų.

„Jau praėjo metai nuo dienos, kai bibliotekos bendruomenė pristatė projektą „Europa skaito ir kuria“ bei pakvietė Ignalinos krašto gyventojus mėgautis skaitymu drauge. 

Europinė knygų reklamos platforma, kurioje Skaitytojų klubų nariai pristato perskaitytų knygų treilerius (anonsus), sulaukė daug dėmesio ir atgarsių. Žmonėms labai patinka įdomiai ir įkvepiančiai anonsuojamos knygos. Tai ne tik sužadino norą perskaityti dar neskaitytas anonsuojamas knygas, bet ir patiems pabandyti kurti filmukus. Pageidaujančiuosius jungtis į europinę skaitytojų bendruomenę savarankiškai, biblioteka priima su džiaugsmu, mat ne visi gali fiziškai gali dalyvauti Skaitytojų klubų veiklose ir susitikimuose. Pats laikas padiktavo pokyčius ir šiandien jau nebestebina dirbantys ar besimokantys nuotolyje, tad kodėl skaitytojai negalėtų savarankiškai dalyvauti skaitančiųjų bendruomenės veiklose? 

Ignalinos viešoji biblioteka kviečia visus norinčius skaityti (lietuvių, vokiečių, anglų, italų ar kitomis kalbomis), o perskaičius įdomiausią knygą, rekomenduoti kitiems literatūros mylėtojoms, sukuriant knygos anonsą, ir pristatant į biblioteką, kur jis bus patalpintas į knygų reklamos platformą. Tiesa, yra viena sąlyga. Kadangi projekto partnerių susitarimu bendra kalba yra anglų, tad prašymas anonsuojant knygą bent vieną kitą mintį užrašyti anglų kalba. 

Turite klausimų? Tada užsukite į biblioteką ir jums tikrai padės įveikti šį iššūkį“, – sakė L. Aleknienė.

Žmonės Ignalinos krašte bei išvykusieji svetur bendruomenės nariai, bet norintys vienu ritmu judėti į priekį, kviečiami į skaitytojų klubus. Skaitytojų klubai dabar gimsta ar atsikuria visame pasaulyje. 

Tačiau šiuose skaitytojų klubuose mes kviečiame ne tik skaityti, bet įgyti daugiau IT žinių ir patiems, perteikiant savo išgyvenimus ir jausmus skaitant knygą, kurti knygų anonsus. Tai meninė išraiška – vaizdais atspindėti patirtus jausmus skaitant knygas. 

Funkcinį neraštingumą „gydo“ knyga

Už lango – skaitmeninis laikotarpis. Daugelis žmonių atitolo nuo skaitymo, nes skubėjimas, bėgimas ir užimtumas bei buitis atima darbingo amžiaus žmonių laiką, tad stokojame jo skaityti, prarasdami skaitymo įgūdžius. 

Vidutinio amžiaus žmonės, besisukdami kasdienių veiklų rutinoje, praranda skaitymo įgūdžius ir tai skamba labai nesmagiai, bet, deja, ženkli visuomenės dalis patiria funkcinį neraštingumą.

Projektas „Europa skaito ir kuria“ iš esmės ir kviečia atkurti prarandamus skaitymo įgūdžius. Sukurti knygų anonsai – kūrybinių išraiškų galimybė. 

Laikas būtų sustoti ir permąstyti daugelį vertybių, susidėlioti prioritetus. Knyga turėtų būti vienas iš prioritetų. Žinodami istoriją, galbūt mes nedarytume daugelio klaidų, išmanydami psichologiją – mes lengviau ir geriau bendrautume vieni su kitais, perskaitę įvairius grožinės literatūros kūrinius – mes kitomis akimis pamatytume pasaulį. Kūryba galbūt atsvertų ir kai kuriuos agresijos dalykus. Šis pasaulis be galo platus, o pasirinkimo teisė labai didėlė.

Ignaliniečių patyrimai Soverato miestelyje

Projekto administratoriai ir vykdytojai ne tik kuria ir prižiūri knygų reklamų platformą. Jie susitinka darbo grupėse, kur aptariamos veiklos, rezultatai, bet ir patys mokosi, auga, kaip profesionalai ir tobulėja. 

Spalį Ignalinos viešosios bibliotekos kūrėjų grupė pagal tarptautinį ERASMUS + projektą „Europa skaito ir kuria“ (EU Read & Art) dalyvavo penkių dienų mokymuose, nustebinusiuose net ir labai daug mačiusius. 

Kalabrijoje, Catanzaro regione, mažame Soverato miestelyje susitiko projekto dalyviai iš pačios Kalabrijos, Apulijos, Prancūzijos, Slovėnijos, Ignalinos, Vokietijos ir Graikijos. Visi jie pasirengę semtis patirties iš profesionalų, idant padėtų savo bendruomenėms augti, tobulėti ir plėsti akiratį. Žinoma, tai labai abstrakčiai skamba, tačiau žingsnelis po žingsnelio ir atsivers didžiulės galimybės, kiekvienam, siekiančiam išeiti iš ribų. Nors šio projekto idėja skamba labai paprastai – kurti perskaitytų įvairių žanrų knygų anonsus ir įkelti juos į bendrą svetainę europeanbooktrailers.eu, tačiau visas smagumas atsiskleidžia proceso metu. 

Jonijos jūros pakrantėje apgyvendinta 43 žmonių grupė buvo paskirstyta į 7 komandas, kuriose buvo ir edukatoriai, ir suaugusiųjų švietimo mokytojai. 

„Tik atvykę gavome užduotį, kurį pakirto kojas ne vienam. Sumesti į mišrias grupes turėjo susipažinti, o pažintis vyko visai ne taip, kaip esame įpratę. Mes turėjome per 2 val. su savo naujais draugais apkeliauti apylinkes ir iš vietinių sužinoti 3 svarbiausius dalykus apie šį miestą: istoriją ir miesto legendą, tradicinį patiekalą ir gamybos ypatumus bei sužinoti, koks vertingiausias Soverto daiktas (meno kūrinys). Patikėkite, plušėjome iš peties, bet… iš tikrųjų buvo daug lengviau, nei atrodė. Žmonės tame krašte labai draugiški ir kalbūs…“, – prisimena L. Aleknienė. 

Išties įdomi ir neįprasta, pasak mokymo dalyvių, pasirodė garsioji žvejų bažnyčia. Netradicinės išorinės freskos ir atskleidė garsųjį stebuklą – išsigelbėjimą nuo baisios audros (prie jos net įsiamžino ignaliniečiai). Žvejų atsidėkojimas už tai – savo pačių jėgomis pastatyta bažnyčia.

Tiesa, kelionėms ir ekskursijoms savo smalsumui patenkinti nebuvo laiko, nes intensyvūs mokymai nuo ankstaus ryto iki vėlaus vakaro su profesionalių aktorių iš Prancūzijos komanda, išvargindavo dalyvius. O kur dar namų darbai!

Projekto dalyviai mokėsi vaidinti, filmuoti, interpretuoti, sisteminti čia ir dabar, stebėti veiksmą ir jį apdoroti, perskaityti knygą ir ją maksimaliai bei koncentruotai „suspausti“ į dviejų minučių trukmės žadą atimantį anonsą. Naujiena buvo ir veiklose panaudoti architektūros bei istorijos žinias, faktus realiuoju laiku. 

„Mes labai daug visko turime aplinkui, bet ne viską sugebame priimti, kaip priemonę tobulėjimui, kūrybai, akiračio plėtimui. Manau, labai svarbus yra visuminis pasaulio suvokimas ir vaizdas. Šie mokymai vienu metu ir išmušė kėdę iš po tavęs ir suteikė sparnus. Mes net nežinojome, kad tiek daug galime ir turime. Atrodo, kas patikėtų, kada anonso kūrimas gali sutalpinti savyje tiek daug“, – įspūdžiais dalijosi Vida Sekonienė. 

Per šiuos mokymus buvo perskaityta ir sukurta 10 naujų knygų anonsų, išsiugdytos naujos kompetencijos, o seminarų, mokymosi akimirkų ir neformalios veiklos, apimančios projekto temas, sukurtas Graikijos kultūros instituto komandos, įgyvendintos padedant teatro profesionalams.

Metų derlius

Per šiuos metus daug veiklų ir renginių vyko ir pačioje Ignalinos viešojoje bibliotekoje bei jos filialuose, kuriuose įkurti skaitytojų klubai. Gražiai suvešėjo ir pačioje miesto bibliotekoje įkurtas skaitytojų klubas, sukūręs ne tik daug įdomių knygų anonsų, bet suteikiantis galimybę žmonėms gyvai bendrauti, dalintis nuomone, patirtais išgyvenimais ieškant išminties ir šviesos blyksnių rašytojų tekstuose. Skaitytojų klubuose lankysimės ir kitais, 2023-aisiais metais, pasakosime jų patyrimus. 

Draugaukime facebooko grupėje „EU-READ&ART“

Kviečiame visus jungtis į projekto Europa skaito ir kuria grupę „EU-READ&ART“ socialiniame tinkle Facebook bei platformoje „Youtube“. Dalinkimės informacija, keiskimės nuomone ir džiuginkime vieni kitus. 

Į projekto veiklas – perskaitytų knygų anonsų kūrimą – kviečiami jungtis visi ignaliniečiai ir patirti nuostabių akimirkų stebuklingame kūrėjų pasaulyje.

Bibliotekos ir Monikos Šimonėlės nuotr. 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here