Skip to content

Ar tikslusis ūkininkavimas neįmanomas be žemės ūkio transporto GPS?

MI informacija

Tikslusis ūkininkavimas yra tema, kuri pastaraisiais metais sulaukė didžiulio populiarumo ir susidomėjimo. Vis daugiau ūkininkų naudojasi tokio tipo sprendimais. Tai susiję su bendra tendencija gamyboje – taip pat ir žemės ūkyje – plačiau naudoti modernias technologijas, siekiant didesnio darbo efektyvumo. Todėl verta atidžiau pažvelgti į tiksliojo ūkininkavimo  teikiamą naudą.

Kas yra tikslusis ūkininkavimas?

Tiksliojo ūkininkavimo apibrėžimas yra gana paprastas, nors jis geriausiai paaiškinamas lyginant jį su tradiciniu ūkininkavimu.

Visi žemės ūkio darbai – nuo ​​sėjos, purškimo ir trąšų naudojimo iki derliaus nuėmimo ir lauko paruošimo būsimoms sėjoms – reikalauja tikslumo. Kad nedirbtumėte du kartus ar nepraleistumėte to paties lauko ir tuo pačiu sumažintumėte būtinų pravažiavimų skaičių, jums reikia patirties, kurią suteikia ilgametis darbas prie traktoriaus vairo.

Tačiau šiandien yra specializuotos GPS sistemos, kurios leidžia daug lengviau pasiekti šį tikslą. Ūkininkavimas su tokių priemonių naudojimu ir yra tikslusis ūkininkavimas.

Kuriuose ūkiuose veikia žemės ūkio navigacija?

Žemės ūkio navigacijos buvo naudojamos gana seniai, tačiau realiai jas ilgą laiką naudojo beveik vien tik didžiulius plotus turintys ūkiai. Šiuolaikiškai gaminamos traktorių ir žemės ūkio technikos navigacinės sistemos leidžia pasiekti net kelių centimetrų tikslumą, ko dėka gali atnešti ir realios naudos kur kas mažesniuose ūkiuose.

Žemės ūkyje naudojamų medžiagų ir priemonių taupymas

Lauko darbams, žinoma, naudojamas tam tikras kiekis sėklų, sodinukų, augalų apsaugos priemonių ir trąšų.

Tiksliojo ūkininkavimo sistemos leidžia sumažinti šį kiekį ir gauti tokį patį ar net didesnį derlių. Lengviausia tai paaiškinti naudojant purškimo pavyzdį – kitų medžiagų ir priemonių atveju bus analogiškai.

Paprastumo dėlei tarkime, kad turime idealiai kvadratinį lauką, kurį reikia purkšti vieno hektaro plote, o purkštuvo darbinis plotis yra 10 m. Tačiau, kaip visi žinome, tobulų situacijų pasitaiko retai. Net ir labai patyręs ūkininkas saugumo sumetimais padarys nedidelius persidengimus (tarkime, 25–50 cm), o padėtis pakraščiuose, dėl poreikio apsisukti, bus dar sudėtingesnė. Esant tokio dydžio laukui, purškimo sąnaudos bus bent penkiais procentais didesnės nei tikėtasi, o šis skaičius gali būti dar didesnis.

GPS tiksliajame ūkininkavime šiame pavyzdyje leis atlikti daug tikslesnius veiksmus. Praktiškai ūkininkas sutaupys mažiausiai 5 proc. purškimo priemonės vienam hektarui lauko, todėl didesniuose laukuose sutaupymas gali būti dar didesnis.

Degalų taupymas žemės ūkio technikai

Aukščiau pateiktame pavyzdyje atsižvelgėme į labai paprastos formos lauką, tačiau, kaip žinote, taip būna ne visada. Kai turime šiek tiek sudėtingesnės geometrijos lauką, gali pasirodyti, kad darbui atlikti reikia daug daugiau praėjimų.

Kokią įtaką netaisyklinga lauko forma turi traktoriaus degalų sąnaudoms? Labai paprasta – kuo geometriškai sudėtingesnis laukas, tuo daugiau praėjimų reikės. Žemės ūkio GPS leidžia nesunkiai nustatyti trumpiausią įmanomą maršrutą, o tai žymiai sumažins išlaidas kurui.

Galimybė gauti didesnį derlių

Kaip tai veikia ūkio gaunamą derlių? Pirma, visi paruošimo darbai atliekami teisingai ir efektyviai, o laukas yra gerai paruoštas ateinančiai sėjai, todėl derlius bus tolygesnis.

Sėjos metu tiksliojo ūkininkavimo technologija leidžia išvengti dvigubų pravažiavimų (dėl to derlingumas ženkliai nėra padidinamas, bet yra išsaugoma dalis sėklos), taip pat neleidžia praleisti net mažiausio lauko gabalėlio, o tai yra galimybė išgauti daugiau derliaus.

Trimble GPS kaina priklauso nuo jos tikslumo ir papildomų funkcijų.

Asociatyvi iliustracija: „John Deere“ kabinoje / Mariaus Bendzelausko nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here