Skip to content

Vykstančius į Baltarusiją perspėja dėl grėsmių

MI informacija, VSD informacija ir 15min.lt

Kai save pasiskelbęs Baltarusijos prezidentu A. Lukašenka atvėrė lietuviams bevizio vykimo duris į jo šalį, daugelis plūstelėjo į Baltarusiją pigaus kuro, pigesnio alkoholio. Yra važiuojančių kasdien ar net po kelis kartus per dieną (didžiasaliečiai pirkti degtinės po 3 eurus pėsčiomis eina po kelis kartus per parą, ir naktį). Tačiau praėjusią savaitę pasklido kalbos, kad baltarusių KGB kai kuriuos važiuojančius kviečiasi pokalbiui. Taip buvo ir važiuojantiems per Tverečių. Tad Lietuvos valstybės saugumo departamentas (VSD) įspėjo, kad po praėjusio savaitgalio Baltarusijos žvalgybos ir saugumo tarnybos suaktyvino veiklą, todėl išaugo grėsmės ir rizikos kaimyninėje šalyje besilankantiems Lietuvos piliečiams.

Lietuvos piliečiai sulaukia papildomo Baltarusijos pareigūnų dėmesio pasienio kontrolės postuose ir kitose šalies vietovėse. VSD teigimu, vykdomos apklausos, bandant išsiaiškinti apsilankymo Baltarusijoje tikslus ir gauti asmeninę informaciją. Taip pat tikrinami asmeniniai daiktai, įskaitant mobiliuosius telefonus (kontaktų sąrašai, fotografijos, socialinių tinklų paskyros, žemėlapių maršrutai ir kt.).

Apklausų pasienyje metu Baltarusijos tarnybų darbuotojai siekia gauti duomenų apie piliečio politines pažiūras, artimuosius, draugus, darbovietę, kitą aktualią informaciją ir požiūrį į Rusijos karą prieš Ukrainą. A. Lukašenkos režimas remia Rusiją kare prieš Ukrainą, todėl bet koks šios šalies palaikymas, Rusijos agresijos smerkimas, taip pat ir Baltarusijos opozicijos palaikymas gali būti traktuojami kaip priešiška veikla. Už ją Baltarusijoje gali grėsti sulaikymas ar net įkalinimas.

Tokios apklausos išnaudojamos Lietuvos piliečių verbavimui ir įtraukimui į priešišką valstybei veiklą. Pastaruoju metu didesnė dalis verbavimo ir šnipinėjimo atvejų buvo žvalgybos iš teritorijos pavyzdžiai –su priešiškomis žvalgybomis sutikę bendradarbiauti asmenys buvo užverbuoti Baltarusijos arba Rusijos teritorijoje. VSD atkreipė dėmesį, kad Baltarusijos žvalgybos tarnybų pareigūnų apžiūrai paimti kompiuteriai ir mobilieji įrenginiai, tikėtina, bus grąžinti su pažeistomis saugumo sistemomis.

Keliaujančius ragina būti budrius, elgtis apdairiai, o nesant būtinybės, patariama vengti kelionių ir į Baltarusiją, ir į Rusiją.

VSD pažymi, kad Baltarusijos žvalgybos tarnybų taikiniais gali tapti ne tik su įslaptinta informacija dirbantys Lietuvos piliečiai. Artimai bendradarbiaujančios Rusijos ir Baltarusijos žvalgybos tarnybos pastaruoju metu siekia verbuoti visus, galinčius suteikti vertingos informacijos ja dominančiais klausimais.

J. Baltakio nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here