Skip to content

Mes pralaimime kovoje su laiku

Sigita TELYČĖNAITĖ

2023 m. lietuviai prie vasaros laiko pereina naktį iš kovo 25 į 26 (iš šeštadienio į sekmadienį). 3 val. ryto reikia pasukti laikrodžių rodykles viena valanda į priekį. Pirmadienį miegosime 1 valanda trumpiau.

Gydytojai sutartinai tvirtina, kad laikrodžio sukimas neigiamai veikia mūsų organizmą. Daugelis gyventojų patys įvardija, kaip jautriai išgyvena tokį laiko kitimą – sutrinka miegas, sunku prisitaikyti prie naujo kėlimosi grafiko, atsiranda papildomas nerimas. Atsižvelgiant į tai, paūmėja lėtinės ligos, taip pat mažėja produktyvumas. Vaikams ir jų tėveliams rytai tampa dar sunkesni, padidėja jautrumas, dirglumas aplinkai. Visus specialistus, dirbančius pagal griežtą grafiką, laikrodžių sukinėjimas „išmuša“ iš įprasto dienos ritmo. Bet visi visuomenės skundai, kurių nestinga įvairiose ES valstybėse, pastebėjimai, sveikatos sutrikimo liudijimai neranda atsako iš atsakingų institucijų. Politikų nuostatos – rasti ekonominės naudos ten, kur jokie specialistai jos nemato, tęsiasi. 

„Norint paruošti organizmą perėjimui prie vasaros laiko, likus savaitei būtina laikytis režimo, tinkamai maitintis, gerti daug vandens ir nepamiršti fizinio aktyvumo. Verta leisti kūnui kuo daugiau atsipalaiduoti – prieš miegą išsimaudyti, nevartoti alkoholio, prieš miegą negerti kavos ir stiprios arbatos. Persukus laiką net ir viena valanda, mes sujaukiame savo biologinio laikrodžio „mechanizmą“. Turime keltis mums neįprastą valandą, pabundame ne toje miego fazėje, kurioje esame įpratę keltis. Taip pat gali būti sunku užmigti, nubusti, dažnai gali būti prabundama nakties metu. Dėl šių priežasčių gali pablogėti poilsio kokybė, gali trūkti energijos, kamuoti mieguistumas dienos metu. Tai gali lemti sumažėjusią koncentraciją ar produktyvumą“, – teigia vaistininkė. Paklausti apie artėjantį laikrodžių pervedimą viena valanda į priekį, ignaliniečiai, bent dauguma, pritaria tokios procedūros atsisakymui.

Dalė, mokytoja. Seniai neigiamai vertinu laikrodžių sukinėjimą į priekį ir atgal. Laikas – brangiausia, ką turime gyvenime, bet ir su juo nemokame draugauti. Amerikiečių mokslininkai atliko tyrimus, kodėl, po laikrodžio pervedimo, itin daugėja pacientų ligoninėse – intensyvėja kraujotakos sutrikimų, daugėja infarktų bei insultų. JAV daugelyje valstybių jau atsisakyta žmogaus žaidimo su laiku. Kada tokius sprendimus priims ES taryba? Vienas Dievas težino.

Danutė, slaugytoja. Laiko persukimas tikra bjaurastis, ypač pavasarį, kuomet žmogaus organizmas po žiemos nusilpęs, vitaminų stoka. Mes, lietuviai, jau įpratome būti vienokios ar kitokios politikos įkaitai, visi kenčiame ir laukiame, kad Briuselyje kažkas susipras pagalvoti apie mūsų sveikatą. Niekam nerūpi eilinio piliečio savijauta ar gerbuvis.

Apie tai, kad laiko kaitaliojimas žalingas žmogui ir neduoda jokios ekonominės naudos, laukiama bei nesulaukiama, kad pagaliau liausis ES taryba žaisti su mūsų gyvenimo gerove tvirtina visa grupė apklaustų ignaliniečių – socialinė darbuotoja Rima, mokytoja Nijolė, vairuotojas Vytautas, senjorai Elena ir Kazimieras, moksleivės Gabija bei Gabrielė.

Vos keletui iš apklausos dalyvių laiko kaita neturi didelės reikšmės, nes tiesiog mėgstama keltis anksti ir lengvai prisitaikoma prie vasaros laiko.

Utopiškai skamba neapčuopiamos naudos paieškos televizijos ekranuose, nes tokios realiai niekas nepaskaičiavo ir neįrodė. Nauda galėtų būti nebent minimali. Juk koks čia taupymas, jei uždegi žibintus vėliau, tačiau vėliau juos ir gesini? Kaitaliojant laiką, jokių vartojimo pokyčių nepastebėta“, – traktavo energijos bendrovių specialistai nuo 2015 m. Vertinant tokius specialistų pastebėjimus, tenka stebėtis priimta ES direktyva dėl žiemos ir vasaros laiko, bet esame sistemos vergai, todėl laikrodžius sukiosime tol, kol EP ir ES Taryba galutinai susiderins pozicijas tarpusavyje, o to teks palaukti. Visokios bėdos – užgriuvo COVID-19. „Pandemijos ir jos sukeltos krizės, Ukrainos ir Rusijos karo fone visi sprendimai nusikėlė vėlesniam ir neribotam laikui.

Mūsų sveikata lieka mūsų rankose.

Atkreipkite dėmesį, kad išmanieji telefonai, kompiuteriai ir kita moderni įranga automatiškai persijungia į vasaros laiką. O senieji „mygtukiniai“ telefonai ir mechaniniai laikrodžiai turi būti pasukami rankiniu būdu.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here