Skip to content

Kokios informacijos reikia norint gauti energetinio naudingumo sertifikatą?

MI informacija

Pastato energinio naudingumo sertifikatas– tai dokumentas, sudarytas remiantis pastato energiniu vertinimu, kurio metu apskaičiuojamas namo energijos poreikis: šildymui ir vėdinimui, karšto vandens ruošimui, taip pat oro kondicionavimui ir apšvietimui.

Kada būtina rengti pastato energinio naudingumo sertifikatą?

Šiuo metu energetinio sertifikato rengimas reikalingas tik atliekant komercinius sandorius – parduodant ar nuomojant namą ar jo dalį. Vieno šeimos būsto atveju tai bus praktiškai reikalinga, kai norime parduoti savo jau naudotą namą arba pirkti jį antrinėje rinkoje ar iš vystytojo.

Pagrindinis pastato energinio naudingumo nustatymo metodas yra standartiniu pastato ar pastato dalies naudojimu pagrįstas metodas, vadinamas skaičiavimo metodu, arba metodas, pagrįstas faktiškai sunaudotos energijos kiekiu, vadinamas vartojimo metodu.

Kaip atrodo energetinis sertifikatas?

Energetinio naudingumo sertifikavimas apima pastato techninius ir eksploatacinius parametrus bei naudingos, galutinės ir pirminės energijos rodiklius. Pastarasis grafiškai pateikiamas kaip energijos slankiklis. Techniniuose ir eksploataciniuose parametruose pateikiama informacija apie vertinamą pastatą, būtent:

  • pastato tipas,
  • pastato paskirtis,
  • pastato pradėjimo naudoti metai,
  • energinio naudingumo nustatymo metodas,
  • naudingo ploto,
  • sertifikato galiojimo laikas.

Energiniai rodikliai apibrėžiami simboliais – jų dėka galime charakterizuoti pastatą pagal energijos suvartojimą ploto vienetui. Todėl jie pateikiami kWh/.

Naudojamos energijos poreikis – tai skaičiuojamas energijos kiekis, kuris būtų reikalingas šildymui, vėdinimui ir karšto vandens ruošimui idealiomis sąlygomis – jei visos pastate naudojamos sistemos veiktų 100 proc. Tačiau įrenginiuose yra energijos nuostolių tiek paskirstant (priklausomai nuo šilumos šaltinio efektyvumo ir vietos), tiek transportuojant (įrenginio pratęsimas, izoliacijos tipas), tiek reguliuojant (rankinis, vietinis, oro ir kt.). Todėl energijos suvartojimą pastate kartu su energijos nuostoliais lemiantis rodiklis yra galutinė energija 

Ką mums sako pirminės energijos indeksas?

Nors galutinis energijos rodiklis mus informuoja apie pastato priežiūros išlaidas, tačiau architektūros ir statybos administravimo institucijai svarbiausias pirminės energijos rodiklis, pateiktas grafine forma. Jis išreiškia pirminės energijos sąnaudas – tai reiškia metinį neatsinaujinančios pirminės energijos poreikį ploto vienetui. Paprasčiausiu paaiškinimu tai yra galutinis energijos indeksas, padaugintas iš įvesties koeficiento kuris priskiriamas tam tikram kurui.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here