Skip to content

Jaunimas kuria verslą Ignalinoje.

Lina KOVALEVSKIENĖ (www.ignalina.lt)

Ignalinos rajono savivaldybė organizavo respublikinės žiniasklaidos atstovų turą ir pristatė turizmo, meno srityse gražią, prasmingą veiklą vystančias asmenybes. Ypač norėta parodyti jaunus žmones, kurie šiame krašte kuria verslą ir būtent čia mato daug perspektyvų. Savivaldybėje su žurnalistais bendravo meras Laimutis Ragaišis ir Ignalinos rajono turizmo informacijos centro direktorė Lina Staliauskienė. Pasakota apie turizmo galimybes, nuo didmiesčio šurmulio bėgančius ir rajone besikuriančius ne tik vyresnius žmones, bet ir jaunimą. 

Kavinėje ,,Šeimos virtuvė“ kalbinti jos įkūrėjai Aurelija ir Modestas. Palikę Vilnių ir Kauną, gerai apmokamus darbus, atvyko į Ignaliną, apsigyveno vienkiemyje ir išsinuomoję patalpas atidarė jaukią kavinukę. Labai greitai pritapo prie bendruomenės, įsiliejo į jos veiklas, renginius, tapo matomi, pažįstami. Šie žmonės turi daug idėjų, bendrauja su Jaunimo erdve, kultūros, švietimo įstaigomis. Norėtų padaryti šiltą ir jaukią Kaimynų šventę, kviesti žmones daugiau bendrauti. ,,Dabar visuomenė labai susipriešinusi, daug pykčio, negatyvumo. Mes turime savo gyvenimu, gerais darbais rodyti pavyzdį jaunajai kartai“, – sako Aurelija. Kai kam keista, kad jauni žmonės atsisako didmiesčio gyvenimo. Ši pora tiesiog norėjo ramesnio ir pilnesnio buvimo, gamtos prieglobsčio ir turėti kažką savo. Didmiestyje, kaip prisimena, beprotiška konkurencija, skubėjimas, o tas gerai apmokamas darbas kartais trunka visą parą. Dabar jie viską suspėja, geriau jaučiasi psichologiškai, laiko vištų, du šunis, katę. Į miestą, sako, tikrai negrįžtų… ,,Šeimos virtuvėlės“ šeimininkams dėkojame už skanias užkandėles.

Laura ir Pavelas Gaideu prie Pravalo ežero kuria ,,Rojaus sodus“. Vienas kilęs nuo Skuodo, kitas – iš Mažeikių. Atvažiavo pas draugus ir patys panoro gyventi Ignalinos krašte. Dindų kaime nusipirko palaikę trobelę, ją renovavo, sutvarkė aplink buvusius šabakštynus. Pinigėlių užsidirbo Norvegijoje. Turi apie 7 ha žemės ir jau apie penkerius metus augina obelaičių, liepų, pušelių sodinukus. Obelaičių daugiausia – apie 40 rūšių. Viską daro patys, todėl darbų – per akis, veiklos niekada netrūksta, bet savo laiką jie planuoja patys. ,,Čia baisingai graži vieta. O kuo ji skiriasi nuo Rojaus? Ežeras, kalvos, miškai. Čiulba paukščiai, girdim volungę, lakštingalą…“, – džiaugsmingai pasakoja Laura, o šypsena nedingsta nuo jos veido visos viešnagės metu.

Vykstame toliau. 30-metis Julius Lukijanskas gimė, užaugo ir dabar su šeima gyvena Strigailiškyje. Čia ir savo turizmo verslą ,,Pas Julių“ sukūrė. Irklentes, baidares, pirtis, kubilus, batutus, čiuožyklas šventėms nuomoja, kartu su Egle Šilinikaite vandens žygius organizuoja, smagius bernvakarius, mergvakarius rengia, limuzinu vėžina, o prie viso to dar ir malkomis prekiauja. Ateityje planuoja poilsiautojams nuomoti sodybą. Veiklų tiek, kad, sako, jau reikėtų susimažinti. Utenos kolegijoje Julius studijavo teisę, dirbo tolimųjų reisų vairuotoju, buvo ir Anglijoje pinigėlių užsidirbti. Darbštus nuo vaikystės: žvejojo, prekiavo žuvimi, tuščius butelius poilsiavietėse rinko. Taip užsidirbo motoroleriui. ,,Nesuprantu tų, kurie sako, kad Ignalinoje nėra ką veikti, neįmanoma verslauti. Veiklos čia tiek, kad nežinau, kaip viską suspėti…“, – sako Julius. Jis buvo vienas iš ekspedicijos ,,Palūšė–Nida“ organizatorių, kartu su bičiuliais įveikė 540 km. Pasakoja, kad prie Vilniaus Neries vanduo toks nešvarus, kad net baidarės šonai susitepė, o Ignalinoje gali iš ežero atsigerti. Tai kaip gali nenorėti čia gyventi!

Vėliau aplankyta nuostabi Asalnų ežero pakrantė – kerintys vaizdai ir šviesūs jausmai. Iš Utenos kilusi Eglė Šilinikaitė vasaras leisdavo pas senelį Puziniškyje. Baigusi turizmo ir paminklosaugos mokslus, daug keliavo, turistavo. Jos tėtis Asalnų stovyklavietėje rengdavo ,,Kinas miške“ renginius. Paskui stovyklavietę išsinuomojo, priimdavo lankytojus. Šią vietą ir perėmė dukra. Eglės valdose prie ežero įrengtos kupolų, stovyklavietės ir tipų zonos, mergina, kurią galima pavadinti savotiška tarzane, dar užsiima pirties ritualų rengimu, žygių, renginių, vaikų stovyklų organizavimu. Pastaruoju metu, pasak Eglės, pirtys labai populiarėja. ,,Man pirtis susijusi ir su dvasiniais dalykais. Visada iš pirties išeinu geresnė“, – sako ji. Eglės manymu, žmonės keičiasi, ieško ramybės, sveikatos, dvasinių dalykų. Eglė palaiko ne konkurencijos, o bendruomeniškumo idėjas. Ji svajoja pritraukti daugiau užsienio poilsiautojų. ,,Man nenuobodu gamtoje, aš ją stebiu, jos klausausi. Išmokau skirti laiko sau, atsitraukti nuo kasdienybės. Negali savęs užmiršti. Lengvai gali pamesti savąjį aš.“

Tądien žurnalistams dar buvo pristatytas Ignalinos menininkas Jonas Grunda, jo galerija ,,Skaptukas“, kūrybos polėkiai ir planai. Lankytasi keramikės Jolitos Bužinskienės ,,Molio minkis“ studijoje, kur vyksta įvairios edukacijos ir gimsta gražiausi dalykėliai. Ir, žinoma, neaplenkta nuostabioji Palūšė, vasaros sezono metu turistams atverta šv. Juozapo bažnytėlė, Palūšės biblioteka ir muziejus, kuriais rūpinasi puiki bibliotekininkė, metraštininkė, knygos apie Palūšę autorė Rita Ramanauskienė. Aplankyta „Tiki Inn“ turizmo sodyba, kalbinti jos savininkai Audra ir Matthew.

Kelionė po Ignalinos kraštą užbaigta nuostabioje turistinėje kultūrinėje vietelėje ,,Žvejo krantas“, kalbintas bendruomeniškas verslininkas Linas Perveneckas, muzikantas Justinas Stanislovaitis, kurio organizuojamas festivalis „Water music“ jau išsiplėtė per tris savivaldybes. Plaukiota pramoginiu laivu. Apie savo gyvenimą Guntauninkų kaime, kūrybą ir įdomius projektus žurnalistams pasakojo žinoma tekstilininkė, MB Studija Silvijart vadovė Silvija Juozelskytė-Vaičiulienė. ,,Žvejo krante“ apsilankė ir verslininkas, baro ,,Palūšės piratai“ savininkas Rolandas Šilinikas. Na, o garsusis valtininkas Kostas Danilevičius visus vaišino ypatinga žuviene. Tokia buvo turininga diena, pristatant Ignalinos kraštą ir jo ypatingus žmones.

Autorės nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here