Skip to content

Atliekų tvarkymas modernėja – rūšiavimas vis dar stringa

Liepos 4 d. savivaldybėje pristatytos Utenos regiono ir Ignalinos rajono atliekų prevencijos ir  tvarkymo 2021–2027 m. plano priemonės. Pagrindinius plano tikslus aptarė Daiva Banaitė, įstaigos ,,Ekonominės konsultacijos ir tyrimai“ atstovė. Pristatyme dalyvavo savivaldybės meras, vicemerai, savivaldybės administracijos direktorius, Utenos regiono atliekų tvarkymo centro, Urbanistikos ir infrastruktūros skyriaus,  SĮ ,,Kompata“  vadovai, atsakingi specialistai. 

Pirmiausia, kaip minėta, buvo parengtas valstybinis atliekų tvarkymo planas, paskui, atsižvelgiant į jo nuostatas, rengiami regioniniai planai. Valstybinio plano pagrindinis tikslas – sveikatai ir aplinkai saugus atliekų tvarkymas, mažiau jų šalinant sąvartynuose, atliekų kiekio ir  aplinkos taršos mažinimas, pramonės aprūpinimas vietinėmis žaliavomis ir kt. Regioninio plano ilgalaikis tikslas – užtikrinti pažanga ir inovatyvumu grįstas patikimas ir kokybiškas atliekų tvarkymo paslaugas, darant minimalų poveikį aplinkai. Ankstesniame 2014–2020 m. plane daugiau dėmesio buvo skiriama infrastruktūros kūrimui, dabar – atliekų prevencijai, gyventojų sąmoningumui. 

Kaip vienas svarbiausių dalykų akcentuotas atliekų rūšiavimas, jų paruošimas perdirbimui. Pasak specialistų, gyventojai dar vis neišmoksta to daryti, todėl būtina gerinti komunikaciją, kelti žmonių sąmoningumą, suinteresuotumą ir įvesti tam tikras kontrolės priemones. Gyventojams vis dar kyla klausimas – kodėl reikia rūšiuoti? Rūšiavimas svarbus, nes taip saugoma aplinka, gyvūnai, taupomi vis labiau senkantys gamtos ištekliai ir energija. Be to, ribojami miškų kirtimai, vandens bei oro tarša, mažinami sąvartynai. Rekomenduojama mažinti pakuočių kiekį: pirkti tas, kurios gali būti perdirbamos, į parduotuvę neštis savo daugkartinį pirkinių krepšelį ar maišelius biriems sveriamiems produktams, ­naudoti daugkartinio naudojimo gertuvę, o kavai ar arbatai – daugkartinį termo puodelį,  pirkti aplinką tausojančias prekes.

Apie rūšiavimo skatinimą kviesta visiems rimtai pagalvoti, numatyti lėšų viešinimo akcijoms. Į šią veiklą siūlyta labiau įtraukti bendruomenes, švietimo įstaigas. Meras Laimutis Ragaišis minėjo apie būtinybę iš arti pamatyti, kaip vyksta atliekų tvarkymo darbai pačiame Utenos regiono atliekų tvarkymo centre. SĮ ,,Kompata“ direktorė Rasa Šatienė sakė, kad praeitais metais atliekų rūšiavimo skatinimui buvo skirta 1500 Eur. Organizuotas konkursas ,,Gėrybių mozaika iš antrinių žaliavų“. Į veiklas įtraukti darželinukai, mokiniai. Rudens mugės metu įmonės palapinėje buvo eksponuojami mažųjų sukurti išradingi darbeliai, pasakota apie antrinių žaliavų rūšiavimo naudą, dalyviams įteiktos dovanos. Vaikai labai kūrybingai parodė, kaip galima panaudoti jau žmogui pasitarnavusius ir dažnai išmetamus daiktus bei medžiagas. 

Pristatyme minėta, kad Ignalinos rajone bus įrengta dar viena stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelė, nes toks poreikis tikrai pastebimas. Manoma, kad aikštelė turėtų atsirasti netoli didesnės gyvenvietės. Dabar tokios aikštelės veikia Ignalinos mieste ir Dūkšto seniūnijoje. 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje