Skip to content

Artėja Oninės. Raibenių kaime prasidėjo rugiapjūtė

Daugėliškio krašto bendruomenės inf.

Liepos 26 d. sveikinsime varduvininkes Onas. Oninės – derliaus prinokimo šventė, kai baigiami patys sunkiausi ir didžiausi vasaros darbai. Pasak senolių, per Šv. Oną žmonės iš šviežio rugių derliaus išsikepdavo duonos.

Daugėliškio krašto bendruomenės organizuojamos „Duonos kelio“ ir „Duonos kepimo“ edukacijos vis labiau sulaukia susidomėjimo. Šįkart, simboliškai, prieš Onines, praeiti visą „duonos kelią“ į bendruomenę atvyko tarptautinės kompanijos UAB Royalty Range Europe  darbuotojai su šeimomis. Jiems teko unikali galimybė Raibenių kaimo laukuose patiems pjautuvais ir dalgiu pjauti rugius, rišti pėdus, statyti gubas. Besidominantiems lėtu kaimo gyvenimu, talkino Daugėliškio krašto „mokytojos“  Genovaitė Pašilienė, Valerija Artimavičienė ir Nijolė Kamarauskienė, kurios nuo vaikystės rugiapjūtes leisdavusios laukuose, nuimant derlių. Genovaitė talkininkus mokino surišti kūliaraišą, kuria apjuosiamas ir surišamas rugių pėdas. Valerija rodė, kaip saugiai pjauti pjautuvu. Pasak jos, vienam pėdui dažniausia reikia 10 saujų javų. Nekantresnius Nijolė mokino rugius pjauti (guldyti) dalgiu, ant kurio būdavo pritaisomas specialus verstuvas. Smagiausia ir atsakingiausia buvo iš 10 pėdų statyti gubas, uždedant ant jų „kepures“. Taip saugiai sustatyti rugiai džiūsta ir laukia kūlimo. Kiek peršokę laiką, Rimanto Medeišio padedami, iškūlėme porą pėdų ir mes. Ypač džiaugėsi vaikai, spragilus (kultuvus) mušdami į dainos „Du gaideliai“ taktą. Rugiapjūtę pabaigėme vėjo pagalba, atskirdami rugius nuo pelų. Po darbų, čia pat susėdome ant pievos ir su Janina Seliukiene pynėme vainikus, skanavome ekologinio ūkio šeimininkės Elenos Stanevičienės netoliese besiganančių karvučių pieną, dainavome ir lingavome kartu su Lionės Gruodienės armonika.

Po rugiapjūtės grįžome į Daugėliškio krašto bendruomenės namus ir tęsėme „duonos kelią“: maldami grūdus akmeninėmis girnomis, užminkydami duoną, ją formuodami ant ližių. Pašovę krosnin, pietavome, o kol laukėme duonos, mus linksmino Taujūnų kaimo seklyčios ansamblio „Radasta“ moterys: Birutė Artimavičienė, Aldona Baltakienė ir jų vadovė Elvyra Zakažauskienė, kurioms akordeonu pritarė Vincas Kliukas. Visi rado sau mėgstamą užsiėmimą: vaikai – žaidė bendruomenės parke esančiame laive, statė iš šieno „ciukų“ tvirtovę, o kiti – su Naujojo Daugėliškio kaimo seklyčios laisvalaikio organizatore Nijole Gluchoviene pynė margaspalves apyrankes. Svečiai išsivežė garuojančią duoną ir, tikimės, gerus prisiminimus apie Daugėliškio kraštą ir jo žmones.

Liepos 30 d. Naujajame Daugėliškyje vyks Oninių atlaidai (10 val. Šv. Mišios), po kurių sveikinsime Onas, klausysimės vietos saviveiklininkų, Ignalinos teatro bičiulių bendruomenės ir Anykščių kultūros centro tradicinių kanklių ansamblio „Laumakė“ teatralizuoto pasirodymo „Paskui rugį ir meilę“. Šventinę programą užbaigs atlikėja Laura Remeikienė ir Mažasis choras „Chameleonas“. Maloniai kviečiame dalyvauti.

Gintės Rimšelytės nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here