Skip to content

Naujienų sprintas

Parengė Jonas BALTAKIS

Uždarys Tverečių?

Kylant grėsmei dėl Vagnerio grupuotės siautėjimo Baltarusioje ir galimų provokacijų mūsų pasienyje, vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius (buvęs Zarasų meras) sako, kad „viena iš priemonių, kuri bus artimiausiu laiku priimtas sprendimas (…) – dviejų pasienio kontrolės punktų uždarymas. Jeigu šiai dienai Lenkijoje yra praktiškai vienas kontrolės punktas su Baltarusija, mes turime šešis. Viena iš tokių prevencinių punktų būtų sumažinimas nuo šešių pasienio kontrolės punktų iki keturių“. Planuojama uždaryti Šumsko pasienio punktą Vilniaus r. ir mūsiškį Tverečių. Šiuo atveju artimiausias kelias patekti į Baltarusiją (kaip žinia dabar vyksta bevizis vykimas) būtų per Daugpilį į Breslaują. O Didžiasalio ir aplinkinių kaimų kasdienis ėjimas į pasienio dutyfrie parduotuvę pirkti pigaus alkoholio visai nutrūktų.

Autobusais rajone važiuosime nemokamai?

Rugpjūčio 3 d. rajono savivaldybės meras Laimutis Ragaišis, vicemerai Imantas Umbražiūnas ir Vaidotas Židanavičius bei savivaldybės administracijos direktorius Vidas Kreivėnas lankėsi Rokiškyje, kur susitiko su savivaldybės meru Ramūnu Godeliausku, kitais vadovais.

Vizito tikslas – pasisemti patirties organizuojant nemokamą gyventojų pavėžėjimą vietinio susisiekimo maršrutais. Tai buvo ir priešrinkiminiai kai kurių kandidatų, taip pat ir L. Ragaišio, pažadai. Rokiškio rajone gyventojai vietiniais maršrutais yra vežami nemokamai. Savivaldybės vadovai nuo 2024 m. pradžios planuoja šią praktiką pritaikyti ir Ignalinos rajone. Informaciją planuojama pristatyti bendruomenėms, kad visi galėtų išreikšti savo nuomonę ir pageidavimus. Autobusų maršrutai, vykimo laikas bus derinami atsižvelgiant į gyventojų poreikius.

Vaišniūnų miške – stichinė nelaimė

Miško kenkėjų pažeidimai 5 savivaldybėse pasiekė stichinės nelaimės miškuose lygį. Miškininkų teigimu, dėl klimato kaitos medžių kenkėjų pažeidimai fiksuojami dalyje Europos, Lietuvoje ryškus kenkėjų invazijos padidėjimas stebimas nuo 2022 m. pavasario ir nuolat ieškoma veikiančių priemonių susidariusiai problemai spręsti.

Valstybinės miškų tarnybos duomenimis, Rokiškio, Šalčininkų, Trakų ir Vilniaus rajonų teritorijose šiais metais dėl žievėgraužio tipografo pažeidimų išdžiūvusių ir džiūstančių medynų tūris sudaro daugiau kaip po 25 tūkst. kubinių metrų ir viršija Miškų įstatymo 18 str. 3 dalyje numatytą kriterijų.

O mūsų rajono savivaldybės teritorijoje (Vaišniūnų girininkijoje) registruotas masinis spyglius graužiančio kenkėjo paprastojo pušinio pjūklelio išplitimo židinys 1197 ha plote, kuriame vidutiniškai pažeista 85 proc. augančių medžių, o vidutinė pažeisto medžio defoliacija siekia 73 proc., bendras pažeistų medynų tūris yra apie 400 tūkst. m3.

Aukščiau išvardintose savivaldybėse yra pradedamos taikyti aplinkos ministro nustatytos specialiosios apsaugos ir stichinių nelaimių padarinių šalinimo miškuose priemonės.

Lankymasis stichinių nelaimių pažeistuose miškuose nebus ribojamas, išskyrus vietas, kur vykdomi sanitariniai miško kirtimai ar purškimai. Miško lankytojai galės ir toliau laisvai lankytis, grybauti ir uogauti, tačiau turėtų atkreipti dėmesį į miškuose įrengtus informacinius ir įspėjamuosius ženklus.

Bus lynų kaip kultuvių

Rugpjūčio 2 d. į Aukštaitijos nacionalinio parko teritorijoje esančius Alksnaičio, Asalnykščio, Labakaršio bei Pakaso ežerus buvo išleisti dvivasariai lynai. Iš viso įveista 13 400 vienetų šios vertingos ir kiekvieno žvejo geidžiamos pagauti žuvies jauniklių. Alksnaičio ežere paleista 800, Asalnykščio ežere – 8000, Pakaso ežere – 4500 vienetų ir nedideliame Labakaršio ežere – 100 vienetų lynukų.

Įveisiant į mūsų ežerus šias nuostabias žuvytes be UAB „Vasaknos“ darbuotojų dar dalyvavo Žuvininkystės tarnybos prie LR žemės ūkio ministerijos atstovai, Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Utenos valdybos Utenos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos specialistai bei mūsų rajono savivaldybės administracijos atstovas.

Kaimynus kviečiame galvoti

VšĮ „Euroregiono Ežerų kraštas direktorato biuras“ direktorė Inga Šidlauskienė kvietė Utenos, Švenčionių ir Ignalinos rajonų savivaldybes aktyviai diskusijai. Joje dalyvavęs mūsų rajono savivaldybės vicemeras Vaidotas Židanavičius drąsino visus labiau vertinti tai, ką turime ir kas pasaulyje jau tampa deficitu. Jis išsakė mintį, kad šiame regione galėtų atsirasti modernus sportininkų reabilitacijos centras, o ateity, kas žino, gal ir mes galėtume pardavinėti orą,(tiesiogine šio žodžio prasme), kaip tai jau daro šveicarai.

– Atvykę į mūsų kraštą užsieniečiai neatsistebi mūsų ežerais, miškais ir net oru, – sakė V. Židanavičius. – Reikia kuo plačiau išnaudoti šį potencialą.

Visų savivaldybių atstovai kalbėjo apie turizmą, bet ir čia yra daug krypčių: sportinis, pažintinis, istorinis, kulinarinis ir t. t. Įvertinus tai, kas jau kiekvienoje savivaldybėje padaryta, ieškota vienijančios temos, kad pasirodžius kvietimams teikti projektus, galima būtų startuoti vieninga platforma. Kalbėta apie galimybę jungtis prie Europą vienijančių projektų, svarstyta, kuo galėtume būti įdomūs visko pertekusiai Europai. Turime suprasti ne tik savo išskirtinumą, bet ir įvertinti turimą potencialą.

Rajono savivaldybės atstovai kalbėjo apie unikalią galimybę eksponuoti I pasaulinio karo išlikusius įtvirtinimus, galimybę būti Napoleono kelio dalimi.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here