Skip to content

Kaip vyksta vertybių perkainojimas šių laikų kultūroje?

MI informacija

Keliais žodžiais nusakyti, kas gi yra dvasinės vertybės, nėra paprasta. Dažniausiai šiuo vardu eiliniai žmonės vadina meilę tėvynei, gimtiesiems namams, prigimtinei kalbai, šeimai ir šalia esantiems geriems žmonėms. Tuo tarpu filosofai tikina, jog tikrosios vertybės per daugelį metų formuodamosi tam tikrame žmonių kolektyve ir atitinkamoje aplinkoje keičiasi ir taikosi nuo esamos situacijos.

Kaip pasiskirsto požiūris į vertybes šiuolaikiniame pasaulyje?

Žmogiškųjų vertybių samprata tiesiogiai priklauso nuo to, kaip pats žmogus žvelgia į gyvenimą. Jei gyvenimo kokybė siejama su buitiniu komfortu ir itin gera turtine situacija, tada iškeliamos į padanges vienos vertybės, jei gyvenimas vertinamas per dvasinę prizmę – tada vyrauja kitokio turinio vertybės. Stebint dabartines visuomeninio gyvenimo aktualijas peršasi išvada, jog dabar pagrindine vertybe yra laikomas gebėjimas apsukriai verstis ir įsitvirtinti gyvenime.

Tuo pat metu pašiepiami „tretieji broliai ir sesės“, nes „skraido padebesiais“ ir naktimis gėrisi žvaigždžių šviesa, todėl jų pasirinkimas visiškai nevertas net menkiausio dėmesio. Todėl į pirmas gretas prasimuša masinės kultūros naudojimas. Anot masinės kultūros tyrinėtojo J. Ortegos Gasseto, tai sudaro sąlygas tarpti idėjai, jog aukštasis menas niekina paprastus žmones, todėl jį reikia išstumti už „normalios“ visuomenės ribų.

Kaip pasireiškia masinės ir elitinės kultūrų nesuderinamumas?

Masine vadinamoji kultūra yra nukreipta į vidutinių dvasinių poreikių žmones, kurių nedomina „aukštos dvasinės materijos“. Jiems nereikia sudėtingesnių dvasinių išgyvenimų, todėl jie pašiepia elitinės kultūros vertintojus ir jais nepasitiki, laiko juos pasipūtėliais ir pan.

O elitinio meno gerbėjai negailestingai kritikuoja masinę kultūrą, nes ją laiko bedvase ir palaikančia ir į pirmą vietą iškeliančia žemuosius žmonijos instinktus. Masinėje kultūroje ant pjedestalo iškeliamas turtas, aistros, seksualiniai poreikiai ir aukšta pozicija visuomeninėje sanklodoje, tuo tarpu elitinis menas pirmenybę atiduoda žmogaus, kaip kosminės visumos dalelės suvokimui.

Koks, anot filosofų, yra pagrindinis civilizacijos uždavinys?

Dvasinėms vertybėms pirmenybę skiriantys filosofai mano, jog pats svarbiausias civilizuotų žmonių uždavinys yra įveikti neigiamą masinės kultūros poveikį, sustabdyti laipsnišką tikrojo meno griovimą. O tai galima pasiekti diegiant aukštesnio lygio kultūrinius idealus. Savo nuomonę šiuo klausimu galite pareikšti interneto portale Pickvibe.lt.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here