Skip to content

Ir šventė, ir aktualias kaimui problemas sprendė

Jonas BALTAKIS

Prie Dysnų, antro pagal dydį Lietuvos ežero, prisiglaudę Grybėnai vasarą palydėjo tradiciniu susibūrimu „Po gimtinės dangum“. Šiemet jis vyko jau aštuntąjį kartą. Į šiuos susibūrimus sueina kaimynai, draugai, klasiokai, atvyksta kraštiečiai, gyvenantys kitur. 

Šventę pradėjusi Grybėnų kaimo bendruomenės pirmininkė Jolita Rimkovienė sakė: ,,Per pastaruosius metus išgyvenome daug iššūkių ir pokyčių, bet ryžtas šiandien švęsti liudija mūsų gebėjimą įveikti sunkumus ir kartu siekti didesnių tikslų. Šiandienos susibūrimas primena mums, kad nesame vieni, jog turime vienas kitą, palaikančią bendruomenę, pasirengusią dalintis džiaugsmu, rūpesčiais ir šiltais žodžiais. Linkiu visiems patirti daug džiaugsmo, šiltų akimirkų ir prasmingų pokalbių. Dėkoju, kad esate čia, kad dalyvaujate šioje ypatingoje šventėje.“

Grybėnų žmonės, prieš įsisukant šventei, atliko ir vieną pilietinę akciją. Susirinkusiems buvo perskaitytas parengtas raštas susisiekimo ministrui M. Skuodžiui, Seimo nariui G. Kinduriui ir rajono merui L. Ragaišiui. Raštas vadinasi „Prašymas dėl kelio Naujasalis–Grybėnai–Naujasis Daugėliškis tolimesnio asfaltavimo“. Jame dėkojama už išasfaltuotus beveik 3 km kelio ir prašoma darbus tęsti. Pasiūlyta visiems po šiuo prašymu pasirašyti. 

Grybėniškius pasveikino ir lauktuvių atvežė rajono vicemeras Imantas Umbražiūnas. Jis susirinkusius pasveikino kiek netradiciškai – Šekspyro sonetu. Ir prisistatė, nes dar ne visi grybėniškiai naują rajono valdžią pažįsta, palinkėjo „išlaikyti nevystančią bendruomenės sielą“. Kazitiškio seniūnas Drąsutis Jelinskas prisiminė pirmą kaimo susiėjimą, kuris buvo 1989 m., linkėjo išlaikyti šią tradiciją burtis draugėn.

Buvo pasveikintas atvykęs garbus kraštietis, gimęs ir užaugęs Grybėnuose – technikos mokslų daktaras Bernardas Šalna. Už fonoskopinės ekspertizės sukūrimą Lietuvoje, tolesnę mokslinę ir praktinę veiklą jis apdovanotas ordino ,,Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžiumi.

Kaimo bendruomenė kasmet išrenka ir apdovanoja gražiausias sodybas. Šiemet buvo įvertintos sodybos, kurios papuoštos įvairiausiais dekoratyviniais grybais. Tokių sodybų suskaičiuota penkiolika. Jų šeimininkams įteikti medaliai „Grybiškiausia sodyba“.

Žiūrovams surengta viktorina „Ką žinai apie Grybėnus?“. Reikėjo atsakyti į klausimus: kada pirmą kartą paminėtas Grybėnų kaimo vardas, koks Dysnų ežero plotas, koks kraštietis architektas yra suprojektavęs Salako bažnyčios smailę ir kitus. Eruditai apdovanoti skanėstais – saldžiais grybukais.

Visus nusipelniusius pasveikinus ir pamankštinus protą viktorinoje, prasidėjo turtinga koncertinė šventės dalis. Ji išties buvo turtinga. Koncertavo du ansambliai ir jaunasis muzikantas Augustas Butkevičius, kuris virkdė Peterburgo armoniką. 

O muzikinę dalį meilės ir širdies romansais pradėjo Vilniaus mokytojų namų ansamblis „Juodoji rožė“, kurį sudaro dešimt žavių moterų senjorių, pasipuošusių ištaikingais senųjų dvarų ponių drabužiais, ir muzikantų trio. Smuikas virtuoziškai verkė ansamblio vadovės Irenos Belickienės rankose, gitara grojo profesorius dr. Artūras Jukna. „Juodosios rožės“ repertuare apie 200 romansų, ansamblis yra išleidęs tris kompaktines plokšteles. O ansamblio konferensje – žinomas renginių vedėjas Juozas Šalkauskas, ansamblio koncerto metu skaitęs eiles.

Muzikinę programą užbaigė žavingos „Vėtrungės“ moterys, kurių dainos pramiklino ir žiūrovų kojas. Sukosi poros, šėliojo šokėjų rateliai.

Šventę rengė daugybė bendruomenės narių, todėl jiems taip pat buvo padėkota. Už paramą –  ūkininkui  Tadeušui Koršuliui ir bitininkui Zenonui Matačiūnui, už pagalbą ruošiantis šventei – Kazitiškio seniūnijos komandai, už viktorinos klausimų sudarymą – bibliotekininkei Daliai Koršul, už žuvienę – Natalijai Baušienei ir Valdui Makaveckui, už gausų vaišių stalą – šeimininkėms, už šventiškos nuotaikos sukūrimą ir dekoracijas – Valdui Kajėnui, už šventės akimirkų įamžinimą – fotografui Algimantui Brazaičiui, už visokeriopą pagalbą – vietos darbštiesiems pagalbininkams: Audros ir Antano Panavų šeimai, ir visiems kitiems talkininkams.

Šventė, kaip ir dera, baigėsi vaišėmis prie bendro stalo. Kvietė kvapnios žuvienės katilas, skanėstais viliojo suneštinis vaišių stalas, o nuo jo pakilus – iki tamsos „triukšmavo“ diskoteka jaunimui.

Autoriaus nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here