Skip to content

Kur gimėm ir augom – ta žemė šventa

Sigita TELYČĖNAITĖ

Laikas smėlio smiltimis užpusto mūsų pėdas. Šimtamečiai medžiai lenkiasi audroms, išsinešdami su savimi į nebūtį praeities liudijimus. Visa žmogaus būtyje pažeidžiama, negailestingai sutrupinama metų bėgsmo. Kas lieka kantriausiais liudininkais tautos, Valstybės, Žemės istorijoje?.. Gal akmenys ir akmeninės plokštės su iškaltais žodžiais, kaip ant Sinajaus kalno Mozės gautas dekalogas žmonijai. Rugpjūčio 25–26 d. linkmeniškiai šventė vietovės vardo paminėjimo istorijoje 650-ąsias metines. 

Pasak istorinių šaltinių, Linkmenys pirmą kartą paminėti 1373 m. Vartbergės kronikoje, kur rašoma apie tuomet buvusią Linkmenų pilį, manoma, kad ji stovėjo ant Ginučių piliakalnio. Kaimas minimas kaip Lenghemene. Apie 1500 m. pastatyta Linkmenų bažnyčia. 1534 m. leista steigti miestelį, rengti turgus ir prekymečius. 1554 m. būta Žygimanto Augusto dvaro, kuriam priklausė 3 vaitystės ir miestelis. Po 1795 m. dvaras tapo Rusijos imperijos valstybės nuosavybe. XVIII a. pabaigoje veikė parapinė mokykla. 1922–1939 m. miestelis buvo perskirtas demarkacine linija, didesnę jo dalį buvo okupavusi Lenkija. 

Linkmenys išgyveno visas laiko siųstas negandas – keitėsi kartos ir santvarkos, bet linkmeniškių noras gyventi ir kurti gimtinėje neblėso. Jubiliejaus proga susirinkę kraštiečiai paliudijo išsaugotą meilę ir ištikimybę protėvių žemei.

Iškilminga šventė prasidėjo Linkmenų krašto kronikos peržiūra, vykusia seniūnijos salėje. O šeštadienis – užpildytas jubiliejiniais renginiais.

Šv. Mišių aukoje, Linkmenų Šv. Trejybės bažnyčioje, už gyvus ir iškeliavusius į Amžinybę parapijiečius meldėsi kraštietis kunigas, Vilniaus Šv. Juozapo seminarijos rektoriaus padėjėjas Mindaugas Ragaišis ir Ignalinos parapijos dekanas kunigas Vidas Smagurauskas. 

Po šv.Mišių Linkmenų seniūnas Jonas Alekna dėkojo bažnyčios chorui ir vargonininkei Jolantai Jurgelevičiūtei už pasišventimą dvasinėms intencijoms, toliau kviesdamas kraštiečius į ypatingas jubiliejaus akimirkas .

Iškilmių dalyviai skubėjo prie paminklinio akmens, sveriančio net 16 tonų ir tarsi laukiančio kažkokio asmeninio įprasminimo, kurio istorinio išlikimo ženklus ir akcentus jau sudėliojo menininkai Albertas Danilevičius bei Raimondas Žievys.

Dekanas Vidas Smagurauskas iškilmingai šventino paminklinį akmenį, laimindamas susirinkusius, akcentavo, kad niekas nepamirštume esmės, jog mūsų visų gyvenimai – Aukščiausiojo valioje. Iššautos trys šventinės salvės iš patrankos – už Linkmenų vardą, jų žmones, laisvę. 

Linkmenų istoriją priminė renginio vedėjai Loreta Aleknienė ir Eimantas Pakalka. O seniūnas Jonas Alekna dėkojo jau menininkams už atliktus darbus ir priminė kraštiečiams pačią kelionę į Linkmenų vardo paminėjimo 650-ąsias metines.

„Čia gyveno mano seneliai, proseneneliai. Myliu šitą kraštą. Ypatingo paminklo idėja užgimusi buvo jau senokai, bet laukiau tokios progos – solidaus jubiliejaus. Skvere stovi medinis paminklas kunigaikščiui Lengveniui. Skulptorius Albertas Danilevičius pasiūlė rinktis akmenį, nes jis ilgaamžis, išlieka ilgiau nei medis. Tinkamo ieškojome ilgai –. savo žemėje, kol tarp Linkmenų ir Ginučių piliakalnio tokį surado Laimutis Raukštus…“, – pasakojo seniūnas. 

Toliau J.Alekna dėkojo visiems kraštiečiams, dirbantiems, kuriantiems, kovojusiems už Lietuvos laisvę, tylos minute pagerbtas Lietuvos laisvės lygos įkūrėjo, disidento Antano Terlecko atminimas. 

Loreta ir Jonas Aleknos dovanojo kraštiečiams dainą apie gimtinę, kurios žodžius sukūrė linkmeniškė mokytoja Danutė Burokienė, o melodiją – patys atlikėjai.

Gražaus jubiliejaus proga linkmeniškius sveikino LR Seimo narys Gintautas Kindurys, miesteliui dovanojęs Lietuvos istorinę vėliavą. Nuoširdžiausius sveikinimo žodžius bei padėkas išsakė Ignalinos rajono savivaldybės vicemeras Vaidotas Židanavičius, įteiktos dovanos dirbusiems menininkams – Albertui Danilevičiui ir perduota dovana Raimondui Žieviui. 

Perskaitytas kraštiečių klubo prezidentės Renės Jakubėnaitės sveikinimas, kurį seniūnui J. Aleknai įteikė Vytautas Kindurys (MI šis sveikinimas buvo išspausdintas rugpjūčio 25 d. numeryje).. 

Šioje šventės dalyje visiems skaidriausias muzikines akimirkas dovanojo jaunieji smuikininkai Monika Sapiegaitė, Medeina Kutraitė, Kostas Kutra ir mokytojas Raimundas Jasiulionis. 

Renginio dalyvius sveikino, mėtė konfeti ir žvilgsnius į dangų šaukė pilotų ANBO grupė – 7 lėktuvai ir 4 skraidyklės, kurias šventei subūrė kraštietis Raimondas Žievys. 

Seniūnas nuoširdžiai dėkojo visam dideliam šventės rėmėjų būriui, visai Linkmenų bendruomenei ir jos aktyviai pirmininkei Jolantai Mačiulienei.

Istorinė Linkmenų vardo paminėjimo 650-mečio šventė toliau tęsėsi seniūnijos kiemelyje. Vakaro pogramoje pasirodė Kauno šokio teatras „Aura“ su spektakliu „Norėčiau būti paparčio žiedu“, koncertavo kraštietės Mėlika Rakauskaitė ir Liveta Kavaliauskaitė, programos pabaigoje dainavo grupė „Kitava“, liepsnomis spjaudėsi ugnies šou.

Iškilmingai dalintas šventinis tortas, dėkota visiems jubiliejaus dalyviams, svečiams, visiems minėjusiems garbingą Linkmenų vardo paminėjimo istorijoje 650-ąją sukaktį.

Nuotraukos autorės ir L. Kovalevskienės.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje