Skip to content

Pakavimo medžiagų poveikis gamtai ir būsimi iššūkiai

MI informacija

Ne paslaptis, kad įvairių pakuočių atliekų tema – viena opiausių. Nuo globalinio atšilimo iki didelės plastiko taršos – yra daugybė problemų, kurias svarbu spręsti siekiant saugoti gamtą, pasirūpinti aplinka ir žmonijos sveikata. Imantis realių, gamtą padedančių saugoti veiksmų daugelis keičia įpročius ir renkasi tvarias pakavimo medžiagas. Tačiau pereinant prie aplinkai draugiškų pakuočių naudojimo susiduriama su nemažai iššūkių. Kyla klausimų dėl tvarių pakuočių patikimumo, saugumo, kainų. Tad verta šiuos iššūkius apžvelgti išsamiau ir apie pakavimo medžiagų poveikį gamtai kalbėti daugiau tam, kad tiek aplinkai, tiek žmonėms naudingi pokyčiai įvyktų greičiau. 

Pakuočių atliekos – kas tai?

Ar išties gerai suprantame, kas yra pakuočių atliekos? Pakuotė yra bet kokia medžiaga, naudojama apsaugoti, išsiųsti ar parduoti gaminį. Tad pakuočių atliekos yra bet kokia perteklinė medžiaga, kuri išmetama ir gali patekti į sąvartynus, užteršti mūsų žemę, vandenį ir orą. Reikia atkreipti dėmesį į tai, kad pakuotė gali būti pagaminta iš įvairiausių medžiagų, tačiau labiausiai paplitusios pakuotės yra gaminamos iš: plastiko, popieriaus, stiklo, aliuminio, medienos. Šios medžiagos dažniausiai naudojamos įvairių maisto produktų, buitinių prekių, drabužių ir kitų daiktų pakavimui.Reikia tik apsidairyti savo namuose ar darbo vietoje ir nebus sunku pastebėti kasdien sutinkamas pakuočių atliekas. Štai keletas geriausiai pakuočių atliekas apibūdinančių pavyzdžių: 

Plastikiniai maisto maišeliai.

Sauso maisto pakuotės – dribsnių, kruopų ir kt.

Įvairios pakuotės siuntoms – burbulinė plėvelė, pakavimo juostos, lipnios juostos ir kt. 

Buitinių prekių pakuotės – skalbimo miltelių, indų ploviklio ir kt.

Pavojingų pakuočių gausu: kaip jos kenkia gamtai?

Įvairiausių pakuočių atliekų išties gausu. Verta pastebėti, kad nors daugelis supranta, pakuočių keliamą pavojų gamtai, tačiau žala, kurią pakuotės daro aplinkai vis dar yra didžiulė:

Šiukšlės. Reikia atkreipti dėmesį į tai, kad nemažas kiekis pakuočių susikaupia kaip šiukšlės. Šiukšlėmis tapusios pakuotės gali pritraukti kenkėjus, sukuriančius bakterijų dauginimuisi palankią dirvą. Kai kurios dirvoje besidauginančios bakterijos kelia pavojų tiek žmonių, tiek naminių gyvūnų, tiek laukinės gamtos sveikatai. Taip pat dėl pakuočių, tapusių šiukšlėmis, neretai padidėja dumblių žydėjimas vandenyje, kas įtakoja vandens kokybę ir turi neigiamos įtakos vandens gyvūnijai bei laukinei gamtai. 

Oro tarša. Ne paslaptis, jog pakuotės prisideda ir prie oro taršos. Reikia žinoti, jog įvairios pakuotės „nugulusios“ sąvartynuose, irimo proceso metu, gali išskirti anglies dioksidą ir metano dujas, kurios prisideda prie globalinio klimato atšilimo. Taip pat sukaupus panaudotų pakuočių perteklių padažnėja atliekų deginimas, kas yra itin žalinga, nes deginant atliekas kenksmingos dujos patenka į orą, kuriuo kvėpuojame.

Pražūtinga paukščiams. Liūdna statistika rodo, jog plastikinės pakuotės kasmet nužudo daugiau nei milijoną jūrinių paukščių. Dažniausiai paukščiai plastikines pakuotes praryja, kas jiems yra pražūtinga. Taip pat paukščiai žūva įsipainioję ar įstrigę išmestose skardinėse ar kitose plastiko atliekose. 

Mirtina jūros gyvūnams. Pabrėžiama, jog plastiko nurijimas gali būti pražūtingas ne tik paukščiams, bet ir įvairiems jūros gyvūnams. Kasmet dėl taršos pakuočių atliekomis miršta net apie 100 000 jūros gyvūnų. Pavyzdžiui, plastikiniai maišeliai yra itin pavojingi jūriniams vėžliams, nes toks maišelis gali pasirodyti kaip medūza ir patekti į nieko neįtariančio vėžlio skrandį. 

Vandens tarša. Vandenynuose, jūrose, upėse, ežeruose plaukiojančios pakuočių atliekos – didelė ir opi problema. Daugiausiai įvairiuose vandens telkiniuose plaukioja vienkartiniai plastikiniai gaminiai, tokie kaip buteliai, maisto pakuotės, maišeliai. Visos šios plastiko atliekos teršia vandenį ir yra kenksmingos tiek laukinės gamtos, tiek žmonių sveikatai. 

Išeitis – tvarios pakuotės

Neatsakingai naudojamų pakuočių daroma žala gamtai, aplinkai bei žmonijai – neabejotina. Tad siekiant sumažinti neigiamą poveikį svarbu imtis atitinkamų veiksmų, vienas iš jų – tvarių pakuočių naudojimas. Tačiau reikia suprasti, kad tvari pakuotė negali būti tik apibrėžimas. Gamtai draugiška pakuote privalo būti kokybiška ir atitikti tam tikrus reikalavimus:

Tvarios pakuotės turi būti saugios vartoti visą gyvavimo ciklą. Tai reiškia, jog irdamos negali skleisti žmogui ir aplinkai kenksmingų medžiagų. 

Tvarių pakuočių gamybai turi būti naudojamos netaršios technologijos, atsinaujinanti energija bei medžiagos. 

Tvarios pakuotės turi mažinti nesaikingą vartojimą. Tai reiškia, jog kokybiška, gamtai draugiška pakuotė negali išsiskirti ženkliai didesne kaina ir turi būti prieinama daugeliui vartotojų. 

Svarbu, kad tvarios pakuotės būtų gaminamos iš perdirbtų medžiagų arba jas būtų galima perdirbti. 

Kokie iššūkiai kyla pereinant prie tvarios pakuotės? 

Suprantant tvarių pakuočių privalumus dažnas verslas ima keisti įpročius ir vartotojams siūlo rinktis gamtai draugiškas pakuotes. Tačiau pastebima, kad pasirinkus tvarius pakavimo būdus neišvengiamai susiduriama su tam tikrais iššūkiais:

Kaina. Vienas iš pagrindinių tvarios pakuotės iššūkių yra tai, kad tokia pakuotė gan dažnai gali būti brangesnė nei tradicinės pakavimo medžiagos. Taip yra dėl naudojamų medžiagų ir jų tiekimo, taip pat dėl ​​mažiau nusistovėjusių tiekimo grandinių, gamybos procesų. 

Vartotojų paklausa. Nors atlikti tyrimai rodo, kad didelė dalis vartotojų yra pasirengę mokėti daugiau už tvarias pakuotes, skirtas pakartotiniam naudojimui arba perdirbimui, tačiau vis dar yra nemažai vartotojų, kurie nėra susipažinę su tvarių pakuočių privalumais ir nenori  už jas mokėti brangiau.

Suderinamumas su produktu. Tvarios pakavimo medžiagos ne visada gali būti tinkamos tam tikriems produktams, ypač tiems, kuriems reikalinga speciali apsauga arba tiems, kuriems taikomi specifiniai laikymo reikalavimai. 

Reglamentai ir standartai. Tvarioms pakuotėms dažnai taikomi įvairūs reglamentai ir standartai, kurie gali būti sudėtingi, keliantys daug klausimų ir kliūčių, norint tvarią pakuotę pristatyti rinkai. 

Kaip įveikti iššūkius ir pakuoti tvariau?

Išvardinti iššūkiai neramina daugelį verslų, nes rinktis tvarias pakavimo medžiagas darosi baisu – baiminamasi nuostolių, nesėkmių, klientų sumažėjimo. Verta pastebėti, kad norint įveikti šias baimes ir laukiančius iššūkius svarbu tvarią pakuotę vertinti kaip ilgalaikę investiciją ir visapusiškai žiūrėti į visą pakuotės gyvavimo ciklą, nepamirštant pabrėžti tvarios pakuotės naudos gamtai, aplinkai ir žmonijai. 

Turint aiškią misiją ir siekiant, kad tvari pakuotė tenkintų klientų poreikius bei saugotų gamtą, išlieka didelė tikimybė, jog tvarios pakuotės atsipirks, atneš daug naudos ir taps vienu geriausių sprendimų, teigiamai prisidedančių ne tik prie verslo, bet ir prie žmonijos ateities.

Pexels.com nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje