Skip to content

Ruduo atėjo, o vasara dar neišėjo          

Pranas ZUBRICKAS

Jau ne vieneri metai buvome įpratę, kad vasariška šiluma užsibūna iki rugsėjo vidurio. O šių metų vasara nusiteikusi dar ilgiau pasisvečiuoti. Apskritai šiuos metus dauguma ilgai prisimins. Gamta itin manipuliavo orais – nuo ilgų žudančių šalnų gegužę, vėliau sekusios ilgalaikės sausros iki daugybės siautėjusių per visą šalį škvalų (manėm, kad škvalas aplenks Ignaliną, bet galingai smogė ir mums). Buvome nuteikti, kad šiemet žemės gėrybių augintojams bus vos ne katastrofiniai metai. Bet nieko panašaus neatsitiko. Labiausiai buvo nuogąstaujama, kad bus labai mažas grūdinių kultūrų derlius, o prikulta visiškai padoriai. 

Perbėkim per kultūras. Mūsų antra „duona“ bulvės derėjo visai neprastai. Mano Ažušilės sodyboje per 27-erius metus pirmąkart neaptikau nei vieno kolorado vabalo, šiemet surizikavau nepurkšti bulvių nuo maro ir tai pasiteisino. Būdavo atskirais metais jau po Joninių ankstyvųjų bulvių veislių bulvienojus fitoftora nujuodindavo. Atvirame grunte puikiai derėjo ir pomidorai, agurkai, cukinijos, moliūgai. Neauginau arbūzų ir melionų, ko gero, ir jiems buvo palankūs metai. Šiemet daug kur prastai derėjo obelys ir kriaušės, bet Ažušilėje tokių nesukirmijusių, didelių ir sveikų obuolių, kaip šiemet, negaliu prisiminti. Kiek prasčiau antaninė derėjo. Labai stambias kriaušes subrandino  vasarinė ,,Sviestinė“ veislė ir rudeninė ,,Konferencinė“. Tiesa, „Sviestinė“, kaip ir visais metais, kenčia nuo puvinio. Šiemet, ko gero, idealios sąlygos buvo augti arbūzams ir melionams. Gal kas Ignalinoje per rudeninę mugę atveš bent parodyti, kad ir mūsų regione galima minėtas kultūras auginti. 

Iš vaiskrūmių gerai derėjo juodieji serbentai, valgomieji sausmedžiai, šilauogės. Bet buvo tokių kultūrų, kurioms šis sezonas buvo nepalankus, daugiausia dėl ilgai trukusių šalnų. Labiausiai nukentėjo braškynai, aktinidijos, graikiniai riešutmedžiai. Nėra ko norėti, kad visoms kultūroms būtų buvę palankios sąlygos, kai dar beveik iki vasaros vidurio buvo prognozuojama bemaž visų kultūrų totaliai mažas derlius. Na, o galutinius ūkininkavimo rezultatus pamatysime rudens gėrybių mugėje, kuri įvyks Ignalinoje spalio 7 d.

Kol tęsiasi vasariški orai, yra puikios sąlygos darbuotis savo valdose. Sparčiai įsibėgėja bulviakasis, kuris džiugina geru derliumi. Bet nedžiugina tų, kurie galvoja, kad pardavimo kainos bus pernykštės (40–50 ct/kg). Šį sezoną to nebus. Manau, kad ir po 25 ct/kg nelengva bus realizuoti.

Gamtoje, nors ir šilti orai, bet visur jaučiama rudeninė nuotaika. Miškuose, parkuose zuja triukšmadariai kėkštai, riešutinės ieško lazdynų riešutų, ąžuolo gilių. Dar girdėti plėšriųjų sparnuočių jauniklių balsai, kuriuos tėvai mokina savarankiškai medžioti grobį. Jau pradėjo migruoti gervės. O miškuose netrūksta grybautojų. Tiesa, kai kur grybauti nereikia eiti nė miškan, tiesiog namų valdose kazlėkų, lepšių, rudmėsių, net baravykų šiemet pridygo kaip reta. O prisimename, kaip grybų ekspertai dar vasaros viduryje prognozavo visišką grybų sezono fiasko. Matome, koks nedėkingas ekspertų darbas, gamta pasielgia taip, kaip jai atrodo, o ne kaip ekspertams. Raistuose šiemet gerai turėjo derėti spanguolės. 

Taigi tvarkomės savo aplinkoje, nepamiršdami ir rudenėjančia gamta pasigrožėti, palydime išskrendančias gerves ir laukiame rudens gėrybių mugės Ji ir parodys gėrybių puoselėtojų darbo vaisius. 

Tv3.lt nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje