Skip to content

„Kuriamas“ naujas pavadinimas P. Cvirkos gatvei

Lina RAGINYTĖ

Žmogus nuolat ieško. Ieškotojų gretos pagausėja ir užmojai išsiplečia, kai žmogus nesijaučia laimingas, negeba savęs realizuoti. Protingi žmonės paskaičiavo, kad 90–95 proc. blogai besijaučiančios žmonijos, priežasties ieško išorėje, bando ją keisti, pertvarkyti ir pan. Pastebėkite, kiek pertvarkų per paskutinį dešimtmetį: nespėjame persitvarkyti pagal vieną, jau reikia ruoštis kitai. Ryte nubundi ir jau žinai, kad iškišęs nosį pro duris, gausi naują pokyčių gūsį. Žinoma, kartais reikia permainų, bet jos turėtų būti subrandintos, išjaustos ir dešimt kartų pamatuotos. Štai tautos protai sugalvojo dar vieną „siūlymą“, kuris nusėdo ir ant ignaliniečių pečių.

Keičia gatvės pavadinimą

Atsižvelgdama į 2023 m. birželio 29 d. Viešųjų objektų atitikties totalitarinių, autoritarinių režimų ir jų ideologijų propagavimo juose draudimo vertinimo tarpinstitucinės komisijos išvadą Nr. 7 ir Lietuvos gyventojų rezistencijos ir genocido tyrimo centro 2023 m. liepos 26 d. sprendimą Nr. P-2, kuriuo P. Cvirkos gatvės pavadinimas turi būti pašalintas, Ignalinos rajono savivaldybė kviečia gyventojus siūlyti, kurio Lietuvai ir Ignalinos kraštui svarbaus šviesaus atminimo žmogaus vardu pavadinti gatvę. 

 – Na, ką, Petrai, imk paltą ir eik namo!..
– Na, ką, Petrai, imk paltą ir eik namo!..

Keletas nuomonių

Kas įkišo nosį į rajono savivaldybės feisbuko paskyros platybes, rado kvietimą dalyvauti apklausoje, kai kurie išsakė ir savo nuomonę. Pateikiame keletą įdomesnių: 

* „Algimanto Šalnos, Česlovo Kudabos – jei asmenybės. Žiemos, Kraštiečių, Trumpoji – jei be vardų“.(P. Cvirkos gatvės gale, žvelgiant nuo mokyklos pusės, kairėje pusėje, priešpaskutinis namas – buvę A. Šalnos tėvų namai – autor. past.

 * „Draugo Stalino gatvė. Ans atėmė Ignaliną iš lenkų ir atidavė Lietuvai. Labai nusipelnęs žmogus buvo, o kai kur vis dar yra. Reiktų mišias užpirkti, kad jojo Dūšia ne taip smarkiai spirgėtų pragare už kitus griekus.“

* „Nešalinčiau: jo puikūs kūriniai, nuostabus žodžio meistras buvo. O kad patikėjo tų metų pažadais (o gal buvo priverstas važiuoti Maskvon?), tai dieduką Landsbergį irgi ketvirčiuokit – juk šitas DĖSTĖ KOMUNIZMO „TIESAS“ studentams! Manau, čia – kur kas didesnė kaltė… Ir dar daugybę tebegyvenančių žmonių ir jų darbų reikia sunaikint – komunistais buvo, knygas rašė, muziką, paveikslus ir skulptūras kūrė? Yra tokių, kurie NAUDOJOSI PARTINE PADĖTIM (mano pusbrolis – partijos sekretorius – mašinas keitė, kaip kojines, o kiti metų metus paskyros negaudavo), SKUNDĖ KITUS (bendradarbė Bronė D. mane skundė, nes atsisakiau jos siūlymo partijon stot. O kiek tokių skundikų rimčiau žmonių gyvenimus sugadino?..) Nesąžininga žmogaus SUKLYDIMĄ laikyti PIKTYBINE VEIKLA.“

* „Būtų labai malonu, kad gatvės nepavadintumėt kokio nors žmogaus vardu. Ignalinoje tokia graži gamta, miestas pretenduoja tapti kurortiniu, tad gal ir pavadinimą vertėtų sieti su miestelio vizija, o ne politika, kad po to vėl netektų keisti. Pvz.: Lelijų (yra miestelio herbe) ar kažkas panašaus. Gatvelė tyli, rami, manau, ta linkme ir vertėtų galvoti.“

* „Įdomu, kas apmokės dokumentų pakeitimą? Gatvės gyventojams netrukdo pavadinimas.“

Štai pačioje apklausoje savivaldybės siūlomos kelios pavardės tikrai nusipelniusių žmonių: Kipro Petrausko, Nado Rastenio, Jono Rustemo, Antano Terlecko, Augustino Voldemaro ir kt., bet tai jau puikiai žinomos, visur aprašytos, paminkluose įamžintos ir nuolat besikartojančios asmenybės. Gal galima atsimerkti plačiau ir įdėmiau pasižvalgyti Ignalinos istorijoje. 

Išsakau savo nuomonę ir aš. Siūlau VALDO OZARINSKO gatvės pavadinimą. Kas jis toks? Tiesa, keletą kartų buvo pasiūlyta buvusiai muziejaus vadovei p. Renatai Veličkienei parengti informaciją muziejui, duoti kontaktai jo dukters, bet taip ir paliko… 

Ozarinskas Valdas 1961-07-08 (Ignalina) – 2014-12-17 (Vilnius) – lietuvių architektas. 1986 m. baigė Vilniaus dailės akademiją. Dirbo Aukštaitijos nacionaliniame parke. 1997–2012 m. šiuolaikinio meno centro Vilniuje direktoriaus pavaduotojas, nuo 2012 – architektas. Valdas Ozarinskas – architektas, menininkas, vienas ryškiausių tarpdisciplininio meno ir konceptualiosios architektūros atstovų Lietuvoje. Per daugiau nei du kūrybos dešimtmečius Ozarinskas yra kūręs parodų ekspozicijas, interjerus, individualių gyvenamųjų namų ir visuomeninių pastatų architektūrą, scenografiją renginiams, mados kolekcijas, instaliacijas ir videofilmus, redagavęs leidinius, kuravęs architektų grupės „Privati ideologija“ parodas ir organizavęs muzikos bei meno renginius. Su tarpdisciplininėmis instaliacijomis (projektas Juoda pagalvė su A. Buču) dalyvavo parodose Lietuvoje ir užsienyje. Pelnė įvairių apdovanojimų. Sukūrė Vilniaus kavinių Neperšaunama liemenė (1997), NATO’s (1998) interjerus, parodų ekspozicijų, tarp jų – Lietuvos paviljono EXPO-2000 Hannoveryje, EXPO-2005 Japonijoje. Vilniuje ir Baltimorėje su skulptoriais K. Bogdanu, S. Paukščiu pastatė F. Zappos paminklą. Ignalinoje – jo projektuotas kryžius tremtiniams.

Gyventojų apklausa

Apklausoje kviečiama dalyvauti iki rugsėjo 25 d. Apklausa vykdoma internetinėje erdvėje adresu: https://www.manoapklausa.lt/apklausa/1533398117/1/ Nors savivaldybė neskelbia, ką daryti nemėgstantiems naršyti ar išvis nesinaudojantiems internetu, manau, kad valdžios atstovai tikrai išklausytų ir norinčius „gyvai“ išsakyti savo nuomonę.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje