Skip to content

Kavos ruošimo menas namuose: kavos pupelių pasirinkimas ir malimas

MI informacija

Puikios kavos ruošimas prasideda dar net ne nuo kavos virimo. Neturėdami tinkamų pupelių ar gerai sumaltos kavos, pasigaminsite, geriausiu atveju, tik vidutinišką kavos puodelį, kad ir koks fantastiškas būtų jūsų kavos aparatas. Toliau rasite keletą patarimų, padėsiančių pasirinkti ir sumalti kavos pupeles kaip profesionalui.

Tinkamų kavos pupelių pasirinkimas

Pirmiausia paminėkime vieną svarbų dalyką – mėgstamas kavos skonis visada bus labai subjektyvus. Taigi nėra blogo ar teisingo būdo gerti kavą, jei tik ji jums patinka! Raginame jus eksperimentuoti su kavos pupelėmis ir nebijoti išbandyti ką nors naujo. Tačiau žinoti, kaip pasirinkti tinkamas kavos pupeles, yra menas, ir kuo daugiau žinosite, tuo geresnė bus jūsų kavos ruošimo patirtis.

Šviežios kavos pupelės

Ne mažiau svarbus dalykas yra šviežumas. Idealiu atveju kavos pupeles turėtumėte paruošti per kelias savaites nuo jų skrudinimo. Taigi pasirinkite pardavėją, kuriuo galite pasikliauti, kad jis visada užtikrins aukščiausios kokybės šviežumą. Visos kavos pupelės, sumaltos tada, kai esate pasiruošę ruošti puodelį, visada bus geresnio ir šviežesnio skonio nei iš anksto sumalti mišiniai. Taigi, jei norite geriausio skonio, verta investuoti į automatinį kavos aparatą arba kavamalę.

Kaip atrasti tinkamas kavos pupeles

Pirmiausia nuspręskite, kokią kavos rūšį mėgstate. Iš dviejų labiausiai paplitusių kavos pupelių rūšių arabikos kavos puodelis yra subtilesnis ir pasižymi platesniu skonio spektru. Robusta yra stipresnio, daugiau kofeino turinčio skonio, kurį kai kurie žmonės tiesiog dievina. Rinkoje yra ir kitų, retesnių kavos pupelių rūšių, jei ieškote ko nors naujo.

Nepamirškite, kad pupelių kilmė taip pat gali turėti įtakos jų skoniui – net jei jos yra tos pačios rūšies! Kaip ir geriausiems vynams, taip ir puikiai kavai didelę įtaką daro dirvožemis ir klimatas, kuriame ji auginama, todėl Arabica pupelės iš Etiopijos nebus identiškos Arabica pupelėms iš Kolumbijos ar Afrikos.

Štai kodėl kavos įvairovė tokia didelė. Yra ne tik „vienos kilmės” kavos (kurios visos yra iš tos pačios geografinės vietovės), bet ir mišiniai, kuriuose galima rasti įvairių skonių ir vietovių. Ant pakuotės dažnai rasite užuominų, kokio skonio kavos galima tikėtis, tad paskaitykite!

Skrudinimo lygio pasirinkimas

Siūlomi trys kavos skrudinimo lygiai: lengvas, vidutinis ir tamsus. Lengvas, kaip ir galima tikėtis, išlaiko daugiau vietinių pupelių skonio savybių, o tamsesnio skrudinimo kava yra ryškesnė ir dramatiškesnė. Jei esate naujokas kavos pasaulyje, pradėkite nuo vidutinio skrudinimo, kad pamatytumėte, kaip jums patinka bendras kavos skonis, o tada galite varijuoti. 

Jei ieškote kažko tikrai kitokio, taip pat galite išbandyti „žaliąsias” kavas. Žaliosios kavos pupelės visai neskrudinamos! Nors jos gali suteikti labai intriguojantį skonį, jų skonis nėra panašus į „tikros” kavos. 

Tinkamas kavos pupelių laikymas

Nepamirškite ir savo mėgstamas kavos pupeles laikyti teisingai. Investuokite į nepermatomą hermetišką indą, nes dėl šviesos ir deguonies poveikio natūralūs aliejai pupelėse gali pradėti gesti. Stiklas, keramika arba kulinarinės kokybės nerūdijantis plienas yra puikūs pasirinkimai, kurie neleidžia pupelėms skleisti aromato ar skonio. 

Dėl tos pačios priežasties pupelių indą laikykite atokiau nuo šviesos ir karščio. Puikus pasirinkimas – vėsi, tamsi spintelė! Niekada nešaldykite ir nelaikykite šaldytuve nesmulkintų kavos pupelių. Taip rizikuojate, kad jos prisigers drėgmės ir net aromatų iš kitų maisto produktų. Jei norite geriausio ir šviežiausio skonio, pirkite nedidelius kiekius, kuriuos galėsite greitai sunaudoti.

Kavos pupelių malimas

Jei mėgstate kavą, investicija į kokybišką kavos aparatą su įmontuotu malūnėliu gali padėti užtikrinti, kad kiekvieną kartą kavos gėrimas būtų vientisas. Tačiau nuo to, kaip paruošite pupeles, labai priklauso jų skonis. Štai ką turėtumėte žinoti.

Malimo dydis: Tinkamas malimo dydis priklauso nuo to, kaip ruošiate kavą. Stambaus malimo kavos malūnėliai tinka prancūziškiems kavos virimo aparatams ir cold brew kavos virimui, vidutinio malimo kavos malūnėliai idealiai tinka filtriniams kavos aparatams ir AeroPress, o smulkaus malimo kavos malūnėliai tinka espresso kavos virimo aparatams. Galima atsižvelgti ir į asmeninį skonį.

Santykis: Dauguma kavos mėgėjų mėgsta 1:15, o gal net 1:18 kavos ruošimo santykį. Tai reiškia, kad 1 daliai kavos tenka 15 (iki 18) dalių vandens (pagal svorį).

Paruošę reikiamą kiekį pupelių malimui, įjunkite malūnėlį ir leiskite jam veikti. Norite tolygaus ir vienodo malimo. Tačiau nepermalkite kavos! Kadangi trintis ir karštis yra malimo proceso dalis, per ilgai veikiantis malūnėlis pablogins kavos skonį ir gali padaryti kavą karčią. Geriausia, jei šviežiai sumaltas kavos pupeles iš karto išvirsite, kad galėtumėte mėgautis geriausiomis jų savybėmis. Kavos likučius galite trumpai laikyti sandariame inde, tačiau jie gali prarasti savo stiprumą.

Štai ir viskas! Pasirinkus tobulas pupeles ir idealiai sumalus kavą, belieka tik paruošti tobulą kavos puodelį. Mėgaukitės.

Pexels.com nuotrauka

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje