Skip to content

Streikuojantys pensininkai

Arminė NORKĖ (Mažulonys)

Kažko Ignalinoje mokytojai nestreikuoja. O gal streikuoja, tik mes Mažulonyse apie tai negirdėjome, nes vaikų pas mus nėra, beveik galiu garantuoti, kad jau ir nebus, nebent kokia jauna šeima čionai atsikeltų. Ir tai, pasakyčiau, normalu, nes jaunimo nėra, o iš kur pas senimą vaikai, ar ne?

Na, gal dar streikuos. Gauna daugiau, negu vidutinis darbo užmokestis, bet nori dar daugiau. Čia irgi, kaip sakydavo viena mano pažįstama, norėti neuždrausta. Tiesa, kita proga ji šitaip sakydavo, bet vis viena.

Šiaip būtų galima paklausti: o už ką tiems mokytojams daugiau mokėti, juk jų žinios – menkesnės negu mokinių? Mokytojas, jeigu jis būtų visapusiškai išsilavinęs, turėtų visų dalykų mokyti. O dabar – sakysim, matematikos mokytojas lietuvių kalbos mokyti negali. Nejaugi nemoka?

Žinote, gal ir nemoka. Dabar, kai „diplomuotų specialistų“ pasiklausai, toks įspūdis susidaro, kad jie mokėsi visko, išskyrus gimtosios kalbos. Užsieniečiai dabar taisyklingiau lietuviškai kalba, negu „vietiniai“.

Bet mes apie pinigus. Mokytojai streikuoja dėl pinigų, o ne dėl tvarkos mokyklose apskritai. Čia kažkur mokinys mokytoją primušė, ir ką? Keturiolikmečio vaikučio tėvai iš karto į policiją kreipėsi, girdi, jų vaikelio teises tas bjaurus mokytojas pažeidė.

Mokyklos valdžia „reagavo“. Girdi, vaikelis problemiškas buvo. Štai taip, problemiškas. Susitvarkyti su tokiais mokytojai negali, bet dėl tuo nestreikuoja. Dėl to, kad vaikučių teisės aukščiau visko, o apie pareigas net kalbėti neverta. 

Vaikų teisių tarnyba yra, bet apie pareigas kalbėti – ką jūs. Ar galite įsivaizduoti vaikų pareigų ir teisių tarnybą? Taip nebūna.

Mokytojai galėtų savo balsą pakelti? Ne, mokytojai ir be to daug rūpesčių turi, perkrauti, pervargę. O ko norėti, kasmet valdžia (Švietimo, mokslo ir sporto ministerija – įsivaizduojate, švietimas su sportu suplaktas) vis ką nors naujo sugalvoja, kokį nors naują „mokslą“ prideda. 

Aišku, kai kas ir naudingo atsiranda, kaip šiemet „Gyvenimo įgūdžių“ kursas: galų gale vaikučiai dar pradinėse klasėse sužinos, kaip saugiai dulkintis. Bet viskas mokinių laiko sąskaita – kitų dalykų niekas neišmeta, negana to, jie vis sudėtingėja. 

Mano vidurinė anūkėlė Prancūzijoje studijuoja. Buvo nustebinta, kai pamatė, kad ten universitete pirmame kurse dėstomos matematikos lygis – kaip Lietuvos vidurinių dešimtoje klasėje, na, gal vienuoliktoje. 

Su kursiokais pakalbėjo – pasirodo, kitur tame užsienyje, į kurį Lietuva tokiomis nuolankiomis akimis žiūri (anais laikais sakytų – keliaklupsčiauja), matematikos kursas vidurinėje daug lengvesnis. Na, nereikia paprastam žmogui gyvenime visų tų lygčių, o jeigu reikia, tai universitete to išmoko.

Tarp kitko, galėčiau pridurti, kad, sakysim, chemijos, kurią mokykloje kaliau, man gyvenime irgi neprireikė. Na, nė karto parduotuvėje manęs neprašė pasakyti alkoholio formulę, girdi, kitaip butelio neparduosime. 

Kaip jau sakiau, Lietuvoje mokyklų programos perkrautos, jeigu lyginsime su Vakarų Europa. Kodėl mokytojai dėl to neprotestuoja, kodėl nepasako: na, nereikės vaikams gyvenime tokių dalykų?

O gal mokytojams naudinga, kad viskas kuo sudėtingiau būtų? Nesakau, kad, sakysim, matematikos mokytojas tyčia mokinius savo dalyko moko taip, kad jie, norėdami bent kiek geresnį pažymį gauti, būtų priversti korepetitorių – tą patį (arba kitą, jeigu yra toks, žinoma), matematikos mokytoją.

Bet mokytojai ne dėl kažkokių svetimų mokinių, o dėl savo algų streikuoja. Jie norėtų gauti, na, kaip gydytojai. Ar galima lyginti, sakysim, šeimos gydytojo ir kokio nors dalyko mokytojo darbą? Aš nesiimčiau. Bet mokytojai streikuoja. 

O gal viskas tik todėl, kad rinkimai artėja? Raudonosios profsąjungos (kaip teisingai pasakė vienas politikas – komuniakos; tiesa, už tai jo vos nenulinčiavo) turi parodyti, kad jos dirba, Kad joms darbo žmonių algos rūpi, ir todėl per artėjančius rinkimus reikės balsuoti už…

Atsiras, už ką. Už tuos, kurie prieš rinkimus žadės daugiau. Visų mūsų sąskaita.

Beje, paklausite, kodėl pavadinime – streikuojantys pensininkai, o rašinyje apie juos nė žodžio? O jūs galite įsivaizduoti streikuojantį pensininką? 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje