Skip to content

Mokytojas – šviesos nešėjas 

MI informacija

Šią savaitę laikraščio skaitytojai, ypač mokytojai senjorai, aktyviai teiravosi apie numatomą pedagogų streiką Lietuvoje. O kaip mūsų rajono pedagogai? – klausė skambinusieji į redakciją. Rugsėjis atnešė ne tik naujus mokslo metus, bet ir atgaivino aibę neišspręstų problemų mokytojų profesijos klausimuose. Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (LŠDPS) praėjusį pirmadienį informavo Vyriausybę bei Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją (ŠMSM), kad rugsėjo 29 d., nuo 8 val., pradės tikrąjį streiką švietimo įstaigose. LŠDPS reikalauja atlyginimus nuo rugsėjo didinti 20 proc., nuo kitų metų sausio – dar 30 proc., klasėse mažinti mokinių skaičių ir t. t. Situaciją rajono mokyklose komentavo Švietimo ir kultūros skyriaus vedėja Gražina Mackonienė.

„Rugsėjo 15-ąją, vykstant šalyje įspėjamajam streikui, mūsų rajono visos mokyklos dirbo įprastu ritmu ir streikuojančių mokytojų nebuvo. 

Nuo rugsėjo 29-osios šalyje viena švietimo darbuotojus vienijanti profesinė sąjunga pasiryžusi streikuoti, tačiau vis tik dauguma profesinių sąjungų savo tikslų siekia derybų keliu. Turimomis žiniomis, mūsų rajono mokytojai streikuoti neplanuoja ir pirmąjį šių mokslo metų mėnesį užbaigsime darbingai“, – teigė pašnekovė. 

Apie neišspręstų problemų gausą kalba ne vienas Lietuvos ar rajono pedagogas, bet tai ne vietinės, o visos švietimo sistemos bėdos. Streikuojančių reikalavimai neapima susikaupusių ir neišspręstų klausimų visumos, alga, pasak pedagogų, tik apčiuopiama protesto priežastis. Visgi, dalis Lietuvos pedagogų viliasi likti išgirsti Vyriausybės ir Švietimo ministerijos bei sulaukti pozityvių permainų. 

Artėjanti Mokytojų profesinė šventė tarsi įpareigoja platesnei nuomonei švietimo sistemos klausimais. Todėl apie pašaukimą ir streikus kalbamės su dar viena mokytoja.

Pedagoginio patyrimo nestokojanti, daug metų dirbusi mūsų rajone, buvusi Visagino gimnazijos anglų kalbos mokytoja, vėliau, direktoriaus pavaduotoja ugdymui Ukmergėje Dalė Bešėnienė, noriai dalinasi asmeniniais pastebėjimais rūpima tema ir išsako savo ilgametės patirties išvadas. „Visą laiką, vykstant streikams, mane kamuodavo vidinis konfliktas. Nebuvau streiklaužys. Į Vilnių nevažiuodavau, visada norėjau mokyti man patikėtus vaikus. Buvo gaila švaistomo laiko.

Po vasaros mokiniai sunkiai įeina į mokymosi ritmą, todėl streikams netinkamas metas, vos susistygavus, vėl viską išderinti…

Kaip ir pavasarį prieš egzaminus. Yra pavasario ir rudens moksleivių atostogos, galima streikuoti tokiu metu. 

Mokytojų alga visada buvo nepelnytai maža. Ir dabar, ir sovietmečiu dirbome visa jėga. Kiek tik galėjome, nežiūrėdami valandų, pamiršdami pasiimti uždirbtus pinigus. Mokymas niekada nebuvo atskirtas nuo auklėjimo. Patyčios užgesinamos pradinėje stadijoje. Žmoniškumu. 

Vienuolis kun. Astijus, dalindamasis mokyklos dienų prisiminimais sakė, kad jo mokykloje nebuvo „užrašytas“ Dievas, bet švietė žodis Žmoniškumas.

Meilės Lukšienės sukurta Tautinės mokyklos vizija nugulė stalčiuose. Keičiantis valdžioms, Švietimo ministerija vis naujai bandė pritaikyti „gerovės šalių“ patirtis ir metodikas. Išsilaikė tik išmintingieji žydai su gerb. Miša Jakobu. Mūsų ministrams nepakako valios kurti Lietuvišką mokyklą.

Dabartinio streiko tema – ne ta. Mokytojas yra šviesos nešėjas. Jis negali būti valdžios, tėvų ar vaikų pastumdėlis. Iš mano sutiktų 100 mokytojų, tik pora atėję į šitą pašaukimą per klaidą. Pažvelkime dabar kitaip. Japonijoje daugiabriaunė pagarba mokytojui ir įvairus finansinis rėmimas… Mūsų reikalavimai turėtų būti kompleksiniai. Pagarba – Elementari. O ji niekur neakcentuojama. Žinoma, autoriteto klausimas išliks visada. Mokytojas neturi teisės susmulkėti. Jis niekaip negali žlugdyti vaiko dvasios, jo prigimties vidinės švaros, pats temdamasis vartotojiškos visuomenės kolonoje. Ir summa summarum. Itin stinga Dievo – tėvų namuose, imliose vaikų širdyse, mokyklų bendruomenėse“, – akcentavo pedagogė.

„Šiaulių naujienų” nuotr. 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here