Skip to content

Krašto liaudies kūrėjai – aukštaitiško kodo sergėtojai

Lina RAGINYTĖ

Žmogus yra tai, ką į jį sudeda šeima, mokykla, sociumas, ką jis pats savarankiškai susirenka. Kad turėtum, ką duoti kitam, pats turi būti užpildytas. Taip sukasi ratas. Kartais norisi paklausti, o kodėl toks ryškus skirtumas tarp viename krašte gyvenančių žmonių? Nuskambės labai nepopuliariai, bet turbūt dėl visko kaltos kažkieno pastangos sujaukti protus ir širdis bei priversti žmones išsiblaškyti po svetimus kraštus. Paviešėti gal ir nėra blogai, bet žmogus, gimdamas konkrečioje vietoje konkrečiu laiku, atsineša į šį pasaulį savas užduotis, kurių pati svarbiausia – išsaugoti savo ir savo karšto tapatumą. Ir štai… Ignalinos krašto muziejus draugėn surinko drąsiausius Ignalinos krašto kūrėjus (pradedančiuosius ir pažengusius) – aukštaitiško kodo sergėtojus liaudies kūrėjų darbų parodoje „Aukso vainikas“. 

Nuo rugsėjo 6 d. ignaliniečiai ir svečiai muziejuje lankė rajono liaudies kūrėjų darbų ,,Aukso vainiko“ parodą, skirtą Aukštaitijos metams. Pasak renginio vedėjos Agnės Galatiltienės, gražiai sutapo, kad Lietuvos liaudies kultūros centro organizuojamos respublikinės parodos-konkursai vyksta jau 19-tą kartą ir dalyvių Ignalinoje šiemet surinkta taip pat 19, kurie pristatė per 400 darbų iš įvairių krašto vietų: Bėčiūnų, Dūkšto, Ignalinos, Janionių, Nalivaikų, Rimšės, Sabališkės, Šiūlėnų, Tverečiaus, Vaišniūnų, Vidiškių. 

Parodoje pristatomus kūrinius vertino Vilniaus krašto tautodailininkų-meno kūrėjų bendrijos pirmininkė Ramutė Kraujalienė, Aukštaitijos nacionalinio ir Labanoro regioninio parko direkcijos darbuotoja, etnologė Sigutė Mudinienė ir rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir kultūros skyriaus vyriausioji specialistė Rasa Juodagalvienė.

Šiuo renginiu siekiama suburti, išaiškinti ir pagerbti geriausius liaudies meistrus, o respublikinio turo nugalėtojas apdovanojamas aukso vainiku.

Šventinę popietę gražia Igno ir Linos legendos interpretacija susirinkusius pasveikino Labanoro giriose su šeima karaliaujanti žinoma etnologė Milda Dečkuvienė ir jos vyras Žymantas. 

Susirinkusius sveikinęs rajono meras Laimutis Ragaišis sakė: „Matydamas jūsų visų veidus suprantu, kad čia dar ne visi kūrėjai susibūrę. Jų tikrai yra bent dvigubai daugiau, tik kažkoks lietuviškas kuklumas ar santūrumas juos stabdo atsiskleisti. Aš labai norėčiau, kad jūs bendraudami su savo pažįstamais kūrėjais, paskatintumėte juos dalyvauti kitais metais vyksiančioje 20-ojoje „Aukso vainiko“ parodoje. Vaikščiodamas po namus per rinkiminę kompaniją pamačiau tiek žmonių, tyliai savo rankomis kuriančių stebuklus. Jie kuria savo namuose, savo širdelėse, gal tai jiems labai asmeniška ir sakralu, bet kai daliniesi – praturtėji.

Kažkaip atėjo tas laikas, kai pamatėme, kad jei to nedarysime, kryptingai nedirbsime, tai gali būti taip, kad po kelių metų liaudies menas, spaudžiamas civilizacijų, inovacijų ir svetimų kultūrų, gali tiesiog išnykti. Esu įsitikinęs ir pritariu Vietos savivaldos įstatymui, skelbiančiam, kad mes neturime kviesti vien pop grupių, kažin kokių pasaulio menininkų, o privalome puoselėti etnokultūrą. Ši diena man labai kontrastuoja su prieš keletą dienų buvusiu mano vizitu Vokietijoje. Kaip asimiliuojasi tautos ir kaip išblėsta tautos identitetas toje kultūrų ir žmonių masių sraute. Didelės šalys ir gausios tautos praranda savo prigimtinį išskirtinumą. Mes esame maža šalis ir maža tauta, todėl mums ypač reikia saugoti savo kultūrą, kaupti, saugoti, mokytis ir perduoti… Meistras – pameistriui ir mokiniui. Bijoti konkurencijos nereikia, nes kiekvienas yra savaip unikalus. Savo žinių ir įdirbio perdavimas kitai kartai yra gyvenimo prasmė. Kas iš to, kad vienas pats sukaupei ir paskui išsinešei paslaptis į amžinybę. Dar kartą kviečiu visus skleisti šią žinią plačiai ir visi susitinkame kitoje, jubiliejinėje „Aukso vainiko“ parodoje.“ 

Meras L. Ragaišis, muziejaus direktorė dr. Regina Mikštaitė-Čičiurkienė ir R. Kraujalienė įteikė padėkas ir dovanėles visiems parodos dalyviams bei pasveikino net 9 rajoninio turo laureatus. Šiais metais pagal nuostatus labiausiai reikalavimams atitiko ir į regioninį turą Antazavės dvare keliaus Vidmantos Visakavičienės (sodai ir juostos), Jadvygos Gotovskajos (tapyba), Veros Smirnovos (tapyba), Audronės Zabulienės (riešinės), Janinos Labuckienės (nerti kilimėliai), Nijolės Trinkūnienės (margučiai), Rimanto Medeišio (tapyba), Danguolės Bukėnaitės (siuvinėti drabužiai) bei Marytės Čeponienės (megztos skraistės) kūriniai. 

Muziejininkė A. Galatiltienė priminė, kad nuo parodos atidarymo pradžios lankytojai galėjo balsuoti už labiausiai patikusį parodos „Aukso vainikas“ kūrinį ir jo autorių. Sulaukta 56 lankytojų balsų ir jų simpatijos atiteko papuošalus kuriančiai ir jau ne kartą spaudoje pristatytai bei ne vieną parodą Ignalinos viešojoje bibliotekoje surengusiai Bronislavai Palevičienei. 

Parodą ignaliniečiai dar gali aplankyti iki spalio 6 d. Pasižvalgyti, pasisemti idėjų ar įkvėpimo ar tiesiog įdomiai praleisti laiką. 

Autorės, Ignalinos TV ir L. Kovalevskienės nuotr. 

1 komentaras

  1. Niekam tokie dalykai neįdomūs. Anykščiai ir t.t ne tokiom nesąmonėm pritraukia žmonės ir investicijas


Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje