Skip to content

Ir aukštaičių saulutės sušvito Žemaitijoje

Sigita TELYČĖNAITĖ

Praėjusį savaitgalį Plungės rajone, Luknėnuose, veikė meninės etno kalvystės kūrybinė stovykla, kurioje dalyvavo kraštietis Raimondas ŽIEVYS, daugeliui jau pažintas skulptorius Albertas DANILEVIČIUS, Lietuvoje garsus kalvis restauratorius Egidijus LATĖNAS, meninės kalvystės atstovai Alpis ASTRAUSKAS ir Antanas ASTRAUSKAS.

Menininkai kūrė ir gyveno Luknėnuose, dviejų šimtų metų senumo Alpio Astrausko giminės viensėdyje. „Kalimo procesas vyko tik ranka, todėl dar kažkiek jaučiu fizinį nuovargį“, – sakė Raimondas Žievys, dalindamasis savaitgalio įspūdžiais.

„Išgyventas labai geras ir stiprus jausmas, nes Žemaitijoje prisilietėme prie senųjų kapinaičių atstatymo proceso. Darbas nelengvas, bet rezultatas svarus. Visi kūrėme saulutes, kurios vėliau sušvito koplytstulpių viršūnėse. Kūrybinio proceso pabaigoje įvyko gražus renginys – meistrus sveikino vietos seniūnas, visiems įtekti padėkos raštai, vyko koncertas.

Kūrybinėje stovykloje neišdildomą įspūdį paliko bendravimas su mano kalvystės Mokytoju Egidijumi Latėnu. Vis stengiuosi perimti ir suprasti kiekvieną jo rankos virptelėjimą, nepraleisti nei vienos kūrybinio darbo detalės. O pabuvimas žemaitiškoje aplinkoje, nuotaikingas meistrų tarpusavio bendravimas senoje sodyboje, graži jų šnekta įsirėžė įsimintinais patyrimais į širdį. 

Kalvystė mano gyvenime lieka unikaliu procesu, bet vis dažniau mąstau apie ateitį ir mokinius, kuriems galėčiau perduoti kūrybinio proceso subtilybes. Deja, vykstančiose edukacijose nerandu, dar neregiu tokių akių – degančių nuo kūrybinių paieškų įkvėpimo. Viliuosi, kad atsiras pasekėjas, ieškotojas, nebijantis nerti į metalo pasaulio labirintus.

Kalviui, pirmiausia, didžiausiu traukos objektu tampa ugnis, o tada keliaujama į metalo plastikos formas, jų išgavimo ypatumus. Kai meistras išlaisvėja nuo vidinių baimių, standartų ir stereotipų, tuomet gimsta šedevrai. Meninėms paieškoms nelieka ribų.

Tikrai laukiu gilios žiemos ramybės, kai galima užsidaryti nuo pasaulio šurmulio, žvelgti į ugnį ir atliepti į slapčiausius širdies norus, svajones kūryboje“, – sakė „Skraidančios kalvės“ šeimininkas Raimondas Žievys.

Autorė dėkoja už dialogą.

Nuotraukos iš asmeninio R. Žievio albumo.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here