Skip to content

Nepalyginami dalykai, a ne?

Arminė NORKĖ (Mažulonys)

Palestiniečiai užpuolė Izraelį, kuris iki šiol laiko okupavęs nemažą dalį palestiniečių žemių. Lietuva karius palestiniečius kol kas vadina „Hamas“ kovotojais, tuo tarpu Izraelis – teroristais.

O kaip kitur vadinami žmonės, kovojantys už savo žemių išvadavimą?

Lietuvoje pokariu Kremlius vadino juos banditais, žmonės – partizanais. 

Jokiu būdu negalima lyginti, tiesa?

Išgirtoji Izraelio užsienio žvalgybos agentūra „Mossad“ pražiopsojo palestiniečių pasirengimą karui. Keršydamas Izraelis sudaužė „Hamas“ žvalgybos vado namą.

Sovietiniai okupantai, keršydami partizanams, degindavo jų šeimų namus ir išžudydavo šeimas.

Jokiu būdu negalima lyginti, tiesa?

O kaip gražiai viskas prasidėjo…

Jungtinių Tautų Generalinės asamblėjos 1947 m. lapkričio 29 d. rezoliucija numatė, kad Palestinoje įkuriamos dvi valstybės – arabų (43,5 proc. teritorijos) ir žydų (56,5 proc.). Izraelio valstybė buvo oficialiai paskelbta 1948 m. gegužės 15 d., ir jau po kelių valandų prasidėjo Izraelio ir arabų šalių koalicijos karas.

Pasirodė, jog arabai visai nenori, kad jų žemės būtų atiduotos žydams, kad pradžia buvo toli gražu ne tokia jau graži.

Karo veiksmai tęsėsi iki 1949 m. pavasario – ir Izraelis padidino savo teritoriją nuo 14 iki 20 tūkstančių kvadratinių kilometrų. Be jokios Jungtinių Tautų rezoliucijos. Visi žino, kad arabų valstybė taip ir nebuvo įkurta.

Antras žydų ir arabų karas prasidėjo 1967 m. birželio 5 d. – Izraelis atakavo Egiptą. Dingstis – Egiptas sukoncentravo kariuomenę prie dviejų šalių sienos. Egiptą palaikė Jordanija, Sirija ir Irakas. Per Šešių dienų karą Izraelis užgrobė Sinajaus pusiasalį, Gazos ruožą, Vakarų krantą, Rytų Jeruzalę ir Golano aukštumas – iš viso daugiau kaip 70 tūkstančių kvadratinių kilometrų teritoriją. 

1939 m. rudenį Sovietų Sąjunga pradėjo reikalauti, kad Suomija atiduotų jai dalį savo teritorijos, nes tai esą būtina Leningrado saugumui užtikrinti. Lapkričio 30 d. Maskva užpuolė Suomiją. Per Žiemos karą, trukusį iki 1940 m. kovo 13 d., sovietai užgrobė 40 tūkstančių kvadratinių kilometrų Suomijos teritorijos. 

Tautų Sąjunga pasmerkė Sovietų sąjungą ir 1939 m. gruodžio 14 d. pašalino ją iš Tautų Sąjungos kaip agresorę. 1967 m. lapkričio 22 d. JT Saugumo Taryba priėmė rezoliuciją Nr. 242, smerkiančią Izraelio agresiją ir reikalaujančią išvesti Izraelio kariuomenę iš okupuotų teritorijų. Izraelis – teisingai, nusišluostė ta rezoliuciją.

Tad jokiu būdu negalima lyginti, tiesa?

1973m. spalio 6 d. karą su Izraeliu pradėjo Sirija ir Egiptas, norėdami susigrąžinti pastarojo okupuotas teritorijas. Per 18 dienų trukusį karą Tel Avivui pavyko net šiek tiek praplėsti jo okupuotas teritorijas Sinajuje ir Golano aukštumose.

1978 ir 1982 m. Izraelis per antiteroristines operacijas (jokiu būdu nepainioti su Rusijos vykdoma specialia karine operacija, kurios tikslas – sunaikinti teroristus Ukrainoje) „Litani“ ir „Taika Galilėjai“ Izraelis okupavo dalį Pietų Libano.

1981 m. gruodį Izraelis pareiškė, kad jam priklauso Golano aukštumos ir Rytų Jeruzalė. Ką Jungtinės Tautos? Ko gero, priėmė kokią nors rezoliuciją Nr…, jeigu JAV jos neužblokavo.

Nepainioti su rezoliucijomis, kurias blokuoja (vetuoja) Rusija.

Okupuotose palestiniečių teritorijose, kurios tarsi nepriklauso Izraeliui, įskaitant ir Rytų Jeruzalę, yra 150 gyvenviečių, kuriose gyvena maždaug 630 naujakurių. Šios gyvenvietės pastatytos Vakarų Krante nuo 1967 m. Ir dar yra 128 gyvenvietės, įkurdintos be oficialaus Tel Avivo leidimo. Na, neleido, Gal nežino. Nors pagal tarptautinės teisės normas visos naujakurių gyvenvietės Vakarų Krante yra nelegalios.

Tik nereikia prisiminti, kaip vokiečiai per Antrąjį pasaulinį vežė naujakurius į Ukrainą, o tai dar su kuo nors supainiosite. Tai apskritai nepalyginami dalykai. Ukrainoje – nuostabūs juodžemiai, o Izraelis kontroliuoja 85 proc. Palestinos vandens išteklių. Šilumos ten užtenka, vandens trūksta, o palestiniečių vandenį kontroliuoja žydai. Noriu – duodu, noriu – ne.

Tokia tad šito karo priešistorė. Dar viena: nekaltinkite manęs antisemitizmu, nes semitai – tai ir žydai, ir palestiniečiai. Pagal terminų žodyną semitai – tai babiloniečių, asirų, finikiečių, hebrajų, arabų, etiopų ir kitomis giminiškomis kalbomis kalbančių tautų visuma.

O jeigu sugretinimai nepatiko – tai ir man jie nepatinka. Istorija tokia. Aš jums ne koks nors seimūnas, kuris žydus lietuvių Holokaustu apkaltino. Galų gale, man jau apkaltos niekas nesuorganizuos. Gal net pensijos neatims.

„Reuters”/”Scanpix” nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje