Skip to content

Juodmirtė – reta egzotinė kultūra

Pranas ZUBRICKAS

Skaitytojus ankstesniais metais supažindindavau su naujais egzotiniais (moderniais) augalais, kurie atvirame grunte gali augti ir mūsų zonoje. Didelį dėmesį skyriau ne tik dekoratyviems, bet ir turėtiems maistinių ar gydomųjų savybių. Tai plunksnalapis lekėčius, penkiaskiautė akebija, kurie po truputį įsikuria mūsų sodybose. Šįkart noriu supažindinti su labai įdomia kultūra, kuri, deja, pas mus žiemoti negali, bet vis vien verta dėmesio – tai mirtinių šeimos juodmirtė, labiau žinoma žabotikabos (braziliškos vynuogės).

Pasaulyje mirtinių šeimoje priskaičiuojama apie 5000 rūšių, paplitusių tropinėse – atogrąžų klimatinėse zonose. Lietuvoje natūraliai augančių mirtinių augalų nėra, bet pas gėlininkus galima sutikti kambariuose ir oranžerijose auginamas mirtas, kalistemonus, korimbijas. Tarp šios šeimos visžalių augalų yra daug rūšių, turinčių eterinių aliejų – tai eukaliptai, gvazdikmedžiai. Taipogi šioje šeimoje yra ir augalų, kurie augina ir valgomus vaisius, uogas. Tai amerikinė aka (feijoa), vienažiedė eugenija, gvajava ir jau minėta žabotikaba, kurios gentyje yra 60 rūšių. 

Labiausiai vertinama paprastoji juodmirtė (žabotikaba), iki 12 m aukščio medelis, dažniausia augantis Brazilijoje ir kaimyninėse šalyse. Įdomiausia, kad ji veda uogas ant kamieno ir storesnių šakų. Šis reiškinys biologijoje vadinamas kauliflorija. Žydi smulkiais baltais žiedeliais, pradžioje uogos žalios, bręstant tampa tamsiai mėlynomis, beveik juodos spalvos, iki 4 cm dydžio. Skoniu primena muskatines vynuoges, ne veltui ir vadinama braziliška vynuoge. Valgomos šviežios, daromas džemas ir vynas. Dauginama ir sėklomis, bet tada pradeda derėti tik 10–12 metais. Yra išvesta žemaūgių veislių, auginamų vazonuose. 

Taipogi gentyje yra rūšis, kuri augina uogas, kaip ir dauguma augalų. Jos vaisiai yra mango, ananaso skonio. Žiūrėjau internete, JAV apie metro medelis kainuoja 150 dolerių, Lenkijoje, tikriausiai, galima rasti pigiau. Tik nežinosi, ar ne iš sėklų išaugintas, nes, kaip minėjau, tuomet gali tekti ilgokai laukti, kol juodmirtės kamienas pasidengs baltais žiedeliais. Manau, kad ne vieno egzotinių (modernių) augalų kolekcionieriaus svajonė savo kolekcijoje turėti ir šį nuostabų floros atstovą. 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here