Skip to content

Rajono meras Laimutis Ragaišis: apie planus ir Ignalinos krašto perspektyvas 

Lina KOVALEVSKIENĖ (www.ignalina.lt)

Gerb. mere, nors meru dirbate tik pusmetį, bet savivaldoje turite nemenką patirtį: ne vieną kadenciją buvote renkamas tarybos nariu, dirbote vicemeru, o šiemet Ignalinos rajono gyventojai Jums patikėjo mero pareigas. Jūsų manymu, kokio stipriausios Ignalinos rajono pusės ir kaip jos išnaudojamos?

1997 m. buvau pirmą kartą išrinktas į rajono savivaldybės tarybą. 2016–2019 m. dirbau rajono savivaldybės mero pavaduotoju. Taigi savivaldoje nesu visiškas naujokas. Teko matyti Ignalinos augimą, ryškų keitimąsi, stiprią lyderystę, kai ji daug kur buvo pirmoji, su kitomis savivaldybėmis dalijosi savo patirtimi…  Manau, kad stipriosios Ignalinos pusės pirmiausia ir yra jos dar neišnaudotos galimybės. Nuostabios gamtos kraštas tikrai gali ir turi sulaukti didesnio investuotojų dėmesio ir savivaldybės uždavinys – sudaryti tam sąlygas. Turime išskirtinę, Aukštaitijos nacionalinio parko objektais paženklintą, gamtą, nuostabius ežerynus ir puikius vandens kelius, kuriais galima pasiekti Baltijos jūrą. Ignalinoje kviečiame išbandyti žiemos pramogas. Taip pat turime ir puikias galimybes vystyti mėgėjišką ir profesionalųjį sportą, sveikatinimo ir reabilitacijos paslaugas. Esame geležinkelio išaugintas miestas, todėl džiaugiamės geru susisiekimu su Vilniumi. Na, o gyvenimo pasienyje turbūt negalima vadinti stiprybe, greičiau išskirtinumu, bet tai užtikrina  papildomas darbo vietas mūsų žmonėms ir skatina ieškoti būdų pakraščio teritorijų atskirties mažinimui. 

Kokie pastarųjų metų savivaldybės veiklos rezultatai?

Vertinu buvusių vadovų pastangas ieškant būdų pritraukti investicijas, aktyvinant sportinį gyvenimą, rūpinantis aplinkos kokybe, infrastruktūros gerinimu, skiriant dėmesį seniūnijų techniniam aprūpinimui. Pastaraisiais metais būta ir daug papildomos veiklos. Reikėjo įveikti  didelius iššūkius, susijusius su pandemija, neteisėtu migrantų srautų suvaldymu ir kt. Tai sustabdė kai kuriuos planus ir darbus. Kita vertus, matome gerus ženklus Lietuvos žiemos sporto centro veikloje, džiaugiamės Palūšės turistiniu atsigavimu, suaktyvėjusiu kultūriniu gyvenimu, naujomis apgyvendinimo paslaugomis Ignalinos miesto paplūdimio teritorijoje, taip pat mažais, savivaldos įstaigas energija aprūpinančiais,  ir stambiais saulės elektrinių projektais.

Kai didelė turizmui patrauklių vietovių dalis stengiasi išnaudoti vasarą, Ignalina nusprendė būti žiemos sostine. Ar pasiteisina šie lūkesčiai?  Galbūt esama pokyčių Ignalinos žiemos sporto centre?

Ignalina – žiemos sostinė – skambus ir gana senas šūkis. Jį naudojame žiemą, norėdami pasakyti, kad Ignalina turi išskirtinį žiemos objektą ir mūsų krašte sniegas išsilaiko ilgiausiai nei bet kur kitur Lietuvoje. Bet dabar klimatui taip sparčiai kintant, žiemos mums taip pat atneša įvairių staigmenų.  Ignalinos kraštas patrauklus ir vasarą, ir žiemą. Šaltuoju metų laiku Ignalina yra ta vieta, kurioje galima gauti kokybiškas paslaugas už nedidelę kainą, džiaugtis žiemos ir SPA malonumais. Prie Šiekščio (Žaliojo) ežero esantis Lietuvos žiemos sporto centras išties atsinaujina, plečia paslaugas, gerina infrastruktūrą. Čia nepakartojami gamtos vaizdai ir puiki savaitgalio poilsio kryptis šeimai. Šiuo metu Ignalina yra vienintelė vieta Lietuvoje, galinti pasiūlyti lygumų slidinėjimo trasas, atitinkančias Tarptautinės slidinėjimo federacijos reikalavimus. Atnaujinta biatlono šaudykla taip pat atitinka tarptautinius reikalavimus, todėl čia vyksta aukšto lygio žiemos sporto varžybos, treniruojasi Lietuvos rinktinės. Vasarą centre irgi netrūksta veiksmo. Šią vietą pamėgę ėjikai, bėgikai, dviračių ir ekstremaliojo sporto entuziastai. Šiemet buvo organizuoti ir šauniai vyko  Lietuvos greitojo nusileidimo čempionatas, ,,Baltic Downhill Cup“, ,,Betsafe Baltic Downhill Cup“, MTB dviračių varžybos, ,,Xtrasos taurė“, Lietuvos polo turnyras ir kiti renginiai. 

Tiesioginiai rinkimai – tai ir tam tikri rinkėjams duoti įsipareigojimai. Tad kokie Jūsų įsipareigojimai ignaliniečiams?

Džiaugiuosi, kad visas mano gyvenimas ir darbinė veikla susieta su Ignalinos kraštu ir jo žmonėmis. Kur bedirbčiau ir ką beveikčiau, visada laikausi reiklumo sau, esu ištikimas teisingumo ir nešališkumo principams. Stengiuosi gerbti kiekvieną žmogų, išlaikyti toleranciją oponento nuomonei. Tai kalbėjau ir rinkiminės kampanijos metu, tą stengiuosi daryti ir dabar. Esu įsipareigojęs sąžiningai dirbti Ignalinos kraštui, girdėti žmones, siekti jų gyvenimą padaryti geresnį, patogesnį. Pirmiausia stengtis dėl vietos gyventojų, kad jie galėtų didžiuotis savo miestu, kaimu, kad norėtų čia kurti šeimas, gautų kokybiškas paslaugas. Labai svarbiu dalyku laikau didesnio bendruomeniškumo, pilietiškumo  kūrimą. Žmonės turi jaustis savo krašto šeimininkai, suvokti, kad jie gali daryti įtaką sprendimams, viešojo gyvenimo gerinimui.

Kokius projektus, darbus  savivaldybė įgyvendina ir kokių planuoja imtis?

Darbų ir planų išties daug. Pirmiausia turime pamatyti, kas yra šalia. Šiuo metu rūpinamės, kaip efektyviau panaudoti savivaldybės turimą turtą. Neūkiška kaimelyje ar miestelyje šildyti didžiules patalpas, kai kelios įstaigos gali puikiausiai sutilpti ir bendradarbiauti po vienu, bet geru stogu. Visi pasitardami ir ieškodami geriausių sprendimų, įgyvendiname Sveikatos apsaugos ministerijos inicijuotą Sveikatos centro kūrimo idėją. Stengiamės, kad kuo daugiau vaikų, ypač kaimiškose vietovėse,  galėtų lankyti ikimokyklinio ugdymo įstaigas arčiausiai namų. Ieškome galimybių artimiausiu metu rajone teikti nemokamo vežimo vietinio susisiekimo maršrutais paslaugą. Tai labai padidintų darbo jėgos mobilumą, padėtų žmonėms drąsiau rinktis darbo pasiūlymus toliau nuo gyvenamosios vietos.

Būtina auginti Ignalinos, kaip kurortinės vietovės, patrauklumą, kurti ir renovuoti jau esamus lankytinus objektus, dviračių ir pėsčiųjų takus, poilsio erdves. Bendraujame su investuotojais, norime, kad jie greičiau pradėtų įgyvendinti savo sumanymus, įveiklintų įsigytus sklypus kurdami sanatorines, rekreacines, poilsio paslaugas. Kalbame ir su vietos verslininkais dėl galimybių didinti maitinimo, apgyvendinimo vietas.

Planuojama infrastruktūros plėtra Lietuvos žiemos sporto centre. Labai prastos būklės yra vienas gražiausių takų ir maršrutų nuo Ignalinos iki Palūšės. Jis jau seniai laukia rekonstrukcijos, taip pat tvarkytinas Ažušilės dviračių takas. Numatyta atnaujinti bei lankymui labiau pritaikyti Vilkakalnio apžvalgos bokštą bei vieną pagrindinių Ignalinos miesto reprezentacinių erdvių – Paplovinio ežero tiltą ir jo prieigas. Ignalinos kraštą garsina unikali Palūšės šv. Juozapo bažnyčia, yra parengtas jos apšvietimo projektas. Tikimės ateityje bažnyčia atvers ir restauratorių surastus senosios sienų tapybos lobius. Turime labai įdomų kultūrinį objektą Rojaus kaime. Nuo 1961-ųjų metų ten veikiantis Adomo Hrebnickio muziejus ir sodas išgyvena atsinaujinimo laukimą.

Bendradarbiaujant su Visagino savivaldybe „VIZA“ funkcinės zonos projektuose norėtume keleivių vežimą organizuoti taip, kad keleiviai iš Rimšės ar Dūkšto, kuriems reikia vykti į darbą į miesto savivaldybę – Visaginą, būtu vežami suderintais, abiem savivaldybėms tinkamais, maršrutais ir patogiu laiku. Turime daug kitų idėjų: dėl autobusų stoties panaudojimo bendruomenės ir miesto svečių poreikiams; atsinaujinančių išteklių bendrovių kūrimo; Dūkšto katilinės modernizavimo; dalyvaujamojo biudžeto įgyvendinimo; skaitmeninių paslaugų konsultanto senjorams pareigybės įsteigimo. Dalį jų norime įgyvendinti per artimiausius dvejus metus, kitas žadame siūlyti įtraukti rengiant naują Ignalinos rajono 2025–2031 m. strateginį plėtros paną.

Vienu iš itin svarbių darbų laikau Dūkšto globos namų atnaujinimą, modernizavimą  ir plėtrą. Dabar esančiame pastate yra nenaudojamų patalpų, kuriose galima būtų įrengti papildomų kambarių. Toks poreikis tikrai yra. Siekiant gerinti sąlygas verslo kūrimui planuojamas inžinerinės infrastruktūros įrengimas ir pritaikymas investicijoms pramonės teritorijoje Dūkšto mieste, Kaniūkų kaime. Kartu su Visagino ir Zarasų savivaldybėmis, tikimės, bus sėkmingai kuriamas bendras turistinis maršrutas, diegiamos mobiliosios programos. Taip pat planuojami komunalinių paslaugų skaitmenizavimo ir regioninio paslaugų centro sukūrimo, socialinių paslaugų prieinamumo didinimo, paslaugų neįgaliesiems platesnio teikimo ir kiti projektai.

Kaip prie rajono plėtros prisideda ar gali prisidėti bendruomenės,  Vietos veiklos grupės?

Bendruomenės mūsų visuomenėje yra tos gyvybės ir veiklos ląstelės, kurių  aktyvus buvimas kuria puikius rezultatus, darosi vis svarbesnis ir patys žmonės vis labiau supranta šios veiklos prasmingumą. Džiaugiamės kiekviena bendruomene ir tikrai siekiame bendravimo, palaikymo, nes juk ir savivaldos, ir bendruomenių tikslai panašūs – daryti gyvenimą patogesnį, gražesnį, įdomesnį, puoselėti kuriančią bendrystę. Džiaugiamės visais bendruomenių darbais ir veiklomis, vertiname  aktyvią Ignalinos rajono vietos veiklos grupės veiklą.

Mūsų rajono bendruomenių ir verslo projektams 2023–2029 m. paramos laikotarpiu numatyta skirti 1,4 mln. eurų, o  įgyvendinant šiuo metu rengiamą Ignalinos rajono žuvininkystės vietos plėtros strategiją –  daugiau nei 600 tūkst. eurų.  Ar pavyks visas lėšas panaudoti, priklauso nuo to, kaip aktyviai bus teikiamos paraiškos. Svarbi sritis yra neįgaliųjų turizmo paslaugų kūrimas, taip pat Ignalinai,  kaip vyriausiam pagal gyventojų amžių Lietuvos rajonui, labai aktualios paslaugos, skirtos vyresnio ir senyvo amžiaus žmonėms. Jų spektras tikrai platus – nuo veiklos aktyvinimo, edukacijų iki pavėžėjimo, slaugymo, specialios technikos, transporto priemonių įsigijimo. Įgyvendinant Žuvininkystės vietos plėtros strategiją, galima teikti projektus ne tik žvejybai ir žuvies produktų gamybai, kas bendruomenėms nėra labai aktualu, bet ir pramoginės žvejybos, rekreacijos, valčių nuleidimo vietų įrengimui, švenčių (,,Trauk stintelę“, ,,Palūšės regata“ ir panašių) organizavimui. Šiemet pradėta rengti ir Ignalinos miesto 2024–2029 m. vietos plėtros strategija, vykdomos apklausos, organizuojami pristatymai, renkamos gyventojų nuomonės ir siūlymai. Visi kviečiami aktyviai dalyvauti ir išsakyti savo nuomonę. Atlikus išsamią vietos tiriamąją problemų ir galimybių jas spręsti analizę, bus parengtas priemonių ir finansinis planas.

Reikia pripažinti, kad šiuo metu dar vis stokojama bendruomenių aktyvumo. Kai kurios jų tarsi prarado pagreitį, stengsimės joms padėti. Reikėtų daugiau motyvacijos, moralinio palaikymo, padrąsinimo ir, žinoma, finansinės paramos. Į rajoną gali būti pritrauktos didelės investicijos ir mes bendromis pastangomis turime padaryti viską, kad taip ir įvyktų. Kiekvienoje seniūnijoje, bendruomenėje, parapijoje tikrai yra ką nuveikti. Jei prie projekto prisidėsime 5–10 proc. parama, gausime 90 proc. naudos. Todėl  bendruomenes, įgyvendinančias kraštui svarbius projektus, kviečiame kreiptis į savivaldybę dėl bendrojo finansavimo, aktyviai rengti paraiškas, konsultuotis su Vietos veiklos grupės specialistais. 

Ir paskutinis klausimas – kaip mero pareigos pakeitė Jūsų asmeninį gyvenimą?                    

Jaučiu, kad šioms pareigoms esu pasirengęs, ,,pribrendęs“, nes dabar tikrai galiu save maksimaliai atiduoti dirbdamas gimtajam kraštui. Žinoma, mero pareigos neturi nustatytų darbo valandų. Vakarai, savaitgaliai ir švenčių dienos dažnai tau nepriklauso. Kita vertus, tai yra prasmingai praleistas laikas, bendraujant ir susitinkant su žmonėmis, dalyvaujant renginiuose, šventėse, lankant kaimynus. Man ramu, kad dvi dukros ir sūnus jau suaugę, sėkmingai kuria savo gyvenimus. Džiaugiuosi, kad Ignalina ir namai juos vis dar traukia ir kiek galiu, stengiuosi skirti jiems laiko. Patinka laiką leisti gamtoje, esu medžiotojas, domiuosi senąja Lietuvos istorija. Laiko pomėgiams mažoka, bet norint viską galima suspėti. Mero pareigos nėra amžinos. Tiesiog dabar yra toks laiko tarpsnis ir jį stengiuosi nugyventi kuo prasmingiau. Palinkėčiau ir kitiems dalį savo laiko skirti savo kraštui ir atitrūkus nuo asmeniškumų, pažiūrėti į gyvenimą plačiau, kad atsirastų vietos pareigai, bendrystei ir prasmingai tarnystei.

15 min.lt nuotr.

3 komantarai (-ų)

  1. Visi kviečiami aktyviai dalyvauti ir išsakyti savo nuomonę, teikti siūlymus, todėl nusprendžiau parašyti komentarą.
    Pirmiausia noriu pagirti už suteiktą šią galimybę. Ignalinos rajonas yra vyriausias pagal gyventojų amžių Lietuvoje, todėl labai aktualios paslaugos, skirtos vyresnio ir senyvo amžiaus neįgaliems žmonėms .
    Šiuo metu neturiu galimybės džiaugtis kokybiškomis teikiamomis socialinėmis paslaugomis, nes jos yra sunkiai atrandamos dėl netinkamo administracinio komunikavimo. Netgi gyvybiniai silpnųjų žmonių poreikiai nėra tenkinami, nes nėra tinkamai aprūpinti darbo priemonėmis tie kurie tiesiogiai šias paslaugas privalo suteikti, neturi galimybės pasiūlyti net invalidų vežimėlių kai yra didelė griuvimo rizika, dažnai neturi tam skirtų transporto priemonių. Negaliu pagirti valdininkų kurie reklamuojasi šalia senolių.
    Apmaudu būna kai valdininkai elgiasi tarsi dideli vargšai kurie neturi rekiamoos galios realiai pagelbėti silpnajam.

  2. Bla, bla, bla.

    • Kai nėra ką pasakyti, tai gerai ir taip ,visi ieško investuotojų, patys neįgalus ką nors sukurti.


Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here