Skip to content

Visiškai nerimtai apie sveikatą

Arminė NORKĖ (Mažulonys)

Kažkodėl apie sveikatą seniai nerašiau. Ne apie savo, žinoma, nors pas mus įprasta apie savo sveikatą kiekvienam sutiktam (-ai) viską papasakoti, su visais analizių išnagrinėjimais ir išdėstymais, su visomis tokiomis smulkmenomis, apie kurias prie stalo paprastai nekalbama. Netikite? Nueikite į polikliniką, atsisėskite prie kokio nors šeimos gydytojo kabineto ir paklauskite kaimyno (-ės), kaip sveikata…

Rašyti reikėtų apie tautos sveikatą. Bet čia kaip: ar apie sveikuolius ir jų gyvenimo būdą, ar apie tuos, kuriuos gydytojas aplanko tik vieną kartą, pirmą ir paskutinį. 

Apie sveikuolius rašyti – taigi jie pastaruoju metu kažkodėl pradėjo sirgti ir mirti, net ir tie, kurie nuo visų ligų žolelėmis gydydavosi. Pavardžių geriau, taip sakant, neminėti, giminės liko, kurie gyveno nesveikai, ir dar ilgai taip gyvens. Ir „daktarai“ liko, kurie visokiose televizijos ir interneto sveikatos laidose pasakoja apie sveiką gyvenimo būdą.

O žinote, jaunystėje ne vieną tokį daktarėlį pažinojau. Daktarėlį todėl, kad tada visi jauni buvome. Taigi, būdavo, susėdame su daktarėliais prie nealkoholinio alaus skardinės, pašnekame apie… 

Na, apie sveikatą tada tikrai nekalbėdavome, apie ką kalbėdavome – neverta čia plėstis, dar vaikai į šitą rašinį žvilgtelės, bet daktarėliai, visą darbo dieną aiškinę pacientams, kad reikia sveikai gyventi, nes giltinė už kampo su lietuviško šienpjovio dalgiu taip ir laukia, pakarte nealkoholinį alų mikliai kilnodavo.

Sakote, nealkoholinio alaus, ir dar skardinėse, tais laikais nebuvo? Na jau, dar pasakysite, kad ir Verygų tada nebuvo? Gal ir ne, nes valstiečių tada nebuvo, tik kolūkiečiai. O Veryga valstietis. 

Na, tik nereikia: „Jeigu Veryga valstietis, tai aš marsietis“. Nuvalkiotas humoras. 

Bet tikrai atsimenu, kad apie sveiką gyvenimą tada nei „Tiesa“, nei „Komjaunimo tiesa“ nerašė.

Ir vegetarų nei veganų tada tiek nebuvo. Atsilikę tada buvome, net žodžio „veganas“ nebuvome girdėję. O vegetarais – taip, vegetarais visi pabūdavome, kol dešrelių „neišmesdavo“. Laukdami tada tų dešrelių, visur ir visada vaikščiodavome su tokia pinta rezginėle kišenėje, „avoska“ vadindavosi. Kiti ją dar ir „nichrenaska“ pavadindavo. 

Ką tai reiškia, nebeprisimenu, nes dešrelių dabar kiekvienoje parduotuvėje rasi, tai ir „nichrenaskos“ nebereikia.

Dešrelės buvo deficitas – niekas nesakydavo, kad jis vegetaras. Dešrelių rūšių daugėjant, daugėjo ir vegetarų.

Ech, jeigu Adomas su Ieva būtų buvę normalūs mėsėdžiai, ne vegetarai, jie ne obuolį būtų suvalgę, o žaltį išsikepę. Iki šiol gyventumėm rojuje.

Sakote, tai jau ne apie sveikatą? O argi ne? Juk mums aiškina, kad jeigu sveikai maitinsimės, kitaip sakant, valgysim tik sveiką maistą, tai gyvensime ilgi. Ar laimingai gyvensime – čia jau kitas klausimas, bet sveikai. Ir, žiūrėk, ateis toks metas, kai visi bus tokie sveiki, kad visai nustos ir mirti, net duobkasius teks iš darbo atleisti. 

O ligonius visame rajone bus galima ant vienos rankos pirštų suskaičiuoti. Įsivaizduokite tokį vaizdelį: sėdi mūsų ligoninės priimamajame daktarai ir kortomis iš ligonių lošia. Ir į duris dairosi: gal atveš ką, tada tas, kuris laimėjo, galės jį savo palatą pasiguldyti. 

Kol kas, kol to nėra, prasidėjo dar viena sveikatos reforma. Tiesą sakant, aš apie tą sveikatos reformą ir norėjau parašyti, tik štai bėda: jų daug jau buvo, bet nė apie vieną nieko negaliu pasakyti: kaip buvo anksčiau, taip ir dabar liko. (Ir norisi pridurti: „Ir per amžius, amen“). Taigi, teko pradėti nuo Adomo ir Ievos.

Ir medikai, kaip ir anksčiau, taip bent žiniasklaida rašo, iš rajonų bėga. O mūsiškiai susipratę, nebėga, nes, kaip, atrodo, jau minėjau, daug tokių, kuriems ne tik bėgioti – vaikščioti sunku.

O sveikatos reforma – jau ne vieną tokią, jeigu žurnalistais tikėti, išgyvenome, išgyvensime ir šitą. Tik linksmiau. Ir, kai (jeigu) nueisite į polikliniką, pasistenkite atsisėsti tolėliau nuo pasikalbėti linkusių pacientų. Psichinė sveikata bus geresnė.

O psichų daug dabar, bet apie tai geriau apskritai nerašyti. Prisiminsi valdžią, Seimą… Anksčiau, va, dešrelių nebuvo, Seimo nebuvo. O dabar visko yra. Tik sveikatos trūksta.

Nuotraukoje – kadras iš TV serialo „Rezidentai“.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje