Skip to content

Kaip sėkmingai taupyti, investuoti ir išmaniau elgtis su pinigais

MI informacija

Jaučiatės pasiruošę keisti savo asmeninių finansų valdymo įpročius? Jei taip, sudarėme jums nemenką naudingų patarimų sąrašą. Galite tai laikyti finansiniais sprendimais arba palyginti paprastomis finansinėmis užduotimis, kurių pagalba padidinsite savo turimų pinigų kiekį ir lengviau sutvirtinsite savo finansinį pagrindą. Žinoma, ne visi patarimai tiks kiekvienam žmogui, tačiau neabejotinai rasite tai, ką galėtumėte pritaikyti savo situacijoje.

Įsivaizduokite savo tobulus metus

Visų pirma būtų naudinga pagalvoti apie tai, kaip jūsų manymu galėtų atrodyti tobuli metai, pataria Finance43 paskolų ir finansų ekspertai. Kad tai pavyktų padaryti lengviau, naudinga pirmiausia prisiminti praėjusius metus ir pagalvoti, ką jūs norėtumėte daryti kitaip. Taip pat galite atsižvelgti ir į tai, kas praėjusiais metais jums geriausiai sekėsi bei nesisekė. Tokiu būdu jūs galėsite lengviau sudaryti savo viziją ir suprasti, kokių priemonių galėtumėte imtis ar kokiu keliu turėtumėte eiti.

Stebėkite savo augimą

Jei norite tinkamai apžvelgti savo finansinę padėtį, gera pradžia – apskaičiuoti savo grynąją vertę. Tai iš esmės yra jūsų turtas (grynieji pinigai atsiskaitomosiose ir taupomosiose sąskaitose, investicijos, nekilnojamasis turtas, automobiliai ir kt.), atėmus jūsų skolas (būsto paskolą, kredito kortelių nepadengti likučiai, automobilio paskola ir t.t.).

Pabandykite tai atlikti kiekvieno mėnesio pradžioje, kad pamatytumėte, kaip jums sekasi siekti taupymo ar skolų grąžinimo tikslų. Galite naudotis įvairiomis specializuotomis programėlėmis arba susikurti savo „Excel“ lentelę. 

Pradėkite investuoti

Pradedate investuoti? Turite kelis šimtus eurų, kuriuos norėtumėte auginti? Pasirinkite jūsų lūkesčius ir rizikos tolerancijos lygį atitinkančius investicinius instrumentus, į kuriuos gerai įsigilintumėte.

Nors akivaizdu, kad yra labai daug skirtingų investicinių instrumentų, kuriais galite pasinaudoti, tikrai ne kiekvienas iš jų jums bus tinkamas. Būtent todėl jūs neturėtumėte per daug dairytis aplinkui, bandydami išsiaiškinti, į ką investuoja kiti žmonės. Tai, kas tinka vieniems, gali visiškai netikti kitiems. Todėl įvertinkite skirtingus investavimo būdus ir pasirinkę tai, kas jums geriausiai tiktų, kiekvieną mėnesį dalį savo uždirbamų pinigų skirkite investavimui, tokiu būdu palaipsniui augindami savo kapitalą.

Kreipkitės į asmeninių finansų specialistus

Koks yra jūsų santykis su pinigais? Jei paprastai jūs „nesutariate“ su pinigais, apsvarstykite galimybę susitikti su asmeninių finansų specialistu. Žinoma, tokių paslaugų teikėjų šiuolaikinėje rinkoje yra labai daug, todėl niekuomet nesirinkite pirmo po ranka jums pasitaikiusio varianto. Labai svarbu, kad išsirinktumėte tikrą šios srities profesionalą, galintį užtikrinti, kad jums bus suteikta labai profesionali konsultacija, kurios dėka daug lengviau pajudėtumėte iš dabartinio taško.

Stebėkite savo sąskaitas

Norėdami apsaugoti save ir savo pinigus, pirmiausia turite žinoti, kur yra visos jūsų sąskaitos, įskaitant bankų, pensijų ir kredito kortelių sąskaitas. Tada būtinai įsitikinkite, kad visose savo paskyrose įjungėte daugiafaktorinį autentifikavimą, kad užtikrintumėte papildomą saugumo lygį.

Toliau galite imtis įvairių saugumo priemonių. Galite nustatyti kredito ataskaitų stebėseną arba įšaldyti kredito sąskaitas, jei artimiausiu metu neplanuojate kreiptis dėl kredito. Slaptažodžių tvarkyklė taip pat yra protinga idėja. Šie produktai saugo jūsų paskyrų naudotojo vardus ir slaptažodžius įvairiuose įrenginiuose, todėl lengviau naudoti skirtingus slaptažodžius kiekvienai paskyrai.

Ieškokite įkvėpimo 

Jei jūsų tikslai jums jaučiasi tarytum nusibodę, paieškokite naujo įkvėpimo. Tai šiandien yra lengviausia ir patogiausia padaryti naudojantis internetu, kadangi yra labai daug specializuotų internetinių portalų, grupių socialiniuose tinkluose ir kt. Jei praleisite šiek tiek laiko su kitų žmonių istorijomis, neabejotinai pajusite daugiau įkvėpimo.

Prašykite tiek, kiek esate verti

Ar žinote, kokia yra labai dažnai pasitaikanti daugelio žmonių klaida? Jiems darbe mokama nepakankamai! Tai reiškia, kad kasdien į darbą jie keliauja nejausdami pakankamos motyvacijos ir kaskart yra nusivylę savo dirbamu darbu. Tai ne tik prastai veikia jų psichologinę būseną, tačiau taip pat neigiamai veikia ir finansinę padėtį – juolab, kad pragyvenimas bėgant laikui tampa vis brangesnis.

Nors mintis apie kreipimąsi į savo darbdavį dėl didesnio atlyginimo iš pirmo žvilgsnio gali skambėti bauginančiai ir nejaukiai, vis dėlto tai daryti yra būtina. Jei jau ne vienerius metus jūs nesulaukėte atlyginimo pakėlimo, dabar būtų pats metas suimti save į rankas, pasiraitoti rankoves ir tiesiu taikymu keliauti pas savo darbdavį, prašant didesnio atlyginimo.

Pagerinkite savo kredito reitingą

Jei norite pagerinti savo kredito reitingą, yra du svarbiausi dalykai, kuriuos galite padaryti – tai yra laiku ir visiškai apmokėti sąskaitas kiekvieną mėnesį bei neleisti, kad jūsų finansinių įsipareigojimų lygis būtų didesnis nei 30 %.

Kredito bendrovės taip pat atsižvelgia į jūsų kredito istorijos trukmę, į tai, kada paskutinį kartą kreipėtės dėl naujos paskolos, ir į jūsų turimų finansinių įsipareigojimų dydį. Kaip bebūtų, jei jūs norite veiksmingai pagerinti savo kredito reitingą, niekada nepraleiskite nei vieno mokėjimo, visuomet laiku padenkite paskolų įmokas ir stenkitės kuo labiau sumažinti savo finansinių įsipareigojimų dydį. Tokiu būdu ne tik pagerinsite savo kredito reitingą, tačiau taip pat lengviau apsaugosite ir savo finansinę padėtį.

Suplanuokite savo asmeninių finansų peržiūros dieną

Nesvarbu, ar tai būtų kartą per savaitę, ar kartą per ketvirtį, skirkite tam tikrą dieną savo asmeniniams finansams peržiūrėti. Žinoma, jūs turite ne tik nustatyti tokią dieną, tačiau taip pat sudaryti ir svarbiausių užduočių, kurias jums reikės atlikti, sąrašą. Tokiu būdu jūs galėsite daug lengviau suprasti, kaip keičiasi jūsų finansinė situacija, kokias korekcijas turėtumėte atlikti savo taikomoje strategijoje ir ar jūs iš tikrųjų judate link savo užsibrėžtų finansinių tikslų.

Išsiaiškinkite savo išėjimo į pensiją „skaičių“

Net jei jums iki pensijos liko dešimtmečiai, svarbu įsivaizduoti, kiek jums gali prireikti sukauptų lėšų pragyvenimui nustojus dirbti visą darbo dieną. 

Kiekvienam šis skaičius gali būti skirtingas, priklausomai nuo jūsų dabartinių pajamų, šeimos dydžio, gyvenamosios vietos, sveikatos, pensijų planų ir kt. Tačiau galite pasinaudoti įvairiomis nemokamomis internete esančiomis skaičiuoklėmis, kad galėtumėte lengviau susidaryti vaizdą, kiek lėšų jums gali reikėti.

Žinoma, nepamirškite, kad bėgant metams situacija keičiasi. Todėl nors turėtumėte įsivaizduoti, kiek jums galėtų reikėti, bet kartu turėtumėte žinoti ir tai, kad laikui bėgant ši suma greičiausiai keisis.

Padidinkite santaupų normą

Jūsų santaupų norma – tai procentinė pajamų dalis, kurią pasiliekate kiekvieną mėnesį, palyginti su suma, kurią išleidžiate. Ją padidinus, net ir nežymiai, jūsų bendra finansinė padėtis taps kur kas geresnė. Turėsite papildomų pinigų juodai dienai arba kitiems savo numatytiems tikslams – būstui pirkti ar daugiau investuoti.

Žinoma, daug sunkesnis klausimas gali būti tai, kaip rasti papildomų pinigų santaupų normos padidinimui. Finansų ekspertai rekomenduoja pradėti nuo mažų žingsnių, pvz., kiekvienų metų pradžioje 1 proc. padidinti pinigų, įnešamų į savo taupomąją sąskaitą, dydį, atsisakant kurio nors vieno jums nereikalingo mėnesinio mokėjimo, pvz., mėnesinio tam tikros paslaugos abonemento. Trumpiau tariant, sumažinus savo patiriamų nebūtinų išlaidų dydį, jūs galėsite daug lengviau padidinti ir savo santaupų sumą.

Sumažinkite savo išlaidas

Kaip jau supratote, geriausias būdas sutaupyti yra sumažinti savo išlaidas. Tačiau kai kuriems žmonėms tai padaryti gali atrodyti labai sudėtinga – ypač, jei iki tol jie niekuomet nebuvo linkę taupyti. Tokiu atveju galite sudaryti savo patiriamų išlaidų sąrašą ir suskirstyti jį pagal svarbą. Tai leis jums lengviau matyti, kam yra išleidžiami pinigai ir kokios išlaidos iš tikrųjų nėra jau tokios svarbios.

Kai matysite minėtą bendrą savo patiriamų išlaidų vaizdą, pasistenkite sudaryti dar vieną sąrašą, tačiau jis bus skirtas nebūtinoms išlaidoms. Surūšiuokite tokias išlaidas ir pabandykite atsisakyti arba sumažinti tas, kurios yra mažiausiai svarbios. Tuomet pagalvokite, kiek pinigų sutaupytumėte, jei atsisakytumėte tam tikrų išlaidų ir kaip atrodytų jūsų finansinė situacija, jei vietoj to sutaupytas lėšas skirtumėte vienam iš savo užsibrėžtų finansinių tikslų.

Išmintingiau leiskite savo pinigus

Išlaidos visuomet vaidina ypatingai svarbų vaidmenį jūsų asmeniniams finansams, todėl turėtumėte reguliariai peržiūrėti, kaip atrodo jūsų finansai ir pagalvoti, ar tikrai pastaruoju metu išmintingai leidote savo pinigus. Turbūt kiekvienas puikiai žino, kaip lengvai gali iškeliauti pinigai – nepaisant to, kaip sunkiai kartais jie yra uždirbami. Todėl tam, kad jums nereikėtų kaskart graužtis nagų dėl savo pablogėjusios finansinės situacijos, pabandykite priimti tik labai gerai apgalvotus ir išmintingus finansinius sprendimus.

Pavyzdžiui, galbūt jums vertėtų pakeisti maisto prekių parduotuves, kuriose ilgą laiką buvote pratę apsipirkti, pasirenkant tas, kurios garsėja mažesnėmis kainomis? O gal dažniau galėtumėte į darbą vykti viešuoju transportu ar netgi nukeliauti pėsčiomis, tokiu būdu sutaupydami nuolatos brangstančiam kurui? Kiekviena tokio pobūdžio korekcija gali padėti jums lengviau suvaldyti savo asmeninius finansus ir sustiprinti finansinį pagrindą po savo kojomis.

Neparduokite, kai akcijų kaina krenta

Kai akcijų rinka pradeda „klibėti“, natūralu, kad norisi atsitraukti ir „sutaupyti“ daugiau pinigų. Tačiau tai blogiausia, ką galima daryti, ir investuotojams tai daug kainuoja. Užuot pardavę savo turimas akcijas, apie rinkos nuosmukį galvokite kaip apie pirkimo galimybę. Ir net jei neturite galimybės įsigyti papildomų akcijų tuomet, kai jų kaina yra nukritusi, bent jau nepulkite į paniką ir neparduokite to, ką jau turite. Neilgai trukus jūs suprasite, kad tai buvo teisingas finansinis sprendimas.

Finansus valdykite drauge su savo antrąja puse

Suprantama, kad jei gyvenate vieni, asmeninius finansus valdysite patys. Tačiau jei turite antrąją pusę, finansų valdymas turėtų būti ne tik vieno iš jūsų darbas. Tai turėtumėte daryti drauge su savo antrąja puse, kadangi priešingu atveju gali būti labai paprasta susidurti su įvairiais nemaloniais finansiniais nesusipratimais ir sunkumais, jei vis dėlto judviejų požiūris į pinigų valdymą bus labai skirtingas.

Investuokite į save

Kai kalbama apie pinigų valdymą, investavimą ir kitus su finansais susijusius dalykus, vienas iš pačių geriausių patarimų visuomet yra investavimas į save. Tai reiškia, kad jei norite, jog jūsų finansinė situacija pagerėtų ir taptų stabilesnė, turėtumėte reguliariai domėtis minėtomis sritimis ir gilinti savo žinias. Tokiu būdu jūs būsite daug geriau pasiruošę įvairiems iššūkiams ir galėsite paprasčiau suvaldyti įvairias situacijas, su kuriomis jums gali tekti susidurti siekiant savo užsibrėžtų finansinių tikslų.

Taigi, pateikėme jums labai daug finansinių įžvalgų, kurių pagalba jums turėtų būti daug lengviau išspręsti dabartinius finansinius sunkumus, pagerinti savo finansinę padėtį ir sutaupyti daug daugiau lėšų.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje