Skip to content

Verslo naujokams, pradedantiems tvarkyti maistą

Ramunė ZABLOCKIENĖ (VMVT Utenos departamento vyriausioji specialistė-maisto produktų inspektorė)

Ignalinos rajone, beje kaip ir visoje Lietuvoje daugėja asmenų, norinčių parduoti savo ūkyje išaugintą ar pagamintą produkciją. Visi maisto tvarkytojai, tame tarpe ir augalinio maisto augintojai ir gamintojai privalo užregistruoti savo vykdomas veiklas Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos tvarkomame Maisto tvarkymo subjektų registre. Veiklą registruoti privalo ne tik tie augintojai, kurie yra stambūs ūkininkai, bet ir smulkūs sodininkai, daržininkai, jei jie ketina prekiauti savo išauginta produkcija iš ūkio, internetu, turguose, tiekti parduotuvėms, prekybos centrams, viešojo maitinimo įmonėms. Užsiregistravusiems VMVT augalinio maisto pirminiais gamintojais ūkininkams, sodininkams ar daržininkams papildomai registruotis norint prekiauti savo produkcija turguose, paviljonuose ar prekyvietėse nereikia. Registracija svarbi ir tuo, kad vartotojas gali pasitikrinti, ar pardavėjas, iš kurio perka bulves, morkas ir kitas daržoves, vaisius, veiklą vykdo legaliai, laikosi saugos ir kokybės reikalavimų (registras skelbiamas viešai: https://vmvt.lt/opendata/mtsr/index.php).

2022–2023 m. Ignalinos rajono savivaldybės teritorijoje veiklas įregistravo 18 augalinio maisto augintojų, iš jų 6 ekologiniai ūkiai. Į Maisto tvarkytojų sąrašą naujai įtraukti ir 7 viešojo maitinimo, 10 prekybos subjektų, 1 maža namų kepyklėlė. Registracija nėra sudėtinga – tereikia pateikti  VMVT Utenos departamentui, jei Anykščių, Ignalinos, Molėtų, Utenos, Visagino, Zarasų  savivaldybių teritorijose planuojate vykdyti veiklą, prašymą ir kitus reikiamus dokumentus. Informaciją  nesunkiai galima rasti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos svetainėje – https://vmvt.lt/maisto-sauga/verslui/dokumentai-pradedant-veikla.

Pradedant veiklą ir norint ją įteisinti reikalingos žinios, iškyla nemažai papildomų klausimų, todėl visada kviečiame kreiptis į VMVT konsultantus, kurie pasiruošę padėti ir patarti verslo naujokams. Verslo naujokais laikomos naujai įsisteigusios įmonės, fiziniai asmenys, įregistravę individualią veiklą arba įsigiję verslo liudijimus ir įregistravę veiklą Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto tvarkymo subjektų sąraše, pirmaisiais veiklos metais ir ne trumpiau kaip 12 mėnesių nuo jo veiklos pradžios įgauna „verslo naujoko statusą“.

Verslo naujokams, verslą vykdantiems Utenos apskrityje, VMVT Utenos departamentas suteikia informaciją apie Deklaraciją dėl pirmųjų verslo metų bei informuoja apie ūkio subjektui  taikomus palengvinimus pirmaisiais verslo metais. Ūkio subjekto veiklos pradžia laikoma nuo leidimo tvarkyti maistą išdavimo datos. Verslo naujokams netaikomos poveikio priemonės (baudos, veiklos ribojimo ir kitos), identifikavus pažeidimus – nustatomas tinkamas terminas pažeidimams ištaisyti, kuris dėl objektyvių priežasčių gali būti pratęsiamas.

VMVT interneto svetainės rubrikoje „Aktualu verslo naujokams“ (https://vmvt.lt/aktualu-verslo-naujokams) skelbiama informacija apie VMVT, ūkio subjektų konsultavimą, reikalingus dokumentus veiklai pradėti, verslo teises ir pareigas, pasirengimą patikrinimams, taikomas poveikio priemones, užfiksavus pažeidimų, pranešimų ir skundų nagrinėjimą, paslaugų įvertinimą ir kt. VMVT interneto svetainėje rubrikoje „Ūkio subjektų priežiūra“  (https://vmvt.lt/veikla/ukio-subjektu-prieziura/ukio-subjektu-prieziura) skelbiama informacija apie kontrolinius klausimynus, rizikos vertinimą, „verslo naujoko“ statuso taikymą, mažareikšmių teisės aktų reikalavimų pažeidimų vertinimą, taip pat reikalingą teisinę informaciją (pvz., teisės aktų, reglamentuojančių ūkio subjektų priežiūrą ir įtvirtinančių atitinkamų priežiūros sričių reikalavimus, sąrašą) ir kt.

Maisto tvarkytojams visada yra aktualus patikrinimų dažnumas ir konkrečios patikrinimų datos, tačiau patikrinimų planai nėra viešai skelbiami ir ūkio subjektai nėra iš anksto informuojami apie planinę ar neplaninę kontrolę. Tam tikrais atvejais ūkio subjektas gali būti iš anksto informuojamas, jeigu atliekamas dokumentinis ar fizinis patikrinimas pagal kitos institucijos prašymą (pvz., Nacionalinės mokėjimo agentūros ar administracinis patikrinimas), jeigu atliekamas individualios savikontrolės sistemos patikrinimas, ūkio subjektas – informuojamas ne vėliau kaip prieš 10 dienų iki patikrinimo. Ūkio subjektas visada gali kontrolinio klausimyno pagalba periodiškai pats įsivertinti savo veiklos srities atitiktį teisės aktų reikalavimams. Kreipimasis dėl konsultacijos nevertinamas, kaip pagrindas atlikti ūkio subjekto veiklos patikrinimą, nes kreipimasis dėl konsultacijos vertinamas kaip rizikingumą mažinanti priemonė.

Verslo naujokams, verslą vykdantiems Utenos apskrityje, VMVT Utenos departamentas kviečia kreiptis negyvūninio maisto tvarkymo klausimais į atsakingą konsultuojantį specialistą (mentorių) Jolitą Mačiulytę, telefonu (8 389) 55841 ar el. paštu jolita.maciulyte@vmvt.lt.

Pasikonsultuoti taip pat galite VMVT trumpuoju konsultacijų telefono numeriu – 1879, el. paštu klausimai@vmvt.lt,  arba atvykę į VMVT Utenos departamentą: Aušros g. 84, 28181 Utena.

Naujienas, informaciją apie mokymus, seminarus ir kitą aktualią informaciją galite rasti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos svetainėje: https://vmvt.lt/.

VMVT nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje