Skip to content

Politika įsimetė ir į „tingius“ seniūnaičių rinkimus

Lina RAGINYTĖ

Žmonės patiria daug pirmų kartų. Net ir išeidami iš šio pasaulio išgyvena vienokius ar kitokius potyrius pirmą kartą. Nestebina ir tai, kad Ignalina šiomis dienomis dar vis mėgaujasi pirmais kartais. Deja, bet Ignalinos krašte iki šiol buvę tingūs ir daugeliui net neįdomūs seniūnaičių rinkimai, šį kartą ne juokais išmušė žemę iš po kojų, sukėlė diskusijų debesį ir net sugebėjo sukiršinti žmones, o kai kam ir rožinius akinius nuimti. MI skelbė, kad rajono savivaldybė gavo rajono tarybos narės Jūratės Rudokienės skundą dėl galimų pažeidimų organizuojant seniūnaičių rinkimus. Oficialaus rajono savivaldybės į skundą atsakymo redakcija negavo, tačiau, gavus rajono savivaldybės informaciją (skelbta 2023-11-24 MI numeryje), kad seniūnaičių rinkimai organizuojami iš naujo, galima numanyti, kad skundas pasitvirtino. Skundo esmė – neišlaikyti visuomenės informavimo terminai organizuojant rinkimus. 

Aukštaitijos seniūnaitija turi seniūnaitį

MI gavus skundą raštu bei skambučių ir žinučių iš Dūkšto, Ignalinos, N. Daugėliškio bei Mielagėnų seniūnijų, seniūnaičių rinkimai dar vis vyko pagal paskelbtą grafiką. Kai kurių seniūnijų seniūnaitijose jie spėjo įvykti ir buvo jau išrinkti seniūnaičiai. Tačiau rajono savivaldybės mero 2023 m. lapkričio 20 d. potvarkiu Nr. V1-345 „Dėl Ignalinos rajono savivaldybės mero 2023 m. spalio 26 d. potvarkio Nr. V1-308 „Dėl seniūnaičių rinkimų seniūnaitijose, kuriose gyvena daugiau kaip 500 gyventojų“ priedo kai kurių eilučių pripažinimo netekusiomis galios“ ir 2023 m. lapkričio 20 d. potvarkiu Nr. V1-349 „Dėl Ignalinos rajono savivaldybės mero 2023 m. spalio 26 d. potvarkio Nr. V1-305 „Dėl seniūnaičių rinkimų seniūnaitijose, kuriose gyvena ne daugiau kaip 500 gyventojų“ pripažinimo netekusiu galios“ pripažinti netekusiais galios teisės aktai, kuriais buvo paskelbti seniūnaičių rinkimai seniūnaitijose, išskyrus Ignalinos miesto Aukštaičių seniūnaitiją.

Negirdėti kuriozai

Prasidėjus seniūnaičių rinkimams, lyg iš Gausybės rago pasipylė pretenzijos ir gyventojų pastebėjimai dėl pažeidimų ir rinkimų organizavimo tvarkos neaiškumo. Net kalbinti Tarybos nariai traukė pečiais, nesuprasdami, kaip anksčiau niekas nereagavo į trūkumų turintį seniūnaičių rinkimų organizavimo tvarkos aprašą. 

Pirmieji rinkimai vyko Dūkšto seniūnijos seniūnaitijose. Bendruomenės prašymu, Dūkšto krašto bendruomenės pirmininkė, rajono tarybos narė Jūratė Rudokienė stebėjo seniūnaitijose vykusius rinkimus, kurių metu ji užfiksavo galimai padarytus pažeidimus. 

„Kaniūkų, Ažukarklinės ir Dūkštelių seniūnaitijose dalyvaudama rikimuose stebėtojo teisėmis, pastebėjau, kad į rinkimus gyventojai buvo vežami seniūnijos transportu. Negana to, Ažukarklinės seniūnaitijoje Dūkšto seniūnijos specialistė Žana Majevskaja, seniūno Antano Šakalio nurodymu, dar prieš rinkimus rinko parašus už paties seniūno nurodytą kandidatą į seniūnaičius, nors seniūnaičių rinkimų organizavimo tvarkos aprašo 17 punkte nurodyta, kad kandidatus į seniūnaičius gali siūlyti tik tos seniūnaitijos, kurioje renkamas seniūnaitis, gyventojai, bendruomeninės organizacijos. Dar prieš rinkimus, gyventojų teigimu, seniūnas Antanas Šakalys pats siūlė kandidate į Dūkštelių seniūnaitijos seniūnaičius K. K., agitavo žmones pasirašyti už jo siūlomą kandidatę. Rinkimų tvarkos aprašo 40 punkte teigiama, kad Susirinkime dalyvaujantiems gyventojams susirinkimo pirmininkas abėcėlės tvarka (pagal pavardes) perskaito kandidatų į seniūnaičius sąraše įrašytų kandidatų vardus, pavardes ir suteikia kiekvienam kandidatui teisę iki 10 (dešimties) minučių prisistatyti. Po prisistatymo kandidatui gali būti užduodami klausimai. Tačiau rinkimų dieną kandidatė į seniūnaičius K. K. rinkimuose net nedalyvavo. A. Šakaliui žodžiu pareiškus pretenziją dėl rinkimų organizavimo pažeidimo (rinko, nesant kandidatei), seniūnas pradėjo garsiai ant manęs šaukti, kad keliu triukšmą ir trukdau bei toliau tęsė rinkimus nesant kandidatei. 2023-11-13 vykstant seniūnaičių rinkimams Kaniūkų seniūnaitijoje, keliems gyventojams, pavėlavusiems 4 min, seniūnas A. Šakalys net neleido registruotis ir dalyvauti rinkimuose. Tačiau 2023-11-14 vykstant seniūnaičių rinkimams Dūkštelių seniūnaitijoje, seniūnas A. Šakalys galimai jam svarbių rinkėjų laukė net 7 min ir neleido pradėti rinkimų susirinkimo. 

Ir tai tik Dūkšto seniūnijoje. Nors gal kitur rajone viskas vyksta pagarbiai gyventojų atžvilgiu. Visa informacija raštu pateikta rajono vadovams. Nuoširdžiai tikiu, kad vieną kartą bus sustabdyta šita savivalė, liausis žmonių skirstymas, patyčios ir kiršinimas, kuriais siekiama Dūkšte diktatūros visomis priemonėmis“, – teigė J. Rudokienė. 

Bijo seniūnų ir bendruomenių vadų

Dėl bendruomenės skirstymo ir baimių balsuoti atviru balsavimu, galimai vėliau sulaukiant seniūnų ar bendruomenės pirmininkų kenkimo balsuojant ne už jų pageidaujamus kandidatus, sulaukta pastebėjimų iš Mielagėnų ir Ignalinos seniūnijų bei konkrečios Šiūlėnų seniūnaitijos. Mielagėnuose, pasak vieno iš kandidatų į seniūnaičius, vyko kuriozai supainiojus seniūnaitijas. Įdomu ir tai, kad mažose seniūnaitijose, kur gyventojų skaičius nesiekia 500 ir kur žmonės puikiai pažįsta vieni kitus, reikia kandidatui prisistatyti, o kur seniūnaitijos didelės, turinčios 500 ir daugiau gyventojų ir kur galimai vieni kitus ne visi net iš matymo žino, prisistatyti net nereikia ir balsuojama „aklai“. Žmonės domėjosi – kodėl seniūnaičių rinkimų organizavimo tvarkos apraše paskelbta apie balsavimą el. būdu, o iš tikrųjų balsavimo sistema net nesukurta. Galima būtų vardinti ir vardinti žmonių pastebėjimus, tačiau aišku viena, kad ir patys žmonės turi pagaliau tapti aktyviais piliečiais, domėtis, teikti pasiūlymus raštu ar telefonu savivaldybei, jei nori turėti apčiuopiamų rezultatų. Jei bus paverkta kaimynui ant peties, situacija nepasikeis. Pykstama, kai žmonės vadinami avinų banda. Bet matyt yra pagrindo, kitaip niekada nebūtų šis teiginys tapęs taip dažnai vartojamu. 

Tobulintina tvarka

Rajono savivaldybės administracijos direktorius Vidas Kreivėnas sakė, kad gavęs gyventojų pastebėjimų ir manąs, jog seniūnaičių rinkimų organizavimo tvarka yra tobulintina. 

Pasak, J. Rudokienės, ydingai atrodo ir seniūnaičių rinkimai 3 dienas. „Kai balsuojama mažoje seniūnaitijoje, tada reikia balsuoti rankos pakėlimu, prieš tai greižta tvarka užsiregistravus, o kai balsuojama didelėje seniūnaitijoje, 3 dienas gali eiti kas kur nori ir kaip nori be jokios kontrolės. Ar tai normalu?“, – svarsto J. Rudokienė.

Daugeliui kyla klausimų, kodėl iki šiol tyliai vykdavę seniūnaičių rinkimai šįkart tokie audringi. Galima tik spėlioti. Vienas iš variantų – politinių jėgų įtaka. Anksčiau gan ramiai gyvenę žmonės, po paskutinių savivaldos rinkimų, akivaizdžiai suskilo į dvi pagrindines grupes. Iš to kilo kartais sveika, o kartais perdėta konkurencija, įtarumas, siekis užvaldyti, įtakoti ir pan. 

Ką gali seniūnaitis? Šiandien seniūnaitis gali būti ir puikiu pagalbininku, idėjiniu lyderiu, įkvėpėju, projektų kūrėjų, o gali būti ir puikiu griovėju, destruktoriumi. Ir vienu, ir kitu atveju – seniūnaitijos gyventojų nuomonės formuotoju. Kita vertus, pasigirstant mintims, kad galimai išauš diena, kai seniūnaičiai už darbą gaus ir atlygį, pats laikas būtų atsakingiau žiūrėti į seniūnaičius. 

Kaip sakė V. Kreivėnas, informacija apie naujus seniūnaičių rinkimus bus paviešinta savivaldybės interneto svetainėje ir laikraštyje „Mūsų Ignalina“. 

Tikima, kad išsirinksite geriausius savo seniūnaitijų atstovus!

2 komantarai (-ų)

  1. Nu jo, žmonės po truputį atsigauna, tik buvusios valdžios statytiniai visokiais būdais vis dar nori „pakakoti” , jei kitaip nesugalvoja, tai nors sumaištį suveikia.

  2. O man atrodo,kad dabartiniai valdžiai kažkas su parankiais asmenimis nepaėjo. Kartos tol,kol bus sukišti savi. Tokios jau ilgametės krašto stekenimo tradicijos. Nu bent jau valdymo būdas pasikeitė- dugnan plaukiam su padėkomis,fanfaromis ir bukietais.


Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here